Węgiel w odwrocie, ale jeszcze długo pożyje

Węgiel w odwrocie, ale jeszcze długo pożyje
W naszej energetyce i górnictwie nie brakuje problemów. Węgiel traci na znaczeniu, ale pewnie nawet do lat 40. XXI wieku nie obejdziemy się bez niego Fot. Shutterstock

Jeszcze w latach trzydziestych, a i czterdziestych też, skazani będziemy na istotny udział węgla w produkcji energii elektrycznej. Taka jest bowiem nasza energetyka z przeszłości i z nowych inwestycji. Nie zmieni tego energetyka źródeł odnawialnych, w tym rozproszonych. Dla rozwoju OZE nie ma rozsądnej alternatywy ubezpieczenia dla ich niestabilnej pracy - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Herbert Gabryś, niezależny ekspert, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu.

  • Herbert Gabryś wskazuje, że zmniejsza się zużycie energii elektrycznej w kraju.
  • Wykorzystanie węgla będzie, jego zdaniem, mniejsze w najbliższych kilku latach co najmniej o jedną piątą.
  • Do tej skali zmian musi się dostosować rodzime górnictwo, co nie będzie łatwym procesem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (76)

Do artykułu: Węgiel w odwrocie, ale jeszcze długo pożyje

  • Ola 2020-04-12 21:37:47
    Nie kwiczcie, uwierzcie w siebie i pracujcie uczciwie jak górnicy. Oprowadzajcie podatki jak górniki. Nie oszukujcie urzędu skarbowego za pomocą kreatywnych księgowych, ograniczcie życie prywatne na fakturach, nie wyłudzajcie VAT- u itd. Potem dopiero oceniajcie. Taka swoista uczciwość wpierw w stosunku do samego siebie.
    • Piotr 2020-04-13 09:26:56
      BRAWO Ola, strzał w sam środek
      • Ola 2020-04-13 11:25:20
        No strzał to prosze oddać umorzone skladki na zus przez kw !!!!! I wtedy bedzie normalnie hipokryci
      • Ola 2020-04-13 18:30:19
        Tak co niektórych ujadaczy zabolało, że nie mając argumentów podszywają się pod mój nick i próbują tuszować i obrażać. Typowa zagrywka totalnej opozycji, tak na marginesie: Nie kupujcie niemieckich produktów!!! Oni od pokoleń nas zwalczali, obecnie nadal to robią - ekonomiczna wojna hybrydowa przy współudziale totalnej opozycji. Aha, ich pseudo wolne media w Niemczech szczują cały naród przeciw nam, zresztą każdy Polak czuje tam dyskryminację. Uważam, niech sami sobie pracują w tych Niemcach. Powinniśmy chamów pozostawić.
    • Ola wróć do przedszkola 2020-04-13 19:03:49
      Masz rację bo nasze auta są lepsze od niemieckich jak choćby maluch. Tylko gorzej będzie dla naszej gospodarki jak to Niemcy nas zostawią.
      • Ola 2020-04-13 21:15:46
        Wszystko, tylko nie niemieckie! Mentalność Niemców jest zgoła odmienna, tylko niemieckie. Tak dbają o swoją gospodarkę. Rodowity Niemiec kupi niemieckie auto, gdyż to jest prestiż wśród Niemców. U nas po obaleniu komuny, ci nasi wyzwoleńcy wyprzedali nasz majątek i wprowadzili białe niewolnictwo. Koncerny samochodowe przy niechęci naszych sprzedawczyków uniemożliwili rozwój naszej myśli i powstania naszej konkurencji samochodowej. Tyle boroczku w temacie.
      • Ola wracaj do przedszkola 2020-04-14 00:05:20
        No to boroczka jak jesteś taka patriotka to pewnie jeżdzisz polskim fiatem. A Niemiec patriota przecież nie będzie jeżdził ruską ładą albo rumuńską dacią. A co do naszych rodzimych aut to były takie udane konstrukcje jak warszawa co prawda na licencji ruskiej pobiedy i syrena z silnikiem od motopompy strażackiej. No ale z takim dorobkiem to raczej by było trudno dogonić niemiecką konkurencję.
  • Ktoś 2020-04-12 20:56:21
    Po raz kolejny napiszę iż w polskim górnictwie niektóre rozwiązania to pozostałość komuny z (niestety) za dużymi uprawnieniami związków zawodowych. Związki zawodowe bronić będą się tym iż dbają o uposażenie górników i ich prawa (zgoda), ale nie powinny decydować o np. podwyżkach w sytuacji, gdy firma górnicza ma straty lub jest na skraju wypłacalności. W tej sytuacji powinny raczej mieć możliwość podsuwania pomysłów na naprawę takiej sytuacji. Najlepszym przykładem był kryzys w JSW – nie było zysków i spółka ledwo istniała na giełdzie. Wtedy zawieszenie 14 i deputatu węgla odbyło się bez sporu (zdrowe podejście). Później było lepiej i spółka odbiła się od dna więc wypłaciła zawieszone dodatki. Przy tworzeniu nowych Układów Zbiorowych spółki węglowe powinny mieć już taki zapis obligatoryjnie wpisany. Jest to trudny temat ponieważ górnik wykonuje swoją pracę tak samo, czy jest zysk, czy strata więc trudno to pogodzić. Niech zlikwidują ten chory system płac, gdzie jest stawka, premia, karta górnika, dodatek sanitariusza, dodatek przodowego, dodatek szkodliwy i jeszcze niejednokrotnie dodatek za węgiel, dodatek za dodatkowy postęp w przodku czy ścianie. Ja rozumie, że przekrój płac jest