Ceny energii w Polsce źle wróżą branży hutniczej

Ceny energii w Polsce źle wróżą branży hutniczej
Bardzo duży wpływ na sytuację przemysłu energochłonnego miało wprowadzenie wraz z początkiem tego roku opłaty mocowej. fot.ptwp
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: KO
  • Dodano: 25-05-2021 09:55

- Cena energii dla przedsiębiorstw w Polsce jest najwyższa w całej Europie. Koszty zakupu również. Ostatnie dane pokazują, że różnica sięga nawet 10 euro - podkreśla Tomasz Ślęzak, dyrektor energii i ochrony środowiska w ArcelorMittal Poland.

Podczas gdy średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej spadają, w Polsce pną się w górę. W IV kwartale 2020 roku Polska była drugim najdroższym Rynkiem Dnia Następnego w UE w przypadku dostaw energii ze stałą ceną w ciągu doby. Średnia cena utrzymywała się na poziomie 54 euro/ MWh. Drożej było tylko na Malcie (średnia cena w IV kwartale 2020 była na poziomie 56 euro/MWh).

O skutkach wysokich cen rozmawialiśmy podczas sesji „Ceny energii w Europie, w Polsce” podczas EEC Online.

- W hutnictwie koszty energii stanowią sporą część całości kosztów przedsiębiorstwa - mówił Tomasz Ślęzak. - Zależy nam, żeby nasza cena energii nie odbiegała od europejskich cen, bo z pozauropejskimi nie można już konkurować. Niestety tak nie jest.

Ślęzak podkreślał, że bardzo duży wpływ na sytuację przemysłu energochłonnego miało wprowadzenie wraz z początkiem tego roku opłaty mocowej. - To dla nas dodatkowe obciążenie rzędu kilkudziesięciu milionów złotych rocznie – mówił i podkreślał: - W ten sposób znów rosną nasze koszty i jesteśmy na gorszej pozycji w stosunku do innych krajów Europie, bo opłata mocowa to kolejne 8 euro różnicy w stosunku do średniej europejskiej.

Zdaniem Tomasza Ślęzaka źle wróży to branży hutniczej w Polsce. Podobnie jest w przypadku innych sektorów energochłonnych. - A one generują ponad 10 proc. polskiego PKB – przypomniał dyrektor energii i ochrony środowiska w ArcelorMittal Poland.

Ślęzak nie liczy jednak na to, że wzrost cen energii w Polsce wyhamuje. – Ceny energii są skazane na wzrost przynajmniej w najbliższej perspektywie - do 2025 roku. Na stabilizację na tym rynku, jego zdaniem, mogłaby wpłynąć szybka transformacja w kierunku OZE (oparta głównie na instalacjach wiatrowych na lądzie i fotowoltaice) oraz odpowiednie regulacje prawne, które np. wsparłyby autoprodukcję energii w oparciu o odnawialne źródła.

* * *
EEC Online jest jednym z wydarzeń poprzedzających zaplanowany na 20-22 września br. Europejski Kongres Gospodarczy w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Odbędzie się on w formule hybrydowej: stacjonarnie i online. Zapraszamy! Dowiedz się więcej

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ceny energii w Polsce źle wróżą branży hutniczej

  • Adik 2021-05-26 10:16:55
    Gorzkich żali AMP ciąg dalszy..... Jakoś inni producenci nie narzekają tylko wiecznie AMP, AMP, jak nie potraficie zarządzać, to wyjdźcie z PL, z pewnością lepszy właściciel by się znalazł na waszym miejscu.Ta firma to przykład na istnienie cudów...
  • damian 2021-05-25 16:23:28
    Grinszit oraz klijentert to organizacje które powinny zostać uznane na równi z terrorystycznymi bo szkodzą zatrudnionym w przemyśle ciężkim. Swoją drogą ciekawe czy te osobniki jeżdżą tylko na rowerach i nie korzystają z urządzeń w których jest wysoki ślad węglowy?. Pozdrawiam wuja z Rajhu
  • TRIP 2021-05-25 15:15:05
    Zieloni w pełnej krasie! ,,Jesteście źli bo macie energie z węgla, ale my was zbawimy OZE, nie, gospodarstwa domowe nie poniosą kosztów itd." No to w efekcie oni obciążyli kosztami wytwórców energii, a wytwórcy prywatne podmioty i przedsiębiorstwa. Pomysł eko- idealistów Jak łatwo pozbyć się konkurencji w UE.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.129.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!