Węgiel ma przyszłość. Nie zmarnujmy jej

Węgiel ma przyszłość. Nie zmarnujmy jej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Jerzy Dudała
    Jerzy Dudała
  • Dodano: 23-10-2019 06:00

Utrzymanie pozycji kraju posiadającego niezależność energetyczną w oparciu o zasoby złóż węgla możliwe jest poprzez optymalną, sprzyjającą temu celowi politykę surowcową oraz politykę koncesyjną. Zaniechanie działań na rzecz rozwoju inwestycji w rodzime złoża skutkuje zwiększeniem importu węgla, głównie z kierunku wschodniego, w celu pokrycia potrzeb surowcowych i energetycznych - zaznaczono w konkluzjach raportu Instytutu Jagiellońskiego autorstwa Andrzeja Laskowskiego i Piotra Stępińskiego.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Prof. Andrzej Jasiński wskazuje w raporcie, że światowa produkcja węgla stale rośnie i nadal będzie rosnąć. Nauka i ciągły postęp technologiczny dowodzą, że zastosowania dla tego pierwiastka i surowca są coraz szersze.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Węgiel ma przyszłość. Nie zmarnujmy jej

  • miki 2019-10-28 20:59:38
    to nie jest plagiat? od 30 lat mamy teksty, ze gornictwo może byc rentowne.... przez ten czas podatnik przelał z cwierć biliona dolarów na tę iluzję. A praca górnika - ciężka - ciągle przypomina opowieść Kazika o hutniku-emerycie: całe życie tyrał w hucie - do tej huty dopłacali, cała jego ciężka praca, wszystko było ... nic .. niewarte - gdyby leżał całe życie mniejszą przyniósł by on stratę
  • Bogdan Kasierski 2019-10-26 05:24:03
    komercyjne mini reaktory termojądrowe już za 5-10 lat, czas zwijać kopalnie
  • Gość 2019-10-24 16:32:04
    Węgiel to smutna konieczność póki co. Palenie węgla zabija życie na Ziemi. Tak z węgla mamy ciepło, prąd i komponenty samochodów. Ale węgiel nie jest niezastąpiony zwłaszcza w energetyce. Miło byłoby powiedzieć w końcu że palenie węgla to już przeszłość.
  • Krzysztof 2019-10-23 21:53:59
    Identyczny (prawie) artykuł czytałem w roku 1997. Od tego czasu niewiele zrobiono; wtedy też mówiono o szansach i innowacjach. Nic się nie zmieniło od ponad 20 lat!! O jakich więc szansach i innowacjach mówią Jagiellonowie?? Artykuł to pobożne, spóźnione i arcy-polityczne życzenia. 20 mln z importu i my mówimy o niezależności. KPINA!!
  • Jeszcze większy realista 2019-10-23 17:50:15
    Nie wydając się w szczegóły to doświadczenie "dopuszczenia obcego kapitału do koncesji i do wydobycia węgla kamiennego skutkowało w Polsce zawsze jak dotąd wywożeniem przez takich inwestorów 100% urobku węgla z ich kupionej w Polsce kopalni za granicę i zakupem, wręcz wyłuskiwaniem z oferty kopalń wystawionych przez Skarb Państwa na sprzedaż tylko tych najlepszych, dysponujących dużymi zlożami węgla lepszych gatunków o relatywnie niskich kosztach wydobycia. Państwu Polskiemu zostawały najgłębsze i najbadziej wyeksploatowane, deficytowe kopalnie często z prawie niepalnym lub słabopalnym węglem. Niemożliwe, żeby Państwo Eksperci o tym nie wiedzieli i żebyśmy my sami zapomnieli, że identyczne obietnice "doinwestowania, modernizacji i wzmocnienia kapitałowego" roztaczano przed społeczeństwem po "Okrągłym Stole" - już 30 lat temu, uzyskując społeczną akceptację trwającej od 1990 roku aż do dziś "modernizacji i restrukturyzacji, a następnie "prywatyzacji" przedsiębiostw państwowych, z których miejscach gdzie stały dziś pozostały tylko trawniki lub zabudowa deweloperska. Stawiam rezę, że cały ten raport jest po to, by służyć identycznym celom, tu nazywanym dekarbonizacją – do której przecież rząd PiS, jeszcze za czasów rządów premier Beaty Sydło się przed UE do roku bodaj 2024 – się na piśmie zobowiązał. Teraz trwa faza ogłupiania społeczeństwa, by w miarę bezboleśnie i bezkarnie się z tego zobowiązania wobec UE wywiązać.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!