ArcelorMittal o planach dekarbonizacji – nowe technologie także w Polsce

Łatwiejszy dostęp do finansowania innowacji, a także do zielonej energii, to obok granicznej opłaty wyrównawczej CBAM, safeguardu i darmowych uprawnień do emisji CO2 dla przemysłu konieczne warunki skutecznej dekarbonizacji przemysłu stalowego. - Plan dekarbonizacji dla oddziału w Dąbrowie Górniczej powstanie w ciągu kilku miesięcy – powiedział także Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

Europejskie hutnictwo chce być "Fit for 55", tj. dostosować się do wymagań nowej, ambitniejszej agendy klimatycznej UE. Najważniejsi gracze w branży już się do tego przygotowują.

– Aby to osiągnąć, potrzebujemy efektywnego połączenia instrumentów ochronnych i odpowiednich ram prawnych. Pierwszym elementem powinno być wsparcie rządowe w finansowaniu niezbędnych inwestycji, drugim – dostęp do zielonej energii, a trzecim efektywny mechanizm wyrównawczej opłaty węglowej – mówi Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

– Według branży stalowej Safeguard, CBAM i bezpłatne pozwolenia na emisje dla przemysłu powinny ze sobą współistnieć, szczególnie w etapie przejściowym, zanim CBAM osiągnie udowodnioną skuteczność – mówi Sanjay Samaddar.

Czytaj także: ArcelorMittal Poland i AGH chcą wspólnie zagospodarować odpady żelazonośne

ArcelorMittal ogłosił już bardziej ambitne cele dekarbonizacyjne.

– W Europie emisje CO2 chcemy ograniczyć o 35 proc. do roku 2030. Nasz poprzedni cel zakładał redukcję na poziomie 30 proc. To oczywiście pokłosie zapowiedzi pakietu „Fit for 55”. Aby móc zrealizować te cele, będziemy potrzebowali wsparcia w finansowaniu rozwoju innowacyjnych technologii – mówi Sanjay Samaddar.

Dekarbonizacja, zdaniem  Samaddara, nie zakończy się sukcesem, jeżeli przemysł nie będzie miał dostępu do zielonej energii. Wzrost zapotrzebowania na energię wyniesie ok. 50-60 proc.Według Sanjaya Samaddara wsparcie powinno mieć szerszy wymiar, jeżeli ma przyspieszyć działania dekarbonizacyjne, czego wymaga od branży pakiet „Fit for 55”. - Chodzi o skrócenie czasu oczekiwania na mechanizmy finansowania innowacyjnych technologii, które musimy opracować, a jest to proces bardzo kapitałochłonny – mówi Sanjay Samaddar.

Odnosząc się do przyszłości huty w Dąbrowie Górniczej Sanjay Samaddar stwierdził, że jej planowanie jest jeszcze na wczesnym etapie.

- Plan dekarbonizacji dla tego oddziału powstanie w ciągu kilku miesięcy. Na tym etapie można powiedzieć, że będziemy przechodzić na ścieżkę innowacyjnej bezpośredniej redukcji żelaza (DRI) w połączeniu z technologią pieca elektrycznego. Kolejnym krokiem będzie wdrożenie technologii „smart carbon”, a następnie technologii wodorowych – powiedział Sanjay Samaddar.

 

×

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: ArcelorMittal o planach dekarbonizacji – nowe technologie także w Polsce

 • Ppiter 2021-10-11 02:55:05
  Wiecie wogole o czym piep...ycie.A to kupno znaczy złupienie PHS w innym artykule to tzw mistrzowskie zlodzie.. Jstwo
 • Akcjonariusz 2021-10-10 16:57:01
  Takie ciekawe prowadzenie dekarbonizacji, dejcie kase, a my poudajemy że coś robimy.
 • Krasawy 2021-10-08 20:14:48
  A skąd panie Samadar pobierze pan prąd do instalacji DRI oraz wodorowej? Z Indii..? Bajki, to można dzieciom opowiadać przed snem..
  • Hajduk 2021-10-11 13:24:33
   Jeżeli państwo w środku Europy nie zapewni podstawowej infrastruktury do produkcji czystej stali, to ta stal będzie produkowana w kraju, który te trudności przezwycięży. Już w tej chwili 80% krajowej konsumpcji pochodzdzi z zagranicy, redukcja kolejnych mocy nie będzi niczym nowym, a mittale mają w tym wprawę. Dylemat jest banalny i brutalny - albo Polska weźmie udział w konkursie piękności i przekona przemysł, żeby zainwestował miliardy albo nie będzie polskiej stali. Alternatywnie wybudujemy sobie nowoczesny przemysł stalowy wpisujący się zielony świat UE bez inwestycji i budowy infrastruktury ;) (jak Izera, Ostrołęka, el. jądrowa, milion aut elektrycznych, itp)
   • Sic?qui bono 2021-10-16 02:13:31
    Straszysz? A kto ci płaci ,ten sam co autorowi na forach i w wielu artykułach dot.gospidarki ,a zwłaszcza stali i koksu ?! Sic! Pro qui Bono?
 • Krasawica 2021-10-08 18:39:53
  A czemu pan prezes ArcelloruMittalu w Polsce w nagraniu nie mówi po polsku? W świetle ustawy o języku polskim członkowie zarządów firm działających w Polsce są zobowiązani znać język polski - pod groźbą kary. To jak?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.72.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!