Związkowcy z Sierpnia '80 wystosowali list do premiera Jarosława Kaczyńskiego, w którym domagają się ukarania winnych tragedii w kopalni Halemba, w której w listopadzie ubiegłego roku zginęło 23 górników.
Według ostatniego raportu przedstawionego przez Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach, winnych nieprawidłowości i naruszenia zasad bezpieczeństwa w kopalni "Halemba" jest 37 osób. Szef urzędu zakazał części z nich pełnienia kierowniczych funkcji w górnictwie, sprawy pozostałych mają trafić do sądu i pracodawcy.
Komisji górniczej udało się ustalić, że kilkakrotnie sfałszowano próby pyłu węglowego w kopalni - tym samym neutralizowanie go nie było przeprowadzane prawidłowo. Za fałszowanie odpowiada m.in. pięciu pomiarowców i dwie osoby z dozoru. Sankcjami objęte są też osoby odpowiedzialne za używanie pod ziemią urządzeń elektrycznych, które nie spełniały wymaganych norm ognioszczelności - przypomniał portal.
Wśród 37 osób winnych dziewięć to członkowie kierownictwa kopalni, m.in. były dyrektor, a także przedstawiciele firmy Mard.