od powiedzmy 1800 do nawet 6000 i więcej ( netto bez weekendów) za porównywalną pracę (te same stanowisko np. górnik, ślusarz). Rozumie też, że jeden obsługuje przenośnik, sprząta na dworach, siedzi w rozdzielni, a innych pracuje we wnęce ścianowej (oczywiście nie chcę tutaj nikogo urazić, że pracuje mnie, czy też ma mniejszą odpowiedzialność itp.). W spółkach system płac musi przejść modyfikacje i pewnie przejdzie z nowymi Układami Zbiorowymi. Ministerstwo, a przede wszystkim ministrowie ds. górnictwa od długich lat boją się maczać palce w konkretnych rozwiązaniach dla górnictwa ponieważ nie chcą sporów ze związkami zawodowymi i zmniejszenia poparcia wśród górników. Widać, że jedyna restrukturyzacja górnictwa to ciche likwidowanie/uśpienie kopalń (bez sporów społecznych, co już jest sukcesem), a KWK Krupiński jest tego przykładem. Kopalnie nie rentowne powinny być odłączane od spółek i sprawdzane na zasadzie działania PG Silesia i podobnych. Skoro tam u prywatnego przedsiębiorcy możliwe jest utrzymanie to dlaczego nie oddzielić kopalń przeznaczonych do likwidacji i spróbować innych rozwiązań (bo co państwowe się nie opłaca?). Pozdrawiam
    • miki 2020-04-12 21:12:57
      kiedys próbowałem policzyc to u siebie i wyszło mi, że w te prawie 30 lat wydajność nam wzrosła ok 12 razy.... oczywiście spora cześć wzrostu wynikała ze zmiany technologii na sporo lepszą i rezygnacji z produktów najbardziej roboczochłonnych. W tym czasie górnictwo, przy braku wzrostu wydajności, zachowało przewagę płacową. Tyle, że u mnie jest do tych podwyzek podstawa - w sektorze węglowym - brak jakiejkolwiek podstawy. Tyle, że sektor gorniczy dopiero po raz drugi zaorał się cenowo. Bo wcześniej ceny węgla były w Polsce niższe niż na swiecie (co wynikało z braku podatków i renty geograficznej) . Teraz podatków dalej nie ma - i sektor ma o co najmniej 1/3 zbyt wysokie koszty
      • Ktoś 2020-04-13 02:04:58
        No właśnie... a podatki... nie liczmy tych, które musi opłacić każdy przedsiębiorca (ZUS,ubezpieczenia zdrowotne itd.). Proszę niech ktoś napisze ile dodatkowych kosztów ma górnictwo...w Polsce.
      • miki 2020-04-13 07:01:13
        Dodatkowe koszty to ok 10 zł na tonie. Pytanie na ile to koszty? Popatrz żadna gmina nie chce kopalni - a górnictwo pisze ile to kasy wędruje do gmin...... (nie dotyczy jednej gminy). A te dodatkowe pieniądze w sporej części idą do gmin. Masz strony energetyczne - i dość fajne analizy.... Cóż wnp. jak wnp. Wczoraj ogłoszono ustalenia OPEC - i tytuł : Koniec tanich paliw .... czy coś takiego.... masz koniec bardzo taniej ropy...... Więc poszukaj. opodatkowanie węgla to ok 3,5% jego ceny. Na świecie bywa i ok 50%. Choć najcześciej ok 25-35%. Na węglu się kapitalnie zarabia. Ale dziękujmy Bogu że nas nie zrobił Kuwejtem - nie wiem z czego dopłacalibyśmy do wydobycia ropy
      • To wystarczy. 2020-04-13 12:07:23
        Chyba nie rozumiesz od czego są wiązki zawodowe. Przeczytaj sobie jakiś statut.
      • PytaM hipokrto. 2020-04-13 12:12:20
        Trollujesz w każdym temacie o górnictwie, a g.. się na tym znasz. Jakie to mają być podstawy do wzrostu twoich płac, skoro wzrost wydajności, to nie twoja zasługa lecz firmy (organizacja, inwestycje)
  • mxg 2020-04-12 19:11:13
    Koniec węgla jest bliższy niż myslicie, polska wygrała z rosją spór o cene gazu oraz możliwość uzyskania odszkodowania wiec ceny powinny spaść ale niedługo kończy się kontrakt gazowy z rosją więc będzie duza obnizka ceny gazu gdyż mamy dostęp do gazu z usa oraz niedługo ze skandynawi...jeśli po nowym kontrakcie ceny znacznie spadną to ludzie masowo zaczną zmieniać piece na gazowe i to będzie koniec kopalni. Ostanie się jedynie JSW z weglem koksujacym do wytopu stali.
    • miki 2020-04-12 21:51:23
      jakoś jestem spokojny, że 90% zwróconych pieniędzy (obniżenia cen), podobnie jak poprzednim razem trafi do PGG. A pgnig przez kilka lat będzie robić odpis.....
      • mxg 2020-04-13 21:55:28
        Niekoniecznie, Unia naciska na "zielony ład" a to najprostszy sposób żeby obejść pewne zobowiązania na które sie zgodziliśmy
  • Energetyk z Tauron Dystrybucji 2020-04-12 13:59:42
    Najważniejsze, żeby Tauron pozbył się tych kopalnianych wrzodów.Dość ciągnięcia całej firmy na dno i ciągłego pokrywania strat przez Dystrybucję, na wielkich panów górników.
  • Ola 2020-04-12 13:36:20
    Dajcie mi spokoj ja cale zycie maseczki wydaje i aparaty uciecxkowe i to mnie przerasta dajcie mi zyc nie jestem taka madra jak wy za bajtla to do szkoly nie lazilach bo miolach tobz zyci a ters mnie bedom szterowac

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.188.113
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!