W czwartek 23 kwietnia centrale związkowe z Polskiej Grupy Górniczej przedstawiły stanowisko. Zaznaczyły w nim między innymi, że rozumieją powagę sytuacji i konieczność polnego wprowadzenia działań antykryzysowych w spółce. Dlatego są skłonne podpisać z pracodawcą porozumienie antykryzysowe, którego celem jest ratowanie miejsc pracy. Najpierw jednak strona społeczna chce się zapoznać z programem naprawczym dla PGG i oczekuje na jego przedstawienie do 4 maja.
- Związkowcy w swoim stanowisku wskazują, że zasadnicze wątpliwości dotyczące projektu porozumienia przedstawionego przez zarząd PGG są związane z tym, że temu porozumieniu nie towarzyszą żadne dodatkowe obwarowania gwarantujące załodze, że jej wyrzeczenia przyniosą zakładany efekt.
- - Nie wiemy, czy po trzech miesiącach obowiązywania porozumienia pracodawca nie wysunie propozycji dalszego obniżania wynagrodzeń, skaracania tygodnia pracy czy też redukcji zatrudnienia - zaznaczają związkowcy.
- Dlatego oczekują oni, że podpisanie porozumienia antykryzysowego w PGG zostanie poprzedzona uzgodnieniem i rozpoczęciem wdrażania programu naprawczego w firmie.