Będą nowe procedury informowania o awariach w krakowskiej hucie

Będą nowe procedury informowania o awariach w krakowskiej hucie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 11-05-2016 16:06

Przedstawiciele miasta i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska chcą, by ArcelorMittal Poland – mimo, że nie jest zobowiązany do tego przepisami – informował Centrum Zarządzania Kryzysowego o każdej awarii w krakowskiej hucie. W ciągu dwóch miesięcy mają zostać opracowane szczegółowe procedury.

Pod koniec kwietnia media media ujawniły raport WIOŚ, z którego wynika, że z powodu tzw. sytuacji awaryjnych w hucie ArcelorMittal do atmosfery przedostało się w ostatnim roku blisko pięć tysięcy kilogramów pyłów. W środę Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko przedstawił radnym informację o tych awariach.
O sprawie pisał również portal wnp.pl:
ArcelorMittal ws. emisji: oskarżenia krzywdzące i przesadzone

AMP: awaryjne emisje pyłów bez bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia

Jak mówił ArcelorMittal w Krakowie eksploatuje 13 instalacji wymagających tzw. pozwolenia zintegrowanego w tym: 7 instalacji tzw. "hutniczych", jedną instalację energetyczna, trzy składowiska odpadów oraz dwie instalacje do oczyszczania ścieków.

"ArcelorMittal Poland wypełnia wszystkie wymogi ustawowe, jeśli chodzi o informowanie o zdarzeniach awaryjnych. W 2015 doszło tam do 15 takich zdarzeń, które nie wyczerpały definicji poważnej awarii przemysłowej" - mówił Ciećko. "Nie stwierdzono przekroczenia poziomów alarmowych na stacjach monitoringowych spowodowanych tymi zdarzeniami" - dodał.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zapewnił, że każdy podmiot gospodarczy, także ArcelorMittal, podczas kontroli jest traktowany tak samo surowo. O awarii instalacji spółka jest zobowiązana informować WIOŚ i straż pożarną.

"Ale biorąc pod uwagę oczekiwania mieszkańców i Rady Miasta Krakowa zaproponowałem kierownictwu ArcelorMittal, zastanowienie się nad fakultatywnym, dobrowolnym monitoringiem, który pozwoliłby informować mieszkańców o każdym zdarzeniu awaryjnym" - mówił dziennikarzom Ciećko. Zastrzegł, że Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nie stanowi prawa, tylko je egzekwuje. "Jesteśmy na dobrej drodze, żeby ustalić takie procedury" - mówił. Dodał, że chciałby, aby wszystkie zakłady dużego ryzyka awarii przemysłowej, poddały się takiej procedurze.

Dwa tygodnie temu radni przyjęli rezolucję, w której domagają się od ArcelorMittal m.in. informacji na temat działań, jakie spółka zamierza podjąć, by w przyszłości nie dochodziło do takich awarii i upubliczniania w Internecie wyników pomiarów emisji zanieczyszczeń powietrza dla instalacji działających w krakowskiej hucie. Do Sejmu i Senatu krakowscy radni zaapelowali o takie zapisy w prawie, by obiekty posiadające tzw. pozwolenie zintegrowane czyli zakłady przemysłowe prowadzące spalanie, zostały zobowiązane do publicznego udostępniania na bieżąco monitoringu zanieczyszczeń. Jak argumentowali "sprawa zanieczyszczeń jest sprawą wszystkich mieszkańców i mają oni prawo do informacji".

"Gdyby ta informacja, którą przekazał pan inspektor Ciećko była przedstawiona wcześniej, pewnie rezolucji by nie było" - mówił radny PiS Edward Porębski. "Uważam, że tą rezolucją zrobiliśmy krzywdę pracownikom huty" - dodał. Zaprosił radnych na czwartkowe, wyjazdowe posiedzenie Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza, by "w naturze" przekonali się, jak pracują instalacje i monitoring.

Radny PO Bogusław Kośmider mówił, że radni mają obowiązek występować w imieniu mieszkańców i bronić ich zdrowia. "Jeśli są sygnały, że coś się dzieje, mamy obowiązek reagowania" - podkreślił. Dodał, że rezolucja nie była skierowana przeciwko ArcelorMittal, ale chodziło o przekazywanie informacji o emisji zanieczyszczeń, a gdyby były one ogólnie dostępne stanowiłyby dodatkowe uwiarygodnienie działań spółki.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland Sylwia Winiarek w zeszłym roku w krakowskiej hucie wystąpiło kilka zdarzeń, wynikających przede wszystkim z awarii falownika w koksowni, która skutkowała niezorganizowaną emisją gazu koksowniczego do atmosfery i do kilku przypadków niezorganizowanej emisji pyłu ze stalowni. Według służb ochrony środowiska nie stanowiły one bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Dodała, że falownik w koksowni został wymieniony, a w stalowni wydłużono czas zalewania konwertora. Ponadto jeden z konwertorów jest właśnie w remoncie, który pochłonie ponad 13 mln zł.

"W ubiegłym roku wyemitowaliśmy 287 ton pyłów, a więc limit 1502 ton zapisany w pozwoleniu zintegrowanym dla krakowskiej huty wykorzystaliśmy zaledwie w 20 proc., było to też o 10 proc. mniej niż w roku 2014. W urządzeniach odpylających natomiast zatrzymaliśmy prawie 20 tysięcy ton pyłów" - poinformowała Winiarek.

Podkreśliła, że mimo, iż przepisy prawa nakładają na Arcelor Mittal obowiązek informowania o zdarzeniach jedynie służb WIOŚ, zdecydowano, że informowane będzie także Centrum Zarządzania Kryzysowego. "Wczoraj odbyło się pierwsze robocze spotkanie w tej kwestii, z udziałem przedstawicieli Urzędu Miasta, Urzędu Marszałkowskiego i WIOŚ. Na doprecyzowanie szczegółów daliśmy sobie dwa miesiące, bo tyle potrwa remont wielkiego pieca i postój całej części surowcowej w krakowskim oddziale" - mówiła Winiarek.

Co do udostępniania wyników pomiarów zanieczyszczeń emitowanych przez pracujące w hucie instalacje w miejscu dostępnym dla wszystkich, a nie tylko służbom takim jak WIOŚ, Winiarek poinformowała, że "jeśli będzie program udostępniający monitoring zdarzeń we wszystkich zakładach produkcyjnych, to rozważymy przystąpienie do niego na równych zasadach, w imię wspólnego interesu".

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą nowe procedury informowania o awariach w krakowskiej hucie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!