- Cena energii dla przedsiębiorstw w Polsce jest najwyższa w całej Europie. Koszty zakupu również. Ostatnie dane pokazują, że różnica sięga nawet 10 euro - podkreśla Tomasz Ślęzak, dyrektor energii i ochrony środowiska w ArcelorMittal Poland.
O skutkach wysokich cen rozmawialiśmy podczas sesji „Ceny energii w Europie, w Polsce” podczas EEC Online.
- W hutnictwie koszty energii stanowią sporą część całości kosztów przedsiębiorstwa - mówił Tomasz Ślęzak. - Zależy nam, żeby nasza cena energii nie odbiegała od europejskich cen, bo z pozauropejskimi nie można już konkurować. Niestety tak nie jest.
Ślęzak podkreślał, że bardzo duży wpływ na sytuację przemysłu energochłonnego miało wprowadzenie wraz z początkiem tego roku opłaty mocowej. - To dla nas dodatkowe obciążenie rzędu kilkudziesięciu milionów złotych rocznie – mówił i podkreślał: - W ten sposób znów rosną nasze koszty i jesteśmy na gorszej pozycji w stosunku do innych krajów Europie, bo opłata mocowa to kolejne 8 euro różnicy w stosunku do średniej europejskiej.
Zdaniem Tomasza Ślęzaka źle wróży to branży hutniczej w Polsce. Podobnie jest w przypadku innych sektorów energochłonnych. - A one generują ponad 10 proc. polskiego PKB – przypomniał dyrektor energii i ochrony środowiska w ArcelorMittal Poland.
Ślęzak nie liczy jednak na to, że wzrost cen energii w Polsce wyhamuje. – Ceny energii są skazane na wzrost przynajmniej w najbliższej perspektywie - do 2025 roku. Na stabilizację na tym rynku, jego zdaniem, mogłaby wpłynąć szybka transformacja w kierunku OZE (oparta głównie na instalacjach wiatrowych na lądzie i fotowoltaice) oraz odpowiednie regulacje prawne, które np. wsparłyby autoprodukcję energii w oparciu o odnawialne źródła.
* * *
EEC Online jest jednym z wydarzeń poprzedzających zaplanowany na 20-22 września br. Europejski Kongres Gospodarczy w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Odbędzie się on w formule hybrydowej: stacjonarnie i online. Zapraszamy! Dowiedz się więcej