WUG: Więcej wypadków śmiertelnych w kopalniach węgla kamiennego

WUG: Więcej wypadków śmiertelnych w kopalniach węgla kamiennego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 16-09-2008 15:26

Dzięki zaostrzonej profilaktyce i kontroli udało się zahamować wzrost ogólnej liczby wypadków w górnictwie. Nie dotyczy to jednak wypadków śmiertelnych i ciężkich w kopalniach węgla kamiennego.

W tym roku zginęło już tam więcej górników niż w całym ub. roku - wynika z przedstawionych we wtorek w Katowicach danych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach.

Do 15 września tego roku w kopalniach węgla kamiennego zginęło 18 osób, wobec 16 w całym 2007 r. i 12 - do połowy września ub. roku. Obok wzrostu liczby wypadków śmiertelnych, więcej jest też tam wypadków ciężkich - w tym roku odnotowano ich już 16, podczas gdy do 15 września ub. roku - było ich 11.

W całym górnictwie doszło dotąd w tym roku do 24 wypadków śmiertelnych, wobec 20 takich wypadków do 15 września ub. roku i 28 w całym 2007 r. 19 górników odniosło w tym roku ciężkie obrażenia, podczas gdy w tym samym okresie 2007 r. odnotowano 17 ciężkich wypadków, a w całym ub. roku ľ 26.

äZ analizy przyczyn tegorocznych wypadków śmiertelnych i ciężkich w polskim górnictwie wynika, że do 67 proc. z nich doszło z powodu ludzkich błędów i nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa pracy. Jedna trzecia spowodowana była zagrożeniami naturalnymiö ľ zaznaczył autor opracowania, szef departamentu warunków pracy WUG Cezary Kula.

Zagrożenia naturalne były przyczynami najpoważniejszych w skutkach wypadków. Zgodnie ze statystykami WUG, po zapaleniu się i wybuchu metanu w kopalni äBoryniaö zginęło 6 osób, a 5 zostało rannych. Metan był też przyczyną śmierci dwóch górników w kopalni äMysłowice-Wesołaö. Jeden górnik zginął po tąpnięciu w zakładzie górniczym äRudnaö.

Aż 35 proc. wypadków śmiertelnych i ciężkich związanych było z nieprawidłowościami w podziemnym transporcie ľ w tym roku 6 górników zginęło podczas ruchu podziemnych kolejek. äPrzyczynami tych wypadków było wychylanie się maszynistów poza obrys kabin, samowolne poruszanie się górników po torach i wyskakiwanie z jadących pociągówö ľ wskazał Kula.

Specjaliści WUG-u zwracają też uwagę m.in. na 3 wypadki śmiertelne i ciężkie związane z transportem przenośnikami taśmowymi i zgrzebłowymi, a także maszynami samojezdnymi. 6 wypadków śmiertelnych i 2 wypadki ciężkie spowodowane były przez skały spadające ze źle zabezpieczonego lub niezabezpieczonego stropu lub ociosu.

Wyniki prowadzonych przez nich analiz przyczyn wypadków wykazały m.in. obniżenie dyscypliny pracy górników, zaniedbania w jej organizacji, brak analizy ryzyka zawodowego, a także brak skutecznego nadzoru i tolerowanie przez dozór niebezpiecznych zachowań i metod pracy. Wnioski te dotyczą przede wszystkim kopalń węgla kamiennego.

W wypadkach w zakładach tego typu zginęło w tym roku 10 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także po 3 Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Dwaj górnicy byli zatrudnieni w Południowym Koncernie Węglowym i kopalni äBogdankaö. Sześć kolejnych ofiar pracowało w zewnętrznych firmach usługowych.

Nieco bezpieczniej jest w polskim górnictwie miedziowym ľ w tym roku zginęły tam dotąd 4 osoby - wobec 5 w podobnym okresie ub. roku i 7 ľ w całym 2007 r. W kopalniach KGHM ciężko ranny został w tym roku tylko jeden górnik ľ wobec 4 w analogicznym okresie ub. roku.

Do końca sierpnia tego roku, w całym polskim górnictwie doszło ogółem do 2156 wypadków, wobec 2197 w tym samym okresie 2007 r. (spadek o 1,9 proc.) - w tym w kopalniach węgla kamiennego do 1638 wypadków, wobec 1683 przed rokiem (spadek o 2,7 proc.).

Eksperci WUG oceniają, że dla poprawy bezpieczeństwa należy analizować wszystkie zaistniałe w górnictwie wypadki. Dotychczas analizuje się jedynie 2 proc. wypadków ľ śmiertelne i ciężkie. Ma to pomóc w realizacji unijnej strategii wspólnotowej zakładającej obniżenie w latach 2007-2012 liczby wypadków i chorób zawodowych o 25 proc.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WUG: Więcej wypadków śmiertelnych w kopalniach węgla kamiennego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.111.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!