Wybory wyborami, potrzeby górnictwa i tak są znane

Wybory wyborami, potrzeby górnictwa i tak są znane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Jerzy Dudała
    Jerzy Dudała
  • Dodano: 14-10-2019 11:06

Górnictwo przede wszystkim potrzebuje konsekwentnie realizowanych inwestycji, żeby móc w kolejnych latach zapewnić energetyce konwencjonalnej taką ilość węgla, jakiej polskie elektrownie będą potrzebować. Import węgla do Polski wyniósł w 2018 roku niemal 20 mln ton. Nowy rząd będzie musiał szybko usiąść do stołu z przedstawicielami górniczych związków i omówić najważniejsze kwestie, w tym wypracować model zmian organizacyjnych w sektorze, który zostanie wcielony w życie.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Nie raz wskazywano ostatnio, że zużycie energii będzie w Polsce rosło.
  • Polska ma utrzymać moce oparte na węglu, przy jednoczesnym wzroście udziału innych nośników energii, w tym gazu i energii odnawialnej.
  • Nie zwalnia to jednak sektora węglowego z działań służących podnoszeniu efektywności oraz wdrażaniu innowacji i nowoczesnych metod organizacji pracy.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Wybory wyborami, potrzeby górnictwa i tak są znane

  • Luk 2019-10-16 11:25:22
    Po pierwsze, założenie o bezustannym wzroście zużycia prądu chyba trzeba zrewidować, bowiem już minimalnie spadło. Wzrost cen energii - nie do schowania w dłuższej perspektywie - przełoży się na działania optymalizacyjne u dużych odbiorców. Po drugie, zapotrzebowanie na węgiel z polskich kopalń będzie spadać - nowe bloki w Opolu i Jaworznie będą potrzebowały mniej węgla by wyprodukować tę samą ilość energii, a w ciepłownictwie zaczyna się właśnie cykl inwestycyjny w gaz. Po trzecie, spadnie zapotrzebowanie w sektorze komunalnym, gdyż przeciwdziałanie smogowi spowoduje wymianę części pieców, podłączenie do sieci ciepłowniczej części substancji mieszkaniowej w miastach (np. stare bloki opalane w piecach kaflowych) oraz systematyczne eliminowanie kotłów kopciuchów o niskiej sprawności. Po czwarte, o ile UE nie podejmie działań wobec polityki dumpingu cenowego rosyjskiego węgla, będzie on tańszy od krajowego i będzie zyskiwał udział w rynku. Po piąte, górnictwo stoi przed negatywnymi trendami: spadkiem cen węgla na świecie (co w ciągu kilku lat się nie zmieni); koniecznością spłaty starych zadłużeń (już od przyszłego roku) oraz ograniczonymi możliwościami pozyskania nowych kredytów (np. na owe wyimaginowane inwestycje). Po szóste, będzie rosła presja płacowa w górnictwie. Dlatego, jeśli nie ma paść całkiem powinno przejść głęboką restrukturyzację polegającą na: zmianie zasad wynagradzania w oparciu o wydajność pracy; zmianą organizacji pracy kopalni na 24/7; likwidacją najmniej perspektywicznych kopalń; zmniejszeniem zatrudnienia w sektorze; optymalizacją zatrudnienia w administracjach oraz ograniczeniem kosztów funkcjonowania ZZ (np. poprzez zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w ZZ pracownikom w wieku emerytalnym). Tylko do tego trzeba JAJ, a nie jajecznicy w gaciach.
  • podatnik/energetyk 2019-10-15 17:17:24
    Odsunąć związki zawodowe jak i samych górników od jakichkolwiek negocjacji.Udział zarówno jednych jak i drugich powoduję wzrost wydatków z kieszeni podatników na utrzymanie górników i ich rodzin!!!!
  • Bogdan Kasierski 2019-10-15 09:53:12
    trzeba zwijać kopalnie, bo za 5-15 lat będą komercyjne mini reaktory termojądrowe
  • Paweł1990 2019-10-14 12:50:23
    "Nowy rząd będzie musiał szybko usiąść do stołu z przedstawicielami górniczych związków (...)" a dlaczego tylko ZWIĄZKÓW? Czy obecnie w górnictwie nie ma bardziej kompetentnych osób? Gdzie osoby zarządu i dyrekcji?
    • Luk 2019-10-16 11:11:58
      Bo po co z zarządem rozmawiać, skoro decyzje podejmuje minister?
  • BredzisławB 2019-10-14 11:30:20
    Wystarczy dać związkolom co chcą i wtedy można doić ryli ile się zechce!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.134.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!