Wypłaty deputatów węglowych jeszcze w tym roku

Wypłaty deputatów węglowych jeszcze w tym roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwsze wypłaty ekwiwalentów pieniężnych za węgiel dla emerytów, rencistów - byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych, którym wyrok Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2005 r. przywrócił uprawnienia do deputatów węglowych, prawdopodobnie będą możliwe jeszcze w tym roku.

O pożądanym harmonogramie wejścia w życie uchwalonej 6 lipca przez Sejm ustawy, przewidującej wypłatę zaległych ekwiwalentów co najmniej kilkunastu tysiącom uprawnionych osób, mówili m.in. 9 lipca, w Katowicach posłowie Platformy Obywatelskiej zajmujący się pracami nad projektem ustawy, Krzysztof Gadowski i Marek Wójcik.

Mimo zastrzeżeń do ustawy w obecnym kształcie, PO nie zamierza zgłaszać w Senacie poprawek. Taki krok uniemożliwiłby bowiem przyjęcie ustawy w Senacie przed przerwą wakacyjną, a co za tym idzie, zrealizowanie pierwszych wypłat jeszcze w tym roku. Według Gadowskiego, o ile prezydent podpisze ustawę w sierpniu, pierwsze wypłaty mogłyby nastąpić w listopadzie lub grudniu.

W marcu do Sejmu trafiły dwa projekty przywracające możliwość wypłat ekwiwalentu: jeden autorstwa Platformy Obywatelskiej, a drugi rządowy. Ostatecznie sejmowa komisja gospodarki, jako bazowy przyjęła projekt rządowy, zawierający terminy wypłat ekwiwalentów należnych w kolejnych latach od 2002 r. - późniejsze niż chciała to opozycja.

Według przyjętego przez Sejm rządowego projektu wypłat zaległych ekwiwalentów w latach 2007-2015, w tym roku mają być pieniądze za 2002 r., w przyszłym roku - za 2003 r., a w każdym następnym roku - zaległości z dwóch kolejnych lat, tak by w 2013 r. wypłacane były już ekwiwalenty bieżące.

- Nasz projekt przewidywał skrócenie proponowanego przez ministerstwo harmonogramu, (...) tak by w tym roku zapłacić za 2002 r., natomiast wypłata za lata 2003-2008 nastąpiłaby w przyszłym roku. Ludzie już za długo czekają na te pieniądze; liczyliśmy, że w projekcie budżetu, nad którym rząd już pracuje, uda się zabezpieczyć te środki. Koalicja jednak odrzuciła w komisji nasze poprawki w tej sprawie - podkreślił Gadowski.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą, aby otrzymać zaległe ekwiwalenty, uprawione osoby powinny zgłosić stosowne wnioski w ciągu trzech miesięcy od daty jej wejścia w życie, a w kolejnych latach - każdorazowo w pierwszym kwartale. Wypłaty ekwiwalentów mają następować w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosków.

Do ekwiwalentu uprawnieni są emeryci i renciści, którzy mają ustalone prawo do emerytury lub renty, byli pracownicy przedsiębiorstw robót górniczych, posiadający uprawnienia do bezpłatnego węgla na podstawie układu zbiorowego pracy dla pracowników zakładów górniczych z 21 grudnia 1991 r. Ekwiwalent nie przysługuje tym, którzy już go uzyskali na podstawie wyroków sądowych.

Wypłaty ekwiwalentu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zostały zawieszone od 1 stycznia 2001 r. Powodem była nowelizacja ustawy z 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach górniczych.

Sądy pracy, do których zwracali się poszkodowani, wydawały sprzeczne orzeczenia. W grudniu 2005 r. Trybunał Konstytucyjny, do którego ostatecznie trafiła sprawa, orzekł o niezgodności z konstytucją zróżnicowania prawa do darmowego węgla między pracowników likwidowanych kopalń i przedsiębiorstw robót górniczych, mimo że obejmował ich ten sam układ zbiorowy pracy z 1991 r.

Wysokość ekwiwalentu przewidzianego nową ustawą będzie równowartością 3 ton węgla w asortymencie Orzech II. Zaległości z 2002 r. będą wypłacane na podstawie cen tego węgla w roku 2006. W następnych latach minister gospodarki każdorazowo określi jego średnioroczną cenę z wcześniejszego roku, skorygowaną o planowany wzrost cen i usług w roku bieżącym.

Na wypłaty zaległych ekwiwalentów, ministerstwo dysponuje w tym roku kwotą 40 mln zł. Dopiero jednak, gdy wszyscy uprawnieni złożą swoje wnioski, będzie orientacyjnie wiadomo, jakie koszty pociągną one w przyszłych latach. Posłowie PO szacują, że ustawa dotyczy co najmniej kilkunastu tysięcy byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych, według posła Gadowskiego liczba ta może sięgnąć ok. 24 tys. osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wypłaty deputatów węglowych jeszcze w tym roku

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.191.46
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!