Wojna im nie przeszkadza. Indie kupują z Rosji coraz więcej węgla

Wojna im nie przeszkadza. Indie kupują z Rosji coraz więcej węgla
Na międzynarodowym rynku jest teraz duże ssanie na węgiel Fot. PAP/EPA

Eksport węgla z Rosji do Indii w marcu 2022 roku może być najwyższy od ponad dwóch lat, nabywcy indyjscy bowiem nadal nabywają węgiel z rosyjskich kopalń. Rosja jest skłonna zaoferować bardziej konkurencyjne ceny indyjskim czy chińskim nabywcom, gdyż europejscy odbiorcy starają się kupować węgiel z innych źródeł niż Rosja. Tymczasem w Polsce słychać liczne głosy o konieczności odbudowy własnego potencjału wydobywczego.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Co najmniej trzy statki z węglem wypłynęły z rosyjskich portów do Indii po tym, jak 24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.
  • Około 870 000 ton rosyjskiego węgla zostało już dostarczonych lub oczekuje się, że zostanie dostarczonych do indyjskich wybrzeży do 20 marca.
  • Będzie to stanowiło najwyższą wartość od kwietnia 2020 roku.
  • O wyzwaniach stojących przed energetyką i górnictwem rozmawiać będziemy także w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie już trwa.
Import z Rosji byłby o wiele trudniejszy, gdyby nie handel problemy rosyjskiej waluty. Indie badają sposoby ustanowienia mechanizmu płatności w rupiach z Rosją. Gdyby został zatwierdzony handel rupiami i rublami, to indyjscy nabywcy mogliby kupować węgiel z rosyjskich kopalń po atrakcyjniejszych cenach.

Zobacz także: Stali potrzeba coraz to więcej. Cena będzie drastycznie rosła

Największy producent i konsument węgla w świecie, czyli Chiny, planuje z kolei wielki wzrost wydobycia węgla w swoich kopalniach. Podjęto tam decyzję o zwiększeniu wydobycia o około 300 milionów ton. Dzienna produkcja miałaby średnio wynosić 12,6 mln ton. W skali roku wydobycie byłoby na poziomie około 4,6 mld ton.

- Węgiel nadal jest wiodącym nośnikiem energii, z którego nie rezygnowały i w dalszym ciągu nie rezygnują takie kraje, jak choćby Indie czy Chiny - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego.
- Tylko w Unii Europejskiej prowadzono głupią wojnę z węglem. Niestety polskie górnictwo jest mocno niedoinwestowane i nie jest w stanie zaoferować teraz rynkom surowca, w sytuacji tak wysokich jego cen. Co niektórzy „eksperci” zrobili się ostatnio bardziej łaskawi dla węgla. Szkoda, że tak późno. Serce boli, że zniszczono elektrownię węglową w Ostrołęce mimo tego, że zainwestowano w nią znaczne sumy - dodaje Wacław Czerkawski.

Rzeczywiście, ceny węgla kamiennego utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. W dostawach krótkoterminowych za tonę węgla koksowego australijskiego trzeba płacić blisko 635 dolarów. Z kolei węgiel energetyczny na potrzeby produkcji energii kształtuje się w dostawach krótkoterminowych na poziomie około 350 dolarów w portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam). Zapewne przez najbliższe 2-3 tygodnie ceny węgla pozostaną na bardzo wysokich poziomach.

Szybko odbudować potencjał wydobywczy Polski

- Musimy zająć się jak najszybciej odbudową polskiego potencjału wydobywczego - apeluje w rozmowie z portalem WNP.PL Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Wojna im nie przeszkadza. Indie kupują z Rosji coraz więcej węgla

  • Promil 2022-03-16 21:52:01
    Polak głupi przed szkodą,a po szkodzie jeszcze glupszy.....mamy jeszcze coś do sprzedania????za złotówkę???zostały jeszcze lasy,chociaż nie jestem pewien czy są jeszcze nasze,i trochę ziemi
  • Ferdek 2022-03-16 09:06:48
    Jaki potencjał ? 40 tys. górników z PGG w 2018 roku wydobyło prawie 30 mln ton węgla. W 2021 roku liczba górników się nie zmieniła ale wydobycie wyniosło tylko 23 mln ton. Wystarczy, że górnicy z PGG wezmą się do roboty i Polska nie będzie potrzebowała ruskiego węgla, którego sprowadzono w 2021 około 8 mln ton. Ziutek i inni związkowcy widzą szansę na rozbudowanie ZZ a to nie przekłada się na wzrost wydobycia tylko na kolejne ciepłe posadki utrzymywane przez podatników.
  • niezły ubaw 2022-03-16 08:19:57
    Znacznie prościej będzie wyłączać prąd w kolejnych regionach na 4-8 godzin wieczorami czyli w szczycie zapotrzebowania , starsi to pamiętają - 20 stopień zasilania .
  • Ecik 2022-03-15 14:25:14
    Za przeproszeniem ,z czego wezimiemy kasę na "zwiększenie potencjału"? Z d.....y?
    • mira 2022-03-15 19:52:08
      Może i z d..py. Ukraińskiej. Wystarczy przestać w nią pakować wszystko co wydrukuje "dziewczynka z drukarkami" w piwnicach Pałacu Namiestnikowskiego. No i przestać sprzedawać limity na CO2 na giełdzie.
  • ads 2022-03-15 11:43:25
    Janusz kowalski kluchy grzeje na obiad na ruskim gazie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!