Eksport węgla z Rosji do Indii w marcu 2022 roku może być najwyższy od ponad dwóch lat, nabywcy indyjscy bowiem nadal nabywają węgiel z rosyjskich kopalń. Rosja jest skłonna zaoferować bardziej konkurencyjne ceny indyjskim czy chińskim nabywcom, gdyż europejscy odbiorcy starają się kupować węgiel z innych źródeł niż Rosja. Tymczasem w Polsce słychać liczne głosy o konieczności odbudowy własnego potencjału wydobywczego.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Co najmniej trzy statki z węglem wypłynęły z rosyjskich portów do Indii po tym, jak 24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.
- Około 870 000 ton rosyjskiego węgla zostało już dostarczonych lub oczekuje się, że zostanie dostarczonych do indyjskich wybrzeży do 20 marca.
- Będzie to stanowiło najwyższą wartość od kwietnia 2020 roku.
- O wyzwaniach stojących przed energetyką i górnictwem rozmawiać będziemy także w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie już trwa.
Zobacz także: Stali potrzeba coraz to więcej. Cena będzie drastycznie rosła
Największy producent i konsument węgla w świecie, czyli Chiny, planuje z kolei wielki wzrost wydobycia węgla w swoich kopalniach. Podjęto tam decyzję o zwiększeniu wydobycia o około 300 milionów ton. Dzienna produkcja miałaby średnio wynosić 12,6 mln ton. W skali roku wydobycie byłoby na poziomie około 4,6 mld ton.
- Węgiel nadal jest wiodącym nośnikiem energii, z którego nie rezygnowały i w dalszym ciągu nie rezygnują takie kraje, jak choćby Indie czy Chiny - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego.
- Tylko w Unii Europejskiej prowadzono głupią wojnę z węglem. Niestety polskie górnictwo jest mocno niedoinwestowane i nie jest w stanie zaoferować teraz rynkom surowca, w sytuacji tak wysokich jego cen. Co niektórzy „eksperci” zrobili się ostatnio bardziej łaskawi dla węgla. Szkoda, że tak późno. Serce boli, że zniszczono elektrownię węglową w Ostrołęce mimo tego, że zainwestowano w nią znaczne sumy - dodaje Wacław Czerkawski.
Rzeczywiście, ceny węgla kamiennego utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. W dostawach krótkoterminowych za tonę węgla koksowego australijskiego trzeba płacić blisko 635 dolarów. Z kolei węgiel energetyczny na potrzeby produkcji energii kształtuje się w dostawach krótkoterminowych na poziomie około 350 dolarów w portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam). Zapewne przez najbliższe 2-3 tygodnie ceny węgla pozostaną na bardzo wysokich poziomach.
Szybko odbudować potencjał wydobywczy Polski
- Musimy zająć się jak najszybciej odbudową polskiego potencjału wydobywczego - apeluje w rozmowie z portalem WNP.PL Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.