Zwiększenie wydobycia węgla w Polsce "na pstryk" bez szans

Zwiększenie wydobycia węgla w Polsce "na pstryk" bez szans
Na uruchomienie nowej ściany wydobywczej potrzeba blisko 17 miesięcy. fot. unsplash.com

- Na zwiększenie wydobycia węgla kamiennego w Polsce "na pstryk" nie ma szans. Musimy pamiętać o technicznych uwarunkowaniach; na uruchomienie nowej ściany wydobywczej potrzeba nawet 17 miesięcy - mówi WNP.PL Grzegorz Matusiak, poseł PiS, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce.

 • Wkrótce wejdzie w życie zakaz importu węgla z Rosji. W 2021 r. sprowadziliśmy do Polski około 9 mln ton rosyjskiego węgla. Trudno będzie go zastąpić węglem z polskich kopalń.
 • Na uruchomienie nowej ściany wydobywczej potrzeba blisko 17 miesięcy i dużych nakładów inwestycyjnych.
 • Trwają niezobowiązujące rozmowy na temat odtworzenia Ministerstwa Energii, decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. 
 • O przyszłości górnictwa będziemy dyskutować na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w dniach 25-27 kwietnia. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.

 - Na zwiększenie wydobycia węgla "na pstryk" nie ma szans. Musimy pamiętać o technicznych uwarunkowaniach. Przed rozpoczęciem wydobycia trzeba wydrążyć dwa chodniki, zazbroić ścianę, a to trwa. Najłatwiejsze pokłady są już wyeksploatowane i sięgamy po węgiel w trudniejszych pokładach, gdzie proces techniczny jest dłuższy i bardziej kosztowny - mówi WNP.PL Grzegorz Matusiak, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce.

Nowe możliwości

Zwraca uwagę, że na uruchomienie nowej ściany wydobywczej potrzeba blisko 17 miesięcy i dużych nakładów inwestycyjnych.

- Nie zawsze planowana inwestycja kończy się sukcesem, zdarzają się sytuacje, że chodnik długości jednego kilometra trzeba tamować ze względu na duży uskok. Eksploatacja takiej ściany sprawiałaby duże kłopoty techniczne i byłaby nieopłacalna - dodaje Grzegorz Matusiak.

Szybkie zwiększenie wydobycia w polskich kopalniach będzie więc trudne, dlatego trzeba szukać dostaw węgla z innych stron świata. Nie będzie to jednak ani proste, ani tanie.

Niedawno zakończył się sezon grzewczy, ale trzeba już myśleć o rozpoczęciu nowego. Ciepłownie i elektrociepłownie, które korzystały z węgla z importu, w tym także z Rosji, mogą mieć kłopoty, ponieważ jesienią mogą pojawić się braki tego surowca.

- Z pewnością Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) nie zasypia gruszek w popiele i szuka możliwości zabezpieczenia potrzeb naszych obywateli. Tu nie chodzi tylko o ciepło w domach, ale również o ciepłą wodę - podkreśla Grzegorz Matusiak.

Potrzeba rewizji polityki energetycznej

Pojawiają się pomysły, aby węgiel w ciepłownictwie zastąpić innymi paliwami - w krótkim terminie nie da się jednak tego zrobić. Jednym z paliw, które miałoby zastąpić węgiel, jest biomasa, ale trzeba pamiętać, że Polska biomasę sprowadzała m.in. z Białorusi i Ukrainy, a w obecnych warunkach te dostawy zostały wstrzymane lub ograniczone.

- Potrzeba więc rewizji polityki UE dot. rozwoju energetyki, która stworzy stabilne ramy na przyszłość. W obecnych uwarunkowaniach górnictwo nie zainwestuje dużych pieniędzy w wydobycie, bo dzisiaj zainwestowane pieniądze przełożą się na wzrost wydobycia dopiero za dwa lata, a wtedy może się okazać, że dodatkowe ilości węgla są niepotrzebne - podkreśla Grzegorz Matusiak.

Co z Ministerstwem Energii?

Pojawił się pomysł odtworzenia Ministerstwa Energii, na razie jest on przedmiotem niezobowiązujących rozmów.

- Dzisiaj kompetencje dotyczące energetyki i górnictwa są porozrzucane pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii, a kontrolę nad tym sprawuje premier Jacek Sasin. Ministerstwo Energii z pewnością szybciej podejmowałoby decyzje niż trzy różne ministerstwa. Na razie nie ma jednak żadnych decyzji dotyczących powołania Ministerstwa Energii, trwa dyskusja i są rozważane argumenty za i przeciw takiej decyzji - podsumowuje Grzegorz Matusiak.

Polska z Rosji w 2021 r. sprowadziła ok. 9 mln ton węgla kamiennego, w większości trafił on do odbiorców indywidualnych oraz małych firm, ciepłowni i elektrociepłowni. Ministerstwo Aktywów Państwowych podkreśliło, że węgiel z importu nie jest zużywany w elektrowniach kontrolowanych przez Skarb Państwa - tam ma trafiać tylko węgiel z polskich kopalń. 

Największy krajowy producent węgla, czyli Polska Grupa Górnicza (PGG), zakładała na rok 2022 wydobycie węgla na poziomie nieco wyższym niż 23 mln ton. Będzie ono zapewne o około milion ton wyższe. W kolejnych latach wydobycie może być wyższe o około 1,5 mln ton. 

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (87)

Do artykułu: Zwiększenie wydobycia węgla w Polsce "na pstryk" bez szans

 • Karol 2022-04-20 23:45:38
  Z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim i jego rządem, wszystko będzie dobrze!
 • Imię 2022-04-20 16:36:33
  Czyli kolejny sukces! Mądrość kolejnych rządów spowodowała, że Gretsien w swojej Szewcji* nieustannie szczytuje. Ale ale, w Japonii nie ma ani styropianowych miast, ani centralnego ogrzewania, ani w ogóle żadnego ogrzewania, chociaż pory roku mają jak w POLIN. A miała tu być druga Japonia.
 • Agat 2022-04-19 10:57:05
  To żart jakiś? Do tej pory wszyscy wiedzieli, że węgiel bierze się ze składu albo z importu. I "pstryk" był!
 • Qwerty 2022-04-19 03:48:57
  "Na pstryk", to Tusk z Makrelą chcieli kopalnie pozamykać.
 • Wladyslaw 2022-04-18 22:01:39
  Ja wam wszystkim gacie ściągnę i przetrzepie tyłki kijem bejsbolowym!
  • miki 2022-04-18 22:33:11
   Ooooo mmmmm 😍 Włodek ty to jednak jesteś swój chłop.
  • Władysław 2022-04-18 22:37:51
   Będę delikatny 😊

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.164.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!