PARTNERZY PORTALU

Związkowiec: jeżeli w Brukseli sprzedali górnictwo, niech chociaż budują atom

Związkowiec: jeżeli w Brukseli sprzedali górnictwo, niech chociaż budują atom
Żeby odejść od węgla, trzeba mieć dla niego realną alternatywę w miksie energetycznym. Fot. Shutterstock.com
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Jerzy Dudała
    Jerzy Dudała
  • Dodano: 31-03-2021 07:50

Niestety, kolejny obiecany przez rząd termin zawarcia umowy społecznej w górnictwie nie zostanie dotrzymany. Z niezrozumiałych dla nas względów rząd nie chce wcześniej obiecywanych gwarancji zatrudnienia obecnie potwierdzić. Sam wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń przyznaje, że do uzgodnienia pozostała niewielka część umowy, ale jednocześnie robi wszystko, żeby tej umowy do końca marca nie było - ocenia w rozmowie z portalem WNP.PL Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

  • Tymczasem, zdaniem Bogusława Ziętka, sytuacja w górnictwie z dnia na dzień się pogarsza.
  • Ziętek zaznacza, że już w tej chwili powinniśmy rozpocząć szybkie i konkretne przygotowania do budowy elektrowni atomowych w Polsce w co najmniej trzech lokalizacjach.
  • Jego zdaniem, jeżeli w 2033 roku mają być uruchomione pierwsze bloki atomowe, to już dawno powinniśmy mieć rozstrzygnięte podstawowe kwestie: gdzie je budujemy, w jakiej technologii i z kim.
- Tauron niemal codziennie przekazuje informacje o wyłączaniu kolejnych mocy produkcyjnych na węglu. Praktycznie wcale nie produkuje już energii z własnego węgla - zaznacza Bogusław Ziętek. -  Jak tak dalej pójdzie, to zapewne za kilka miesięcy usłyszymy o tym, że wyłącza również swój nowy blok węglowy Jaworzno III. Oznaczać to będzie, że kolejna spółka niemal całkowicie zrezygnuje z węgla - dodaje Bogusław Ziętek.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (27)

Do artykułu: Związkowiec: jeżeli w Brukseli sprzedali górnictwo, niech chociaż budują atom

  • Zocha 2021-03-31 20:40:48
    Czyli widzicie że ten Ziętek,specjalista od wszystkiego spełnia wszystkie warunki by dostać się do Tworek bez kolejki.Nie dziwię się że polskie górnictwo tak stoi,jeśli wszyscy znawcy tematu mają mózg od myszy.
  • Mox 2021-03-31 19:56:48
    Dostali miliard więc się pytom kaj som moje piniadze kaj moja podwyżka. Robia na grubie tyla lot i ino marne grosze dostaja dowejcie jakieś podwyżki jego mać
  • Simon 2021-03-31 17:20:59
    Ciekawe, że biznes popiera zielony ład. Solorz, Kulczyk czy Sołowjow mają w Polsce elektrownie bądź zakłady energochłonne i nie widzą zagrożenia, ale gdzie im tam do takiego tuza jak Ziętek. Jakim cudem taki orzeł trafił na kopalnię zamiast na listę 100 najbogatszych Polaków? Wyżej wymienieni nie są naiwni, wiedzą że same farmy wiatrowe i pv to za mało. Dlatego stawiają również we własnym zakresie bloki gazowe. Solorz dostał ostatnio warunki przyłączenia na 600 MW blok w Adamowie. Mniejsze jednostki zbudują pozostali w Ciechu i Synthosie. Jakoś nie biadolą o narodowej suwerenności i gazie z importu. Z węglem jak większość społeczeństwa co pokazują ostatnie badania opinii społecznej żegnają się bez żalu.
  • Mk 2021-03-31 15:36:56
    W tym przypadku ten pań ma duzo racji. W energetykę się za mało inwestuje, brak podstawowych decyzji. Taki marazm mogący przerodzić się w realny brak prądu.
    • Ben 2021-03-31 17:19:31
      Za mało? Kiedy była prosperita i energetyka opływała w pieniądze, Vattenfall i inne im podobne firmy właścicielskie spoza Polski wyprowadzały zarobiony kapitał na potęgę. O inwestycjach nie myślał nikt. Ludziom dobrze płacono, wszystko się kręciło i tyle. Owe w dobie nadciągającej klęski energetycznej wycofały się z Polski, a my zostaliśmy z problemem. Tak wygląda wspaniałe inwestowanie zachodnich koncernów.
      • ekonom 2021-03-31 17:49:10
        Bzdura, bo pretensje to może mieć energetyka tylko do siebie jak nawet miała kasę to jej nie inwestowała w mniej emisyjne żródła energii. No ale jak się tylko topi kasę w ratowanie wiecznych bankrutów górniczych i blokuje każdą inną konkurencję (choćby przez słynne 10 H) to potem są takie właśnie opłakane skutki.
      • Kolosz 2021-03-31 21:19:40
        Energetyka to musiała też Sue składać na 14 i Barbórki , więc nie ma na inwestycje , ryle przewala wszystko i utopia każdego kto z nimi będzie miał cokolwiek wspólnego
      • Mk 2021-03-31 21:37:59
        Koncerny robią interesy które z założenia mają im się opłacać. Polskie koncerny obecnie przynoszą duże straty, ciekawe jak długo tą drogą pociągną. Co do decyzji to kilka jak ustwa 10h było błędnych, podobnie jak łączenie energetyki z górnictwem. Teraz są bez kasy, to może właśnie sprawić że Polska energetyka przegra konkurencję z zachodnimi koncernami.
  • Górnik 2021-03-31 12:30:38
    Ziętek ze swoją reprezentatywną świtą uratują kraj od braku energii .Ba facet zna się na wszystkim!Toż to szok że król propagandy i.zamentu nie jest premierem!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.84.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!