PARTNERZY PORTALU

Węgiel schodzi na pniu. Już jest drogi a będzie jeszcze droższy

Węgiel schodzi na pniu. Już jest drogi a będzie jeszcze droższy
Jest obecnie na rynku coraz większe ssanie na węgiel, którego ceny mocno idą w górę Fot. Shutterstock.
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: JD
 • Dodano: 19-07-2021 06:00

Ceny surowca na międzynarodowym rynku węgla znacząco umocniły się w ostatnim czasie. Wszystkie kluczowe indeksy cen węgla (Australia, RPA, Europa, Rosja) poszybowały do poziomów przeszło dwukrotnie wyższych w stosunku do najniższych odnotowanych w 2020 roku. U nas często węgiel schodzi teraz „na pniu”. Jego ceny już są wysokie, a mają jeszcze wzrosnąć.

 • Główną przyczyną wzrostów cen węgla są odbudowujące się gospodarki krajów po pandemii Covid19.
 • Swoje robią także nadal napięte relacje między Chinami i Australią.
 • Chiny nie nabywają węgla z kopalń australijskich, zaopatrując się w surowiec u innych dostawców, w tym rosyjskich.

Zwiększona aktywność przemysłowa w głównych gospodarkach Azji sprzyja konsumpcji węgla, podczas kiedy podaż surowca pozostaje ograniczona. Na rynku węglowym brakuje nowych projektów, które mogłyby się przyczynić do złagodzenia presji na wzrost cen węgla. Z węgla korzystają u nas m.in. firmy energetyczne oraz ciepłownicze.

Węgiel schodzi jak ciepłe bułeczki


- Firmy ciepłownicze są zobowiązane utrzymywać zapasy normatywne, co wynika z prawa energetycznego i podlega kontroli Urzędu Regulacji Energetyki - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Arkadiusz Siekaniec, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - A zatem za brak tych zapasów grożą kary. W ciepłownictwie jeżeli zwały węgla gdzieś by rosły, oznaczałoby to, że dana firma gromadzi już paliwo na kolejny sezon grzewczy. Jeżeli chodzi o stan zapasów węgla, to nie zauważam obecnie jakichś istotnych zmian w stosunku do analogicznych okresów w latach ubiegłych - dodaje Arkadiusz Siekaniec.

Sprzedawcy węgla wskazują, że obecnie węgiel schodzi na bieżąco, czasami wręcz „na pniu”, co dotyczy zarówno grubych sortymentów, jak i miałów.

- Wręcz brakuje węgla, a jego ceny idą w górę zarówno na rynku krajowym, jak i na świecie - mówi portalowi WNP.PL szef składu węgla ulokowanego na Śląsku. - Ceny węgla już są wysokie, a będą jeszcze wyższe. Przecież w portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) cena wynosi obecnie około 130 dolarów netto za tonę miałów energetycznych. A rok temu to było 50 i pół dolara. Ceny idą w górę od początku 2021 roku, natomiast od kwietnia obserwujemy już dynamiczny wzrost cen węgla - podkreśla nasz rozmówca.

Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80 wskazuje, że obecnie jest lepiej w zakresie sprzedaży węgla z Polskiej Grupy Górniczej.

- Jeżeli chodzi o sprzedaż węgla w Polskiej Grupie Górniczej, to sytuacja uległa poprawie - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Bogusław Ziętek. - W Polsce jeszcze przez długi czas będzie popyt na węgiel kamienny. Nieuniknione jest to, że wkrótce nam go zabraknie. Polityka rządu, który służalczo niszczy polskie górnictwo pod dyktando Unii Europejskiej, doprowadzi nas do katastrofy. Ubiegłoroczna sytuacja, w której sprzedaż Polskiej Grupy Górniczej uległa załamaniu była wywołana przez politykę rządu, który zlecił menedżerom państwowych spółek energetycznych, aby zaprzestały odbierać zakontraktowany węgiel. Miało to posłużyć wywołaniu sytuacji, w której ogromne zwały węgla sprawią, że na górnictwo posypią się gromy, iż wydobywany węgiel jest niepotrzebny, zbyt drogi i jak najszybciej trzeba doprowadzić do likwidacji kopalń - ocenia Bogusław Ziętek.

