Wyższy Urząd Górniczy ma znowu podlegać premierowi

Wyższy Urząd Górniczy ma znowu podlegać premierowi
Kopalnia Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Tragiczne wypadki w kopalniach Zofiówka i Pniówek ponownie rozpoczęły dyskusję na temat bezpieczeństwa wydobycia węgla kamiennego w polskich kopalniach. Niebawem Wyższy Urząd Górniczy powoła dwie komisje do wyjaśnienia tych wypadków. Powstanie także na szczeblu rządowym specjalna komisja, która przygotuje zintegrowany raport w tej sprawie.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Wyższy Urząd Górniczy powołał dwie komisje do wyjaśnienia wypadków w kopalniach Zofiówka i Pniówek należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Niezależnie od tego z inicjatywy resortu aktywów państwowych pracować będzie specjalna komisja rządowa, której celem ma być całościowa analiza tej sprawy. Po takich tragediach konieczne jest przygotowanie raportów, które muszą odpowiedzieć na wiele pytać, w tym także na to, jaki mógł być udział czynnika ludzkiego.

- Chcemy powrotu do wcześniejszej sytuacji, do takiego rozwiązania, żeby Wyższy Urząd Górniczy podlegał bezpośrednio premierowi. Będę zabiegał o to, żeby przygotować ścieżkę legislacyjną pozwalającą na przekierowanie WUG pod nadzór premiera.

- Pamiętamy o decyzji wstrzymania importu węgla rosyjskiego do Polski. Może nam zabraknąć 9 milionów ton rocznie. Pamiętać trzeba, że importowany węgiel był kierowany na wolny rynek. Jako rząd szukamy różnych alternatywnych źródeł dostaw, myślimy o RPA, Indonezji, Kolumbii - powiedział w trakcie debaty "Górnictwo" na XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik.

W obecnej strukturze administracji rządowej Wyższy Urząd Górniczy podlega wicepremierowi, ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi.

Umowa społeczna i plany wydobywcze

W trakcie debaty mówiono też o tym, że umowa społeczna podpisana ze stroną społeczną w górnictwie w maju 2021 roku czeka na notyfikację Komisji Europejskiej. Ważne będą bowiem unijne decyzje w sprawie polityki klimatycznej, które będą musiały uwzględnia konsekwencje wojny w Ukrainie.  Ona oczywisty sposób oddziałuje na zintegrowany system energetyczny, zaopatrzenie w surowce i ich dostępność.

Plany wydobywcze węgla kamiennego w Polsce są modyfikowane, ale trzeba to robić wspólnie w Komisją. Warto pamiętać, że  u nas energia z atomu to nie jest perspektywa roku czy dwóch tylko 10-15 lat. 

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (18)

