Wypadki w kopalniach cofnęły górnictwo do lat 90. "To jest tragedia"

 • Autor: AKC
 • Dodano: 26-04-2022 13:16

W ostatnim dniach w kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszło do dwóch wielkich tragedii. Zdarzenia te podnoszą stawiane od lat pytanie: jak powinien być umocowany Wyższy Urząd Górniczy odpowiadający za bezpieczeństwo w kopalniach? Zdaniem Janusza Steinhoffa zarówno WUG, jak i urzędy okręgowe muszą być całkowicie niezależne.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Wyższy Urząd Górniczy to centralny urząd administracji rządowej, nadzorowany przez Ministra Aktywów Państwowych.
 • Zdaniem Janusza Steinhoffa, byłego premiera i ministra gospodarki, takie rozwiązanie jest na wskroś niewłaściwe. 
 • To jest zaprzeczenie samej idei powołania nadzoru górniczego. Z czymś takim nigdy nie mieliśmy do czynienia - uważa Steinhoff.

- Taka liczba osób, które traciły życie, to jest niesamowita tragedia całego środowiska, Śląska i Polski. Dwa po sobie wypadki zbiorowe - w jednym wypadku metan, w drugim tąpnięcie - to z jednej strony efekt pogarszającego się bezpieczeństwa w polskich kopalniach ze względu na coraz trudniejsze warunki górniczo-geologiczne, ale mamy tu też do czynienia z sytuacją totalnie absurdalną. Wyższy Urząd Górniczy - i okręgowe urzędy - którego zadaniem jest pilnowanie bezpieczeństwa, często w efekcie konfliktów z właścicielami zakładów górniczych został podporządkowany ministrowi aktywów państwowych, który pełni funkcje właścicielskie zakładów górniczych. To jest zaprzeczenie samej idei powołania nadzoru górniczego. Z czymś takim nigdy nie mieliśmy do czynienia - powiedział Janusz Steinhoff.

W jego opinii należałoby powrócić do rozwiązania, które z powodzeniem funkcjonowało przez ponad pół wieku. 

- Wyższy Urząd Górniczy i prezes tego urzędu powinien być podległy premierowi, ponieważ musi mieć całkowicie niezależną pozycję. Na ołtarzu bezpieczeństwa trzeba czasem położyć i ekonomię, i gospodarkę złożem. To jest dowód na to, że ludzie, którzy decydowali o takim przyporządkowaniu WUG, nie mają zielnego pojęcia, do czego został on powołany - powiedział Steinhoff.

Zwrócił też uwagę na rolę związków zawodowych, a właściwe na brak ich działania w obszarze bezpieczeństwa.

- Dziwię się związkom zawodowym, które powinny interesować się poziomem bezpieczeństwa, że tego nie podnoszą. Podnoszą wiele innych spraw, a nie podnoszą podporządkowania i suwerenności WUG. Biorąc pod uwagę te śmiertelne wypadki, cofnęliśmy się, jeśli chodzi o wskaźnik śmiertelności na milion ton wydobycia, do początku lat 90. To jest tragedia. Potrzebne jest mocne uderzenie i postawienie tego problemu , bo nie ma sprawy bardziej istotnej niż bezpieczeństwo, życie i zdrowie górników zatrudnionych w polskich kopalniach - podkreśla Janusz Steinhoff. 

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Wypadki w kopalniach cofnęły górnictwo do lat 90. "To jest tragedia"

 • Imię 2022-05-01 23:39:16
  To jest propaganda a nie tragedia. Prawda jest tu - "Inwestorzy czekają na tereny pogórnicze. Potrzebna przyspieszona ścieżka legislacyjna". Hieny już się czają...
 • Ostry 2022-04-26 22:14:10
  Niestety ale na kopalniach nigdy nie liczył się człowiek . Zawsze ważniejszy był węgiel . Nagminnie łamane są i były przepisy przez dozór i tego sie nie uniknie
 • górnik 2022-04-26 21:52:41
  Teza jest błędna, ani WUG ani OUG nie odpowiada za bezpieczeństwo w kopalniach. Aż dziw mnie bierze jak takie coś czytam, w szczególności niby takiego fachowca, co na zajęcia przychodził swego czasu z walizką z prawem geologiczno-górniczym i nas uczył. Za bezpieczeństwo już bardziej odpowiada KRZG a przede wszystkim zarząd spółki, który na niego naciska a on by obstać robi swoją robotę ubierając w to kierownictwo i osoby dozoru na które jest scedowany zakres obowiązków i odpowiedzialności. Potem on udaje greka, czy zagra czeski film a ci niżej idą do kryminału… Taka prawda i praktyka doktorku od przepisów.
 • Antyryl 2022-04-26 21:44:53
  Lewackie jebannnnce nie jestem tłustym kotem związkowym. Jestem po ciężkim wypadku na dole (przygniótł mnie kęs, pozdrawiam kolegów z brygady wiecie kto pisze). Mozecie szzac mi jaaaJca lewackie (...). Wy razem z Polskim Alarmem Smogowym doprowadziliscie do tych tragedii! Wiecie dlaczego? To wy nas zamykacie to dzięki wam jest brak pieniędzy na wszystko to nam grożą likwidacją nie wam. Wy macie swoje chwilę chwały dzięki sejmikowi mazowieckiemu i nowelizacji uchwały antysmogowej. Dziś przeszła głosami 26-22 i 3 wstrzymalo się. Andrzej Guła mam ochotę cię poznać wielką zabijasz nas dla interesów Niemiec Rosji Chin Japonii ty zajebany (...) ile będziemy pracować pod butem zielonej likwidacji (...) (...) no ile? Dzięki WNP za blokowanie komentarzy to jest demokracja?
 • SiewcaPrawdy 2022-04-26 19:50:39
  Ludzie ale przecież górnictwo od 40 lat ani trochę się nie rozwinęło przez związki zawodowe i pośredników. Jakby zainwestować 1/4 tego co poszła na wynagrodzenia to nagle kopalnie by były bezpieczne i rentowne.
  • dd 2022-04-28 09:35:49
   Górnictwo 40 lat temu, a teraz to olbrzymi postęp. Wystarczy wspomnieć o mechanizacji czy informatyzacji.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.226.122.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!