Węgiel trzyma się mocno. Światowe zużycie rośnie

Węgiel trzyma się mocno. Światowe zużycie rośnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rok 2018 był drugim z kolei, kiedy rosło światowe zapotrzebowanie na węgiel. Zużycie tego surowca na świecie jest jednak nierównomierne - spada w Europie i w Stanach Zjednoczonych, rośnie natomiast w Azji. Polska nieco wyłamuje się z obserwowanego na Starym Kontynencie, spadkowego trendu.

 • Węgiel  wciąż pozostaje największym źródłem energii elektrycznej na świecie. 
 • Globalny popyt na ten surowiec w 2018 r. wzrósł o 0,7 proc., czyli o 40 mln ton. Był to drugi rok, po 2017, kiedy zużycie węgla rosło. 
 • W 2018 r. kontynuowany był proces przesunięcia głównego zapotrzebowania na węgiel do Azji. 
 • Perspektywy dla węgla będą temat dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 13-15 maja 2019 r. w Katowicach. Portal WNP.PL patronuje temu wydarzeniu. 

- Wzrost popytu na węgiel w 2018 r. miał miejsce np. w Chinach, Indiach oraz kilku państwach południowej i południowo-wschodniej Azji jak Indonezja, Wietnam, Filipiny i Malezja. Wzrost zapotrzebowania na węgiel w tych krajach był spowodowany zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną - informuje Międzynarodowa Agencja Energii (MAE). 

W Europie i Stanach Zjednoczonych w 2018 r. MAE notuje z kolei spadki zapotrzebowania na węgiel. Na Starym Kontynencie węgiel jest wypierany przez politykę środowiskową i tańsze odnawialne źródła energii, a w przypadku Stanów Zjednoczonych dostawy taniego gazu ziemnego. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Z ostatnich dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że zużycie węgla kamiennego w Polsce wyniosło w 2017 r. 74,6 mln ton i było nieznacznie wyższe niż w 2016 r., kiedy wyniosło 74,1 mln ton. 

Energetyka węglowa w Chinach i Indiach trzyma się mocno

W Chinach zużycie węgla wzrosło o 1 proc. w 2018 r., silny wzrost w sektorze energetycznym
został częściowo skompensowany spadkiem w sektorach mieszkaniowym i przemysłowym.

MAE zwraca uwagę, że pomimo szybkiego rozwoju niewęglowych źródeł energii elektrycznej, zwłaszcza odnawialnych, produkcja energii z węgla wzrosła o 5,3 proc. w 2018 r., co było odpowiedzią na silny wzrost popytu na energię w Chinach.

Natomiast zużycie węgla w sektorach mieszkaniowym i przemysłowym gwałtownie spada, ponieważ węgiel jest zastępowany przez gaz i energię elektryczną, częściowo dzięki polityce rządowej mającej na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza.

Wzrost gospodarczy Indii o 7 proc., najwyższy wśród dużych gospodarek, pociągnął za sobą silny wzrost popytu w tym kraju na węgiel, wykorzystywany zwłaszcza do wytwarzania energii elektrycznej i produkcji stali. Indie wyprzedziły Japonię w wielkości produkcji stali, wciąż większym producentem są jednak Chiny. 

Nowe źródła fotowoltaiczne i wiatrowe pokrywały w ok. jednej trzeciej wzrost popytu na energię, reszta została pokryta przez energię produkowaną z węgla. W rezultacie popyt na węgiel w 2018 r. w Indiach wzrósł o około 5 proc.

Również w Azji południowo-wschodniej znacznie wzrosło zużycie węgla, jak np. w Indonezji, Wietnamie, na Filipinach i Malezji, te wzrosty były napędzane wzrostem zużycia energii elektrycznej.

MAE podkreśla, że ten obszar Azji był jedynym regionem, gdzie udział węgla w miksie energetycznym wzrósł w 2018 r.

W Japonii i Korei Południowej popyt na węgiel zanotował niewielki spadek w 2018 r.

Gaz wypiera węgiel

MAE informuje, że w Stanach Zjednoczonych trwa odwrót od węgla. Dzieje się to pomimo wsparcia obecnej administracji dla branży węglowej i wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną.

Głównymi czynnikami doprowadzającymi do zmniejszenia się roli węgla jest dostępność taniego gazu ziemnego, rozwój odnawialnych źródeł energii i starzenie się elektrowni węglowych. 

