Jeżeli chodzi o wartość polskiego rynku spawalniczego, to niestety nie ma precyzyjnych danych. - Są to raczej „szacunki szeptane”. Wartość tego rynku szacuje się na około 200 mln zł. Natomiast może to być znacznie zaniżona wartość - choćby z uwagi na coraz większą liczbę urządzeń sprowadzanych z Azji - wskazuje w rozmowie z WNP.PL Jakub Zygmunt, dyrektor zarządzający Kemppi Polska. Zauważalna jest automatyzacja i robotyzacja procesów spawalniczych. - Od naszych klientów słyszymy, że muszą się automatyzować także dlatego, że na rynku brakuje spawaczy - zaznacza Mariusz Misztalski, właściciel firmy Robopartner.
- W czasie pandemii w wielu miejscach świata zastanowiono się nad potrzebą zwiększenia automatyzacji w procesach spawania.
- Stawiając na automatyzację i robotyzację, można być spokojniejszym w kwestii pracy i nie obawiać się ewentualnych przestojów, choćby tych związanych z absencjami pracowników czy ich przebywaniem na kwarantannie.
- Już 18-20 października 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się 8. edycja Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING. W jej ramach usytuowano także 63. edycję Międzynarodowej Konferencji Spawalniczej, której organizatorem jest Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Spawalnictwa.
Sytuacja na krajowym rynku w branży spawalniczej przedstawia się obecnie nieco lepiej niż w zeszłym roku. Nastąpiła widoczna poprawa, jeżeli chodzi o sprzedaż.