Bank Pekao otwiera linię gwarancyjną stoczni Crist

Bank Pekao otwiera linię gwarancyjną stoczni Crist
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/KM
  • Dodano: 03-01-2019 16:46

Bank Pekao z gwarancjami Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) otwiera linię gwarancyjną stoczni Crist.  Poinformowano, że to pierwsza transakcja o takiej konstrukcji na polskim rynku bankowym.

  • Bank Pekao S.A. podpisał umowę udzielenia linii gwarancyjnej stoczni Crist - niezbędną do dalszej ekspansji zagranicznej.
  • Współpraca była możliwa dzięki podpisaniu w czerwcu 2018 r. umowy ramowej między KUKE i bankiem Pekao w zakresie wspólnej oferty dla eksporterów.
  • Zdaniem Janusza Władyczaka polskie firmy - w tym stocznie - potrzebują wsparcia w realizacji ekspansji zagranicznej, która w większości wypadków nie jest możliwa bez pozyskania zewnętrznego finansowania.

Jak podkreślono w komunikacie, współpraca KUKE i Pekao ułatwia polskim firmom dostęp do instrumentów finansowych wspierających ekspansję zagraniczną.

- Bank Pekao S.A. podpisał umowę udzielenia linii gwarancyjnej stoczni Crist - niezbędną do dalszej ekspansji zagranicznej - zabezpieczonej regwarancją KUKE. Jest to pierwsza transakcja o takiej konstrukcji na polskim rynku bankowym, dająca możliwość znacznego zwiększenia finansowania działalności eksportowej prowadzonej przez bank i udostępnienia go polskim firmom także z innych sektorów gospodarki - napisano.Zgodnie z komunikatem, zawarta w ramach wsparcia eksportu umowa między KUKE, Pekao i stocznią Crist umożliwia: finansowanie działalności eksportowej stoczni, zmniejszenie ryzyka podejmowanego przez bank (instrument ogranicza ryzyko banku poprzez udział KUKE w transakcji), potencjalne udostępnienie większej linii kredytowej stoczni w ramach tej samej ekspozycji na ryzyko lub wykorzystanie jej na inne rodzaje finansowania niż gwarancje.

Ponadto dla banku - w ramach niezmienionej wysokości ekspozycji na ryzyko - umowa otwiera możliwość finansowania kontraktów eksportowych przedsiębiorstw z innych branż.

Dodano, że współpraca była możliwa dzięki podpisaniu w czerwcu 2018 r. umowy ramowej między KUKE i bankiem Pekao w zakresie wspólnej oferty dla eksporterów.

Przeczytaj więcej: KUKE i Pekao razem wspomogą polskich eksporterów

- Jestem przekonany, że umowa zapoczątkuje dla Crist kolejne wielomilionowe kontrakty oraz tak pożądane do ich wykonania linie gwarancyjne. Dla Banku Pekao jest to okazja do zwiększenia finansowania eksportu przy jedynie niewielkim zwiększeniu ekspozycji. Jeżeli pomysł zostanie wykorzystany szeroko przez rynek bankowy, skorzystają na tym nie tylko same banki, ale przede wszystkim polscy przedsiębiorcy - powiedział prezes KUKE Janusz Władyczak.

Jego zdaniem polskie firmy - w tym stocznie - potrzebują wsparcia w realizacji ekspansji zagranicznej, która w większości wypadków nie jest możliwa bez pozyskania zewnętrznego finansowania. Władyczak podkreślił, że gwarancje KUKE pozwalają bankowi bezpiecznie finansować kontrakty eksportowe.

Przeczytaj także: W stoczni Crist powstaje największy prom hybrydowy świata

W komunikacie poinformowano, że od marca 2018 r. w Pekao działa Departament Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Eksportu zajmujący się finansowaniem eksportu. Do tej pory Pekao wstępnie zaoferowało polskim firmom finansowanie na łączną kwotę ponad 3 mld zł w ramach 35 transakcji do 18 krajów. Dotyczyło ono przede wszystkim sektora energetycznego, budowlanego, przemysłowego, rolniczego, FMCG, stoczniowego, transportowego i górniczego.

KUKE od ponad 25 lat ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Jako jedyne KUKE oferuje produkty z gwarancjami Skarbu Państwa oraz ubezpiecza długoterminowe projekty eksportowe o charakterze inwestycyjnym, a spółka faktoringowa KUKE Finance finansuje zagraniczne i krajowe należności w ramach wszystkich dostępnych na rynku rodzajów faktoringu.

Bank Pekao został założony w 1929 r. i obecnie jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. To polski, międzynarodowy bank uniwersalny, największy bank korporacyjny i lider segmentu private banking w kraju. Obsługuje ponad 5 milionów klientów, co druga polska firma jest klientem banku.

Crist SA działa od 1990 roku. Spółka zajmuje się budową statków, konstrukcji offshore, konstrukcji stalowych, inżynierią morską, lądową i cywilną. Jako jedyna stocznia w Europie Crist zbudowała 3 jednostki do stawiania i serwisowania morskich farm wiatrowych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bank Pekao otwiera linię gwarancyjną stoczni Crist

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!