Wygaszanie kopalń i zmiany z tym związane na Śląsku stają się faktem. W obecnej sytuacji, kiedy decyzje podjęte przez Komisję Europejską nabrały przyspieszenia należy się zastanowić jak duże znaczenie zmiany te będą miały dla Śląska i całej ekonomicznej sytuacji całej Polski - zaznaczono w opracowaniu zatytułowanym “Sytuacja przedsiębiorstw okołogórniczych w Polsce”, zrealizowanym przez Centrum Badań i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na zlecenie Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (GIPH).
- Analizując doniesienia na temat sytuacji, jaka panuje na Śląsku, można odnieść wrażenie, że region to głównie kopalnie, a wszyscy mieszkańcy to górnicy.
- W zasadzie przecież, rozmowy rządu toczą się jedynie z górnikami i trwają prace legislacyjne nad tzw. ustawą górniczą, która skupia się właśnie na kopalniach i górnikach.
- Określenie regionu w ten sposób jest jednak dla Śląska krzywdzące - wskazano w grudniowym opracowaniu Centrum Badań i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na zlecenie Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (GIPH).