Wspólne kontrole WUG i PIP wykazały nieprawidłowości w kopalniach

Wspólne kontrole WUG i PIP wykazały nieprawidłowości w kopalniach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zły stan techniczny maszyn i urządzeń, nieprawidłowości w pracach zatrudnianych przez kopalnie firm usługowych oraz naruszanie przepisów o czasie pracy - to najczęstsze uchybienia, ujawnione w górnictwie podczas wspólnych kontroli nadzoru górniczego i inspekcji pracy.

W Katowicach podsumowano realizację porozumienia w tym zakresie, zawartego w lipcu zeszłego roku przez Wyższy Urząd Górniczy (WUG) i Państwową Inspekcję Pracy (PIP). Strony uznały, że wspólne działania przynoszą dobre efekty i powinny być kontynuowane. Dotyczy to głównie kontroli firm zewnętrznych, świadczących usługi na rzecz kopalń.

Wyniki wspólnych działań jednoznacznie wskazują na konieczność kontynuacji stałego nadzoru i systematycznych kontroli podmiotów, zatrudnionych w ruchu zakładów górniczych - uważa dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego (OUG) w Katowicach, Grzegorz Juzek.

Przemawia za tym przede wszystkim skala, na jaką w kopalniach zatrudniane są firmy zewnętrzne. Bez nich zakłady górnicze nie byłyby w stanie wykonać wszystkich niezbędnych prac, np. w zakresie przygotowania wyrobisk czy likwidacji ścian wydobywczych i demontażu sprzętu. Firmy te często zatrudniają osoby mało doświadczone lub emerytów, z dużą przerwą w zatrudnieniu.

Kontrole wykazały także niezadowalający stan techniczny maszyn i urządzeń, szczególnie w wyrobiskach, gdzie prace wykonywane są przez zewnętrzne firmy. W tym zakresie we wspólnych kontrolach uczestniczą inspektorzy Urzędu Górniczego do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych.

Wspólne działania kontrolne PIP i WUG prowadzone były zarówno w podziemnych, jak i odkrywkowych zakładach górniczych, najczęściej jednak w kopalniach węgla kamiennego i podmiotach z nimi powiązanych. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. stosowania nieprawidłowych metod pracy, niezgodnych z przyjętymi wcześniej projektami technicznymi.

Najwięcej nieprawidłowości wykazały kontrole robót wykonywanych przez firmy usługowe. Np. w jastrzębskiej kopalni "Jas-Mos" stan techniczny wykorzystywanych tam maszyn był tak zły, że trzeba było wstrzymać eksploatację tych urządzeń. W innych kopalniach m.in. dwukrotnie wstrzymano drążenie wyrobisk korytarzowych, zatrzymano też pracę 12 maszyn.

W zakładach wydobywających kopaliny pospolite (piasek, żwir, kruszywa itp.) najpoważniejsze nieprawidłowości dotyczyły kwestii technicznych i organizacyjnych, takich jak niepodsypane, niewyrównane i nieodwodnione nawierzchnie dróg technologicznych oraz brak oznakowania wewnątrzzakładowych dróg. To wszystko - zdaniem inspektorów - sprzyja wypadkom.

W wielu kontrolowanych zakładach wykryto łamanie przepisów o czasie pracy. Problemem pracodawców - według PIP - jest zapewnienie pracownikom nieprzerwanego odpoczynku, zarówno dobowego, jak i tygodniowego. Nie udzielano też górnikom dni wolnych w zamian za pracę w niedziele i nie przestrzegano zasady, że co najmniej raz na cztery tygodnie pracownik ma prawo do wolnej niedzieli. Nieprawidłowości dotyczyły również ewidencji czasu pracy w oddziałach wydobywczych.

Efektem kontroli, oprócz decyzji dotyczących wstrzymania robót i eksploatacji urządzeń, były mandaty i wnioski do sądów. W odniesieniu do dwóch firm, w których ujawniono m.in. ukrywanie wypadków przy pracy oraz rażące braki w wyposażeniu i utrzymaniu stanowisk pracy, inspektorzy wnioskowali do ZUS o 100-procentowe podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dotyczy to firmy Mard, która w 2006 r. prowadziła roboty w kopalni "Halemba", gdzie zginęło 23 górników.

Porozumienie o współpracy WUG i PIP zawarto 12 lipca ub.r. roku we Wrocławiu. Zacieśnienie współdziałania pomiędzy urzędami nadzoru i kontroli warunków pracy tłumaczono potrzebą dostosowania do nowych przepisów oraz uaktywnienia współpracy m.in. w dziedzinie prewencji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wspólne kontrole WUG i PIP wykazały nieprawidłowości w kopalniach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.194.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!