Jednocześnie zwraca uwagę na kwestię importu węgla do Polski w ubiegłym roku.

- Ta presja była wzmacniana importem węgla na zmasowaną skalę, który realizowały spółki energetyczne podległe resortowi aktywów państwowych - zaznacza Bogusław Ziętek. - A także ta presja była wzmacniana ogromnym importem energii elektrycznej oraz zgodą w UE na spekulacyjny obrót uprawnieniami do emisji CO2. Wszystko to było rządowi potrzebne do przeprowadzenia operacji: „musimy zlikwidować górnictwo, bo innego wyjścia nie ma”. To była świadoma i celowa polityka niszczenia branży górniczej - ocenia Bogusław Ziętek.

Niewykorzystany potencjał

I zwraca uwagę na to, że obecnie kopalnie wchodzące w skład Polskiej Grupy Górniczej sprzedają węgiel. I nie ma w tym zakresie zawirowań.

- Niektóre mają duży potencjał, jak na przykład kopalnie rudzkie - Bielszowice i Halemba - posiadające zasoby węgla koksowego, w tym najbardziej poszukiwanego na rynku węgla typu 35.1. Albo kopalnia Bolesław Śmiały, która ma zbyt na pniu dla swojej produkcji - podkreśla Bogusław Ziętek. - A także kopalnie byłego Katowickiego Holdingu Węglowego, które znajdują się w strukturach Polskiej Grupy Górniczej, czy też zakłady rybnickie kopalni zespolonej ROW, należącej do Polskiej Grupy Górniczej. Jak można zarabiać na węglu pokazuje przykład Ruchu Chwałowice kopalni zespolonej ROW należącej do PGG. Po ciężkich bojach udało się w końcu uruchomić tam paczkowalnię węgla. Węgiel paczkowany jest sprzedawany po cenie około 750 zł za tonę. Gołym okiem widać zatem różnicę. Oczywiście nie obyło się bez błędu, bowiem sprzedaż w Chwałowicach odbywa się w miejscu, do którego trudno dotrzeć, jak by ktoś w Polskiej Grupie Górniczej wstydził się tego, że na węglu można zarabiać. I sprzedaż ta w przypadku Chwałowic jest prowadzona tylko w jednym punkcie, choć mogłaby być prowadzona na każdym ruchu kopalni zespolonej ROW. Ale ten przykład i tak pokazuje, że można - dodaje Bogusław Ziętek.

Jego zdaniem warto byłoby pójść za ciosem. Pojawiają się bowiem dobre perspektywy.

- Takich paczkowalni można by w Ruchu Chwałowice uruchomić co najmniej dwie lub trzy. Dałoby to przychód na poziomie 100-120 mln zł rocznie - zaznacza Ziętek. - Ale nikomu na tym nie zależy. Takich niewykorzystanych miejsc z ogromnym potencjałem jest w polskim górnictwie o wiele więcej. Tylko niestety nikt nic z tym nie robi, bowiem nasze elity polityczne sprzedały górnictwo w Brukseli. Sprzedały mimo oczywistego faktu, że poza Unią Europejską we wszystkich regionach świata, od USA poczynając a na Azji kończąc, węgiel jest paliwem przyszłości. Jego wydobycie i zużycie stale rożnie. I żadne z tamtejszych państw nie ma zamiaru robić tego, co robi Polska ze swoim przemysłem węglowym - dodaje Ziętek.

I wskazuje, że w porównaniu z poprzednim rokiem jest teraz widoczna poprawa w zakresie odbioru węgla.

