Działające w Kompanii Węglowej związki zawodowe chcą pilnych rozmów z zarządem firmy na temat realizacji zawartego na początku roku porozumienia płacowego w firmie.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej zapewnia, że porozumienie płacowe jest realizowane, a zarząd gotów jest wyjaśnić wszystkie wątpliwości związkowców.
Sprawa wiąże się z m.in. ogłoszonym w ubiegłym tygodniu pogotowiem strajkowym w kopalni "Halemba-Wirek", gdzie związki zawodowe sprzeciwiają się zmniejszeniu premii pracowników, zarzucając dyrekcji zakładu łamanie porozumienia płacowego z 3 stycznia. KW uważa akcję w tej kopalni za nielegalną, a działania dyrekcji za zgodne z odrębnym porozumieniem, zawartym w tym zakładzie 25 stycznia.
W piątek w Kompanii Węglowej zebrał się skupiający 12 związków komitet protestacyjno-strajkowy, domagając się podjęcia rozmów z zarządem. W tej sytuacji - jak powiedział PAP Marceli Murawski ze związku "Sierpień '80" - związkowcy z kopalni "Halemba- Wirek" jeszcze 4 lipca mają zdecydować, czy będą prowadzić własną akcję, czy też przyłączą się do działań prowadzonych w całej Kompanii.
Według nieoficjalnych informacji PAP od przedstawicieli związków zawodowych, raczej nie dojdzie do zapowiadanego na 7 lipca 2-godzinnego strajku ostrzegawczego w kopalni "Halemba-Wirek", a ewentualne działania protestacyjne mają być prowadzone wspólnie w całej firmie. Aby tak było, związki musiałyby jednak wstąpić w spór zbiorowy z zarządem. Spór wszczęty w rudzkiej kopalni zarząd KW uważa za nielegalny, a całą akcję za bezprawną.
- Liczymy, że uda się wyjaśnić wszystkie sporne kwestie bez protestu, tak w kopalni "Halemba-Wirek", jak i w tych kopalniach Kompanii, skąd dochodzą niepokojące sygnały. Nie chcemy, aby ewentualny strajk w "Halembie" był iskrą, która podpali beczkę prochu - powiedział wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski.
We wtorek 88,9 proc. górników kopalni "Halemba-Wirek", głosujących w zorganizowanym przez związki referendum strajkowym, opowiedziało się za przystąpieniem do protestu. Frekwencja wyniosła blisko 60 proc. Także ten sondaż Kompania uznała za nielegalny.
Górnicy z "Halemby-Wirka" bronią wysokości miesięcznych premii. Związkowcy wyliczyli, że ich zmniejszenie może kosztować każdego górnika ok. 200 zł miesięcznie. Przedstawiciele KW zaprzeczają, że chcą obniżyć tegoroczne zarobki załogi, a jedynie dokonać regulacji ruchomych części wynagrodzeń w związku z przekroczeniem funduszu płac, spowodowanego odrębnym porozumieniem w tej kopalni.
Zobacz także wcześniejszy materiał wnp.pl: Halemba-Wirek chce strajkować