W 2018 r. w Stanach Zjednoczonych zużycie węgla spadło o ponad 4 proc., podczas gdy popyt na gaz wzrósł o ponad 10 proc., pomimo wzrostu średnich ceny gazu w 2018 r. w porównaniu z rokiem 2017. 

To pierwszy raz od momentu rozpoczęcia łupkowej rewolucji, kiedy gaz ziemny wypiera węgiel pomimo wzrostu cen gazu. 

W 2018 r. zmniejszono zdolności wydobywcze węgla w Stanach Zjednoczonych. Obecnie konsumpcja węgla w Stanach Zjednoczonych spadła do poziomów takich, jak w połowie lat 70 XX wieku, a udział węgla w produkcji energii elektrycznej spadł poniżej 29 proc., co jest najniższym wskaźnikiem w historii. 

W Europie popyt na węgiel nadal spada, w 2018 r. wielkość spadków sięgnęła 2,6 proc.

W Niemczech w 2018 r. po raz pierwszy w historii więcej energii elektrycznej wyprodukowano w źródłach odnawialnych niż w elektrowniach węglowych. W 2018 r. w Niemczech zamknięto ostatnie kopalnie węgla kamiennego.

We wszystkich głównych krajach europejskich - zwłaszcza we Francji, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii zużycie węgla spadło, głównie dzięki wyższej produkcji w odnawialnych źródłach.

Czytaj także: Światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2018 r. wzrosło o 4 proc. W tym czasie wzrosła produkcja z wszystkich najważniejszych źródeł: z węgla, gazu ziemnego, odnawialnych źródeł i z elektrowni jądrowych. Podobna tendencja powinna utrzymywać się w kolejnych latach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Węgiel trzyma się mocno. Światowe zużycie rośnie

 • Doter 2019-03-27 21:13:41
  Dlatego Niemcy zamkną kopalnie węgla kamiennego - nie elektrownie - bo mają tańszy z Rosji. Jednak otwierają kopalnie węgla brunatnego dla nowych elektrowni Choć Niemcy promują na arenie międzynarodowej czystą energię, niemieckie kopalnie rozszerzają swoją działalność. Niemcy są największym producentem węgla brunatnego na świecie. Ofiarą kopalni odkrywkowych padają zabytkowe wioski. wyborcza pl
  • Jaq 2019-03-28 14:08:03
   Z tymi "zabytkowymi" to przesadzasz. Ludzie dostają nowe, komfortowe domy w zamian za DDR-owskie rudery: planują je sobie jak chcą, dobierają się sąsiecko, budują im nowe sklepy, przedszkola, urzędy. I wszystko za "friko", czyli za zgodę na przesiedlenie. Bardzo, bardzo tragiczna sprawa.
   • e-coal-log 2019-03-29 22:07:25
    No i padają puszcze. Bardziej "prastare" niż bialowieska. Ale to ma dla finansowanych przez Niemcy ekologów zupelnie inne znaczenie.
 • Luk 2019-03-27 14:41:38
  Czyli z tego wniosek, że węgiel to paliwo krajów rozwijających się. Po osiągnięciu pewnego poziomu rozwoju, węgiel jest wypierany przez alternatywne źródła energii.
  • darek 2019-03-27 18:51:59
   nie do końca bo Polska nie jest krajem rozwijającym się a spalanie węgla rośnie i co za tym idzie trucie Polaków. Jest to efekt korupcji politycznej.
  • Wędrowniczek 2019-03-27 18:52:26
   Tjaaa. Przy czym dla Polski paliwem alternatywnym, zgodnie z planem Bismarcka Mitteleuropa ma być kacapski gaz dystrybuowany nam z odpowiednią (czyt. złodziejską) marżą przez nazistów z nazistowsko-bolszewickiej rury Północny Strumień 1 i 2!!!
   • Eko 2019-03-27 22:01:46
    Źle szacujesz mój drogi , już nie dlugo Polska będzie płaciła 30% więcej za gaz skroplony łupkowy z USA , a nie mówiąc o tym że Ten co podpisał długoletni kontrakt na "nastepne pokolenia" na dostawę gazu miał "0" pojęcia o wartości opałowej gazu łupkowego i także składu chemicznego spalin w wynniku spalania tego "gazu" - to dopiero TRUCIZNA w porównaniu z analizą spalin gazu naturalnego LNG.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.117.166
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!