Cena, doświadczenie i kadry. Tak polskie firmy wygrywają z gigantami

Cena, doświadczenie i kadry. Tak polskie firmy wygrywają z gigantami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska stała się potęgą europejską pod względem produkcji budowlanych konstrukcji stalowych. Większość tej produkcji jest eksportowana. Krajowe firmy wygrywają przede wszystkim konkurencję cenową. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie, jak i doskonale wyszkolona kadra. Dzięki temu jesteśmy w stanie walczyć nawet niemieckimi gigantami. O sytuacji na polskim rynku konstrukcji stalowych mówi dr. inż. Przemysław Kasza z Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej.

  • Do największych zalet polskich wytwórców konstrukcji stalowych należą doświadczenie i doskonale wyszkolona kadra.
  • Dotacje unijne wprowadziły wiele możliwości doposażenia polskich wytwórni w nowoczesny park maszynowy.
  • Ponadto krajowe wytwórnie są w pełni przygotowane do kompleksowej usługi tzn. do produkcji elementów i ich montażu na budowie.

     Jakie są główne czynniki sukcesu polskich wytwórców konstrukcji stalowych?

- Polskie firmy mają bardzo duże doświadczenie w prefabrykacji konstrukcji stalowych, są również konkurencyjne cenowo z np. niemieckimi gigantami. Posiadamy kadrę doskonale wyszkolonych spawaczy, głównych spawalników oraz projektantów, którzy podołają każdemu wyzwaniu.

Ogromna większość tego wolumenu jest dziełem wytwórni dużych, a więc można sądzić, że bazujących na zamówieniach większych ilości powtarzalnych elementów. Jeżeli tak jest, to przy dobrym zbycie może brakować motywacji do rozwijania bardziej wyrafinowanych elementów (ilość, a nie jakość). Czy jest to słuszna diagnoza?

- Chyba tak. Z własnego doświadczenia wiem, że niejednokrotnie skomplikowane, aczkolwiek wyrafinowane rozwiązania zastępowane są na etapie negocjacji z inwestorem rozwiązaniami tradycyjnymi, które zostaną wykonane szybciej oraz tańszym kosztem. Wiele umów podpisywanych jest na zasadzie ryczałtu, dlatego też firmy wykonawcze szukają tańszych alternatyw.

Konstrukcje stalowe w polskim budownictwie nie mają dużego udziału. Rzadko się je wykorzystuje nawet w wysokich obiektach kubaturowych. Jaka jest tego przyczyna?

- Według mnie główną przyczyną jest trudność zabezpieczeń ppoż. w przypadku budynków wysokich. Konstrukcje betonowe mają tę przewagę nad konstrukcjami stalowymi, że przy dobrze zaprojektowanej otulinie nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń, które podrożają wykonanie konstrukcji.

I wracamy do sedna, że ostatecznie decyduje cena wykonania obiektu.

Co decyduje o jakości wyprodukowanej konstrukcji? Jeżeli mówimy, że jakość konkurencyjnej produkcji z Dalekiego Wschodu jest słaba, to na czym ta słabość polega?

- O jakości wyprodukowanej konstrukcji decyduje fachowość, znajomość i stosowanie norm oraz procedur. Niezwykle ważne jest też doświadczenie przy prefabrykacji konstrukcji stalowych.

Czy uważa Pan, że głównie projektanci obiektów mogą inspirować wytwórnie do stosowania rozwiązań innowacyjnych? Czy istnieją przykłady zaangażowania krajowych zespołów w projekty z konstrukcjami stalowymi za granicą, zwłaszcza w Unii Europejskiej? Czy daje się zauważyć wzrost zainteresowania projektantów i architektów konstrukcjami stalowymi, czy wręcz przeciwnie?

- Wydaje mi się, że poziom zainteresowania konstrukcjami stalowymi od ok. 10 lat utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Konstrukcje stalowe wykorzystywane są przede wszystkim w obiektach przemysłowych, gdzie nie jest wymagane wysokie zabezpieczenie ppoż., w obiektach kubaturowych na przekrycia dachów. Na pewno zagadnienia związane z projektowaniem konstrukcji stalowych są trudne i wymagają wysokiej specjalizacji, co również może odstręczać rzesze projektantów.

Jakie są główne niedostatki naszych wytwórni? Czy poziom stosowanych technologii jest zdaniem Pana porównywalny z wytwórniami o światowej renomie? Polski przemysł jest zautomatyzowany w niewielkim stopniu. Zapewne wynika to z braku pieniędzy na kosztowne inwestycje w linie technologiczne. Ale wskutek tego trudno osiągnąć najwyższą jakość i powtarzalność.

