Węgla zabraknie. "Trzeba to ludziom powiedzieć, a nie kłamać"

Węgla zabraknie. "Trzeba to ludziom powiedzieć, a nie kłamać"
Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80, apeluje, by o węglu na zimę mówić jego odbiorcom prawdę w oczy Fot. PTWP

- Zabraknie w tym roku około 4 mln ton węgla dla odbiorców indywidualnych i komunalnych. Musimy się przyzwyczaić, że węgla po 900 zł za tonę nie kupimy, bo go po prostu nie ma. Trzeba to ludziom powiedzieć, a nie kłamać, że będzie jakiś dodatkowy węgiel, który trafi do odbiorców indywidualnych jeszcze tej zimy - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego Sierpień 80.

  • Według Bogusława Ziętka węgiel, kiedy do nas przypłynie, pojawi Sieną rynku w kwietniu-maju przyszłego roku.
  • - A więc nawet nie ta zima, tylko następna! To będzie niesort, czyli głównie miały energetyczne kupowane po 2 tys. zł za tonę - podkreśla Bogusław Ziętek.
  • Ziętek jest głęboko sceptyczny co do przyspieszenia procesów inwestycyjnych w górnictwie,  dopuszczenia inwestorów prywatnych, czy przyspieszenia procesów koncesyjnych. Wskazuje na brak woli zmiana tych obszarach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (39)

Do artykułu: Węgla zabraknie. "Trzeba to ludziom powiedzieć, a nie kłamać"

  • Zygmunt Stolarz 2022-09-10 14:28:55
    Sprowadzam bardzo duże ilości węgla w dobrej cenie z Kazachstanu i Kirgizji. Miał i groszek. Ilości minimum 24 tony Także dla elektrowni i ciepłowni. Dobre warunki płatności. Proszę śmiało pisać Tel 602710668
  • Gosc 2022-08-28 10:09:30
    Gdybyśmy kilka temu inwestowali w modernizację sieci energetycznych, OZE, atom, mini elektrownie atomowe i termomodernizację budynków nie martwilbyśmy się kryzysem energetycznym. Ratowaliśmy się tanim ruskim węglem i teraz pojawiły się problemy. Trzeba postawić uczciwie sprawę wobec obywateli i górników . Powinniśmy inwestować w nowe technologie a węgiel potraktować przejściowo,im droższy węgiel tym szybciej będziemy od niego odchodzić. Polskiego węgla zabraknie a małokaloryczny miał z portów morskich w większości nadaje się do elektrowni.
  • Eugeniusz 2022-08-27 18:20:06
    Rząd zdradził naród. Wcześniej oświadczyli ,że będą organizować punkty sprzedaży węgla na zasadzie " franczyzy". I koszt jednej tony miał nie przekroczyć tysiąca złotych. Dopłata 3 tysiące ,to śmiech na sali przy wciąż rosnących cen węgla. Jakoś nikt w TVP publicznej nie wyjaśni ,że węgiel na rynku jest. Tylko kosztuje krocie ,że ludzi nie stać. I nie sprowadzają. Taka jest prawda. Więc KTO NA TYM ZARABIA? Rząd ma instrumenty ,żeby temu zapobiec. Ale o dziwo tego nie robi. A powinien ,bo jest to korupcyjne podejrzane. Pan minister Kamiński jakoś dziwnie milczy. W przypadku VAT już by ktoś siedział. Pytanie ,KTO NA TYM ZARABIA. PIS,E i z tego powodu stracisz władze.
  • Pitolicie 2022-08-23 11:00:11
    Pitolicie, że wina PIS albo PO, a wina to jest Merkel i jej rządu, że tyle lat głaskała Putina, wierząc że wschód da się ucywilizować do europejskich standardów. A imperialista zawsze miał swój plan i konsekwentnie do niego dążył. Tylko komu to przeszkadzało skoro węgiel i gaz od nich - dużo, tanio. Unia miała przyszłościowe perspektywy, i jednoczesny defekt, z którym wciąż się borykamy - naiwność dziecka co do intencji pewnych osób. To jest przepaść myśleniowa pomiędzy wschodem i zachodem, a my jak zwykle pośrodku, a historia uczy jak to się dla nas przeważnie kończyło.
  • Stanley 2022-08-23 10:49:07
    Pan Ziętek niestety mija się bardzo z prawdą. Do portu w Gdańsku regularnie zawijają statki z węglem o nośności do 135,000 ton. Miłego dnia!
    • Pisowski trolu 2022-08-28 12:06:39
      Ty też jak zwyklełżesz. Gdańskie porty nie obsłużą statków z takim ładunkiem, częściowo muszą być wcześniej rozładowane w innym porcie. Po drugie to i tak nic nie zmienia bo chociażby PGNiGe też "regularnie" wydobywa gaza jakoś ceny nie spadają w kraju. Zrozumiałeś przekaz?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.188.113
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!