Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie 3 lipca rano lekko rosną, po spadku o 1,55 proc. 2 lipca do 6.523 USD za tonę, czyli do