Węgiel wciąż jest Polsce potrzebny, przerwy w dostawach prądu całkiem realne

Polskie górnictwo węgla kamiennego będzie likwidowane  do 2049 roku. Wiąże się z tym konieczność sprostania licznym wyzwaniom, w tym zapewnienia sobie stabilnych źródeł produkcji energii, które będą wchodzić w miejsce węgla. Nie będzie to z pewnością łatwy proces -  wskazywali uczestnicy  sesji  "Górnictwo i transformacja", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu dyskusji Górnictwo i transformacja, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.


Były wicepremier radzi pogodzić się polityką klimatyczną


Janusz Steinhoff, przewodniczący rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, wicepremier w latach 2000-2001, minister gospodarki w latach 1997-2001 zaznaczył, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest faktem i trzeba się z tym pogodzić.

- Polska zdecydowanie wpisała się w ten program. Musimy ograniczyć emisję CO2, a koszty tej emisji są coraz wyższe - zaznaczył Janusz Steinhoff. - Wyjście z dużego poziomu emisji będzie się odbywać poprzez zdywersyfikowanie miksu energetycznego.

Janusz Steinhoff przypomniał też, że rząd zaplanował budowę sześciu bloków jądrowych, jednak terminy są mocno napięte, a przez to trudne do osiągnięcia. Rola węgla będzie malała, paliwem przejściowym będzie gaz ziemny.

Chiny nadal zwiększają wydobycie węgla


Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego zwrócił uwagę na to, że musimy mieć jasno określone cele realizacyjne. Natomiast UE stale podnosi wyżej poprzeczkę w zakresie polityki klimatycznej. Jednak kwestia klimatu jest kwestią o charakterze globalnym.

- Nie jesteśmy w świecie jedyni, przykładowo Chiny wydobyły 3mld 700 mln ton węgla i nadal zwiększają  jego wydobycie. Również Rosja myśli o zwiększeniu wydobycia węgla. Bez zmiany podejścia Europa przegra wyścig gospodarczy. Musi być w gospodarce jakaś logika, musimy wiedzieć w co inwestować z myślą o przebudowie miksu energetycznego - dodał Grzegorz Tobiszowski.

 W trakcie dyskusji wskazywano, że przykładowo w Niemczech wykorzystuje się duże ilości węgla brunatnego. Niemcy importują także węgiel kamienny, w ubiegłym roku zaimportowały  go 21 mln ton.

- Troska o środowisko jest ważna, ale dostawy energii i jej ceny są fundamentem rozwoju cywilizacyjnego - podkreślił Grzegorz Tobiszowski.

Będzie problem ze źródłami dyspozycyjnymi


O możliwych zagrożeniach mówił  także Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa. Przypomniał, że do roku 2035 około 18,7 gigawatów mocy będzie wyłączonych głównie w węglu. Plany są takie, że ponad 14 gigawatów mocy będzie wprowadzonych do systemu. Jednak chodzi również o odnawialne źródła energii a zatem może wystąpić problem ze źródłami dyspozycyjnymi. Należy zaznaczyć, że w kolejnych latach zagrożenie przerw w dostawach energii jawi się jako całkiem realne.

Sebastian Bartos, zastępca prezesa zarządu ds. handlu Jastrzębskiej Spółki Węglowej  zaznaczył, że spółka stawia na produkcję węgla koksowego potrzebnego do wytwarzania stali. Już w tym roku węgiel koksowy ma stanowić w JSW około 85 proc. produkcji. Węgiel koksowy znajduje się na liście surowców strategicznych, co jest ważne dla JSW w zakresie pozyskiwania finansowania.

 

×

KOMENTARZE (18)

Do artykułu: Węgiel wciąż jest Polsce potrzebny, przerwy w dostawach prądu całkiem realne

 • Okradziony w OFE 2021-09-23 11:30:00
  Dla zmyły opowiadają nam o likwidacji kopalń węgla. Ale żeby nie drażnić ogłupionej POPiSowej gawiedzi, ani mrumru o tym, że likwidacja węgla oznacza LIKWIDACJĘ POLSKIEJ ENERGETYKI!!! Czyli pozbawienie Polaków dostępu do energii elektrycznej!!! Będzie gorzej niż za komuny, kiedy był 20 stopień zasilania i przerwy w dostawach energii trwały od 4 do nawet 12 godzin! Przecież Unia €pejska COFA NAS CYWILIZACYJNIE o 200 lat!!!!
 • Kris o poranku 2021-09-23 09:57:55
  Mam twarz brzydszą od kupy, co robić !
  • Śmiało 2021-09-23 10:03:24
   Wysmaruj się gów.. m, to będziesz piękniejszy.
 • energetyk/podatnik 2021-09-23 09:51:39
  Spisałeś się ...GUS sprawdzi, czy podałeś prawdziwe informacje.... ale zaraz zaraz !!!! przecież GUS cały czas zarzeka się, że dane są anonimowe, a pesel zaraz po akceptacji zeznania zostaje odłączony od tego zeznania i ma służyć tylko do ewidencji osób spisanych!!dane podawane w ankiecie są anonimizowane (czyli że nie da się powiązać konkretnego człowieka z konkretnymi danymi) a skoro tak to w jaki sposób chcą sprawdzać prawdziwość podanych informacji . A okazuje się że będą mieć w swoich bazach wszystko przypisane do konkretnej osoby - a ponoć podawanie nr pesel miało służyć tylko i wyłącznie identyfikacji tego kto się spisał. I tylko czekać jak ta potężna baza danych gdzieś wycieknie.
  • Skąd was biorą? 2021-09-23 10:06:00
   Halo, tu Ziemia. Temat jest, o zapotrzebowaniu na węgiel.
  • Sue sue sue 2021-09-23 11:13:44
   Gdzieś wyciekł, to twój mózg.
 • Miroo 2021-09-23 09:25:33
  Ludzie co za bzdury! Problemem nie jest węgiel w ogóle, ale to, że nie podejmuje się działań w Polsce na rzecz jego ograniczenia w miksie energetycznym - budowa Ostrołęki i innych w sytuacji gdy importujemy węgiel z Rosji? Zwiększenie zapotrzebowania na węgiel bez zwiększenia wydobycia - tak było za Tchórzewskiego.... Weźcie już na poważnie zacznijcie te wiatraki oraz atomówkę albo wodór a nie tylko gadacie i mamicie że zrobicie ale potrzebujecie jeszcze 3 kadencji - o to wam właśnie chodzi: nie o rozwiązanie problemu a kolejne kadencje...
 • stary szofer 2021-09-23 08:56:33
  A co tam robił ten Tubiszewski? On w ogóle o czymś pojęcie ma? (jak wiemy, drzwi potrafi nogą otwierać)....

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!