Wypadek w kopalni "Bielszowice"

Wypadek w kopalni "Bielszowice"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do wypalenia się niewielkiej ilości metanu doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek podczas robót strzałowych w kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej. Nikomu nic się nie stało, jednak ściana wydobywcza na poziomie 780 metrów pod ziemią została na razie zamknięta. Sprawę bada nadzór górniczy.

- Jeszcze w poniedziałek w wyrobisku zostanie przeprowadzona wizja lokalna, podczas której eksperci m.in. ocenią szkody i ustalą warunki bezpiecznego wznowienia wydobycia węgla z tej ściany - powiedziała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), Edyta Tomaszewska.

Zbadany zostanie także wykorzystywany podczas robót strzałowych materiał wybuchowy, używany sprzęt oraz zapalniki. Chodzi o ustalenie, który element wywołał iskrę, zapalającą metan - poinformował portal interia.pl.

Ze wstępnych oględzin wynika, że szkody nie są duże - m.in. osmalony został kabel oświetleniowy w ścianie oraz zainstalowany tam telefon; uszkodzeniu uległy także zapory pyłowe przed ścianą. Oba te elementy mogą rzutować na bezpieczeństwo górników, dlatego przed wznowieniem prac w tym rejonie trzeba będzie je naprawić. Osmalony kabel grozi zwarciem, a niesprawne zapory pyłowe pogarszają warunki pracy przy ścianie.

W czasie robót strzałowych przy ścianie, zgodnie z procedurami, nie było załogi. Przeprowadzano tam tzw. strzelanie torpedujące, polegające na odstrzeliwaniu dużych ładunków materiału wybuchowego dla rozładowania stanu napięcia w miejscach możliwej koncentracji naprężeń w górotworze, grożących tąpaniami. Niewykluczone, że właśnie w wyniku tych robót z górotworu uwolnił się, a następnie wypalił, metan - wyjaśnia portal.

Jak powiedział rzecznik Kompanii Węglowej, do której należy kopalnia - Zbigniew Madej, takie prace profilaktyczne wykonuje się w tym rejonie mniej więcej co tydzień, co 15 metrów przebiegu ściany. Wycofuje się wtedy załogę i wyłącza prąd. Także ekipa wykonująca otwory do umieszczenia ładunku wybuchowego na czas ich odpalania wycofuje się w bezpieczne miejsce.

Zamknięta ściana wydobywcza jest jedną z czterech w kopalni "Bielszowice". Daje ok. 2,5 tys. ton dobrego gatunkowo węgla na dobę. Przedstawiciele Kompanii liczą, że uda się przywrócić wydobycie węgla z tej ściany. W przeciwnym razie kopalnia straciłaby istotną ilość dobrego, udostępnionego do wydobycia węgla.

Metan jest bezbarwnym gazem bez woni i smaku, lżejszym od powietrza. To główny składnik naturalnych gazów, często występujących w pokładach węgla. Pali się prawie nie świecącym płomieniem z błękitną aureolą. Tworzy z powietrzem wybuchową mieszaninę. Może być wykorzystywany jako paliwo - czytamy w portalu.

W lutym 2003 roku w kopalni "Bielszowice" metan zapalił się 840 metrów pod ziemią. Poszkodowanych zostało 35 górników, 13 z nich doznało ciężkich poparzeń. W lutym tego roku, cztery lata po tamtym wypadku, dziewięć osób, których zaniedbania przyczyniły się do niego, zostało skazanych na kary więzienia w zawieszeniu - od pół roku do dwóch lat - oraz grzywny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wypadek w kopalni "Bielszowice"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!