- Dotacje unijne wprowadziły wiele możliwości doposażenia polskich wytwórni w nowoczesny park maszynowy. Na pewno poziom mechanizacji odbiega jeszcze od wytwórni o światowej renomie, jednakże nie mogę zgodzić się z tezą, że wskutek niedostatecznej mechanizacji brak jest polskim wytwórniom najwyższej jakości i powtarzalności przy wykonawstwie konstrukcji stalowych. Bardzo dużo wytwórni ma wprowadzone normy jakościowe ISO oraz TÜV co dowodzi o wysokiej jakości wytwarzanych konstrukcji.

Transport i kompletacja dostaw może znacznie wpływać na konkurencyjność tej produkcji, zwłaszcza jeżeli się tyle eksportuje na większe odległości. Czy nasi producenci w dostatecznym stopniu opanowali ten problem?

- Transport w polskich wytwórniach opanowany jest bardzo dobrze. Polska jest generalnie potentatem logistycznym.

Oczywiście nie zawsze udaje się dochować należytej staranności i konstrukcja ponownie jest malowana w wytwórni lub poprawiana na placu budowy, jednakże są to przypadki coraz rzadsze. Z mojego doświadczenia wynika, że preferowany jest podział konstrukcji na elementy wysyłkowe wynikający ze skrajni drogowej.

Czy można mówić o wytwórniach krajowych, które są w pełni przygotowane do kompleksowej usługi tzn. do produkcji elementów i ich montażu na budowie?

- Oczywiście, że tak. Wiele polskich firm wykonawczych posiada wytwórnie prefabrykujące konstrukcje stalowe, jak również brygady monterskie, zapewniając w ten sposób kompleksową usługę wytworzenia konstrukcji wraz z jej montażem. Mowa tu o gigantach na polskim rynku jak Mostostale.

Jednakże gros mniejszych generalnych wykonawców posiłkuje się wyspecjalizowanymi zakładami prefabrykującymi konstrukcje stalowe, a same skupiają się tylko na montażu dostarczonych konstrukcji. Ostatnimi czasy powstało bardzo dużo drobnych wytwórni obsługujących inwestycje do 1000 m2, które wykonują oraz montują konstrukcje stalowe.

Na ile istotnym czynnikiem rozwoju technologicznego jest dla krajowych wytwórni kapitał zagraniczny? W jaki sposób z reguły wytwórnie te wdrażają nowe technologie i procedury produkcji?

- Wydaje mi się, że większość istniejących wytwórni swój rozwój opiera na kapitale krajowym, kredytach oraz dotacjach unijnych i państwowych. Coraz popularniejsza staje się współpraca przemysłu oraz nauki w celu zdobycia środków na wprowadzanie innowacyjności, i spora rzesza firm widzi w takim rozwiązaniu swój sposób na pozyskanie nowych technologii.

Czy wytwórnie, nawet największe są w stanie stosować całe spektrum zabezpieczeń antykorozyjnych, czy urządzeń do obróbki i spajania, jakie są obecnie do dyspozycji na światowym rynku?

- Jedynymi ograniczeniem w stosowaniu nowoczesnych urządzeń oraz technik jest brak środków oraz zapewnienie kapitału ludzkiego do obsługi nowoczesnych technologii.

Polskie uczelnie szkolą bardzo dobrych inżynierów w dziedzinie budownictwa oraz obsługi maszyn, w związku z tym przy zapewnieniu napływu środków polskie wytwórnie mogą stosować najnowsze techniki wytwarzania konstrukcji stalowych.

Obecnie coraz istotniejszym odbiorcą może być kolejnictwo (linie kolejowe oraz mosty i wiadukty dla kolei) ze względu na spodziewany napływ funduszy europejskich na projekty dla transportu kolejowego. Na ile jest to, zdaniem Pana specyficzna branża, by ten kierunek mógł stanowić trudność dla krajowych wytwórni?

- Wydaje mi się, że krajowe wytwórnie merytorycznie oraz technologicznie są przystosowane do wykonawstwa w branży kolejowej. Wydaje mi się, że problemem polskiej branży konstrukcji stalowych nie jest brak doświadczenia czy brak dostępu do nowoczesnych technologii a poziom cen wykonania konstrukcji akceptowany przez inwestorów prywatnych, a przede wszystkim inwestorów publicznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cena, doświadczenie i kadry. Tak polskie firmy wygrywają z gigantami

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!