- Z tego, co wiem, to odbiór węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej odbywa się obecnie w sposób niezakłócony, choć zawsze mogłoby być lepiej - zaznacza Ziętek. - Niestety w dalszym ciągu odczuwamy skutki tego, że w trakcie ostatnich dwóch-trzech lat do Polski zaimportowano ogromne ilości węgla, które nie zostały dotąd zużyte - ocenia Bogusław Ziętek.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (19)

Do artykułu: Węgiel schodzi na pniu. Już jest drogi a będzie jeszcze droższy

 • stan 2021-07-21 12:43:19
  14 lipca KEU opublikowała program "fit for 55". Przeczytajcie ze zrozumieniem. Potem piszcie opinie. Zwracam uwagę na planowany w najbliższej przyszłości wzrost akcyzy na paliwa kopalne (odp. na wzrost cen) oraz wprowadzenie cła węglowego (wzrost cen importowanych towarów, materiałów, itd. z kierunków, gdzie nie jest ograniczana emisja CO2). Reszta w "fit for 55". Pozdrawiam wszystkich wykształconych komentatorów według jakości ich komentarzy.
  • Jacek 2021-07-25 18:58:22
   Po prostu UE na przekór Światu umrze w sosie własnym.
 • Echo 2021-07-20 16:21:18
  Sprywatyzujmy kopalnie i zaraz się okaże, że jednak wydobycie węgla może przynosić zyski.
 • Kris o poranku 2021-07-19 16:07:55
  No to teraz ryle i zwąchole rylskie mają nieprzespane noce. Liczą ile to znów wyciągną od podatników kasy na kurtki z Decathlona dla Balbin na rowery z Auchana dla smarkoczy i na olinkluziw w Brennej. O takim życiu marzą ryle, tyle tylko że to co oni wyciągają z dziur w ziemi nie przypomina wartościowego produktu więc nici z wyśnionych nowych klapek Kubota.
  • Mateusz 2021-07-19 16:21:06
   ŚCIANA, CHODNIK. DZIURĘ TO MASZ W GŁOWIE. 😂
  • Kris o poranku 2021-07-19 16:57:55
   Mam dziurę w głowie i jedzie z niej jak z odbytu
  • Brox 2021-07-19 21:07:10
   Wszyscy mają na ciebie wyjebane buraku.
 • Max50 2021-07-19 11:39:14
  Ceny 1,5 x wyższe, a górników skubią jak zawsze
 • Niezorientowany 2021-07-19 10:38:15
  Proszę mi powiedzieć bo już nie wiem o co chodzi! Zielony ład ogłoszony 14 lipca, a węgiel w Europie drożeje czyli się go spala. Burze, ulewy, tornada niby z CO2 a węgiel się sprzedaje jak szalony. Czy może to ktoś tu wytłumaczyć bez obscenicznych tekstów i głupich komentarzy
  • lol 2021-07-19 14:26:57
   Powiem ci o co chodzi. Zmiany klimatu są faktem. Ale polityka klimatyczna EU (Niemiec) to zwykły biznes i wciskanie własnych produktów innym pod groźbą kar. Ale gdy własna gospodarka zaczyna potrzebować energii to nagle 'wungil dubry'. OZE w założeniach miało być dobre dla środowiska, ale obecnie to biznes i w DE np: ekolodzy protestują przeciwko planom budowy farm wiatrowych, które zagrożą istnieniu ptaków jak Kania ruda.
   • Lol 2021-07-20 21:40:02
    Kania ruda? A może Czarnek pospolity?
   • Kuba 2021-07-25 19:00:48
    Niemcy będą zaraz hubem Europy w dystrybucji gazu więc chcą pozamykania kopalń w UE aby mogli ten gaz sprzedawać. Ot i cała filozofia.
  • seth 2021-07-19 15:42:41
   Chodzi o trend a nie zmniejszenie zużycia z dnia na dzień.
  • Ben 2021-07-21 10:29:00
   A do tego kraje bogate jak Francja i Niemcy zaczęły już dawno temu kombinować jak to pogodzić, bo po podsumowaniu wychodzi, że prąd z OZE jest najdroższy. Mają EA, ale niestety to nie taka prosta sprawa. Serwisy, składowanie odpadów powodują, że nie zapewnia to niskich cen. Ale u nich się myśli i zarówno Francja jak i Niemcy mają elektrociepłownie węglowe, które zapewniają im bezpieczeństwo. Polska zlikwiduje wszystkie, a jak braknie to się dokupi za 1300zl/tWh.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.171.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!