Do artykułu: Wyższy Urząd Górniczy ma znowu podlegać premierowi

 • Wojciech 2022-04-28 09:18:41
  Kiedyś w Polsce wydobywano około 200 mln. ton węgla i był to największy kawałek polskiego eksportu. Gdy po 1989 roku do władzy dorwali się popaprańcy, a gospodarka była zrujnowana przez ekipę Jaruzelskiego to do zarządzania kopalniami dorwali się działacze związkowi. Efekty są widoczne gołym okiem. Węgiel z Australii albo RPA jest tańszy od węgla polskiego. Na domiar złego eksploatacja polskich złóż jest prowadzona w sposób rabunkowy, niebezpieczny i zagrażający obiektom na powierzchni. Węgiel jest polskim skarbem narodowym i skutków zniszczenia górnictwa nie da się porównywać ze zniszczeniem stadnin koni arabskich.
 • ';;';';';';;';;' 2022-04-28 08:08:20
  Dziś na oficjalnej stronie JSW nie spojrzysz w oczy ofiarom. Nie ma nawet informacji o pogrzebach, chociaż te już się odbywają i nie stanowi to tajemnicy (patrz galeria na górze artykułu). Są regularne komunikaty z "akcji ratowniczych" , których przecież już nie ma. Sąsiaduje z nimi ostrzeżenie:Jeżeli publiczne fora dyskusyjne nie będą należycie nadzorowane przez portale, zwłaszcza w przypadku braku reakcji na zgłoszone przez służby prasowe spółki nadużycia, JSW rozważy wystąpienie o ochronę dóbr osobistych Spółki
  • Zenon 2022-04-28 08:11:03
   Wiele osób nie wierzy, że ostatnie wypadki w kopalniach to tragiczny zbieg okoliczności i tych ofiar nie można było uniknąć. Mnożą się pytania o organizację pracy, kontrole stężenia metanu. Wątpliwości budzi też fakt, że podczas wybuchu w Pniówku ucierpieli ratownicy w bazie, miejscu, które z założenia jest bezpieczne, z dostępem do świeżego powietrza, z którego koordynowana jest akcja ratunkowa
  • ;';';';'';';';';' 2022-04-28 08:34:14
   Cały artykuł na gazetapl
   • PytaM 2022-04-28 15:04:30
    A kto normalny tego szmatławca czyta?
  • jeff 2022-04-28 08:42:21
   a co tak milczą uparcie zwąchole , czyżby w tej sprawie nie mieli nic do dodania ? sławuś, kołodziejek, kadrusie - where are you??
   • ';;';';';';';'; 2022-04-28 09:11:37
    Teraz tłuste koty związkowe udają że ich na kopalniach nie ma !!!!!!!!!!!
   • Zdzichu 2022-04-28 09:38:40
    Poco sie wychylać?Ryle należą składki płaca żyć nie umierać!Wyskoczą zaraz z kilkoma wycieczkami i wszystko wróci do normy!Dalej będą rządzić JSW!
 • Górnik 2022-04-27 21:52:45
  Piotr Pyzik: nadrzędnym celem jest to, by nie zbrakło prądu.... coś dodać?W JSW rządzą związki zawodowe i nie tylko w JSW!
  • Jan 2022-05-04 08:57:54
   a słyszałeś kiedyś o węglu koksowym? do produkcji prądu nie nadaje się po prostu
 • młody 2022-04-27 20:30:54
  Co za różnica czy podlega Prezydentowi, Premierowi, Czy GG1?? Narzędzia zrobione za gierka, nadgodziny w (...) temperaturze, na które godzą się wszyscy do momentu kiedy nie zdarzy się tragedia. Przecież ktoś godzi się na wypłacanie nadgodzin u GÓRY za przybieranie w warunkach niezgodnych z Przepisami!!! Takie są realia giganta górniczego. Pozamykane kopalnie z pespektywą Krupiński, Moszczenica, itp. A Zostawione tam gdzie działają mocno związki zawodowe a możliwości zero. Proszę aby weszła ustawa aby każdy Dyrektor i Prezes odpowiadał majątkiem za podjęte decyzje bo bardzo łatwo rządzi się nie swoim majątkiem bez odpowiedzialności.
  • Kakadu 2022-04-28 06:33:08
   Szkoda że nie poczytałeś przed podaniem faktów. Jak utworzono tą instytucję to Gierek miał 9 lat, więc ciężko by mu było coś takiego utworzy. Zamykanie kopalń nie należy do kompetencji urzędów górniczych! One mają nadzorować proces zamykania kopalń, ale nie wydają decyzji o konieczności ich zamknięcia! Gratuluję osobą które to podnoszą łapę w górę przey tego rodzaju komentarzach! Jak chciałeś kogoś oczerniać, to przynajmniej się przygotuj!
 • Łowca prawdy 2022-04-27 18:05:55
  A w TV padło pytanie że .... podobno pracownicy mieli ciepłotę a pracowali dłużej ... i wice prezes pięknie zaskoczony powiedział że on nic nie wie i że następne komunikaty na stronie JSW , tak więc więcej jaśnie panów prezesów nie zobaczymy w TV .Teraz jak sam coś nie wykopiesz w sieci to się niczego dowiesz .
  • Ecik 2022-04-27 21:53:56
   Wolne związki zawodowe nie wiedziały? W PGG to samo!
  • Doktor 2022-04-28 02:29:27
   Tym pytaniem go zastrzeliła !!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.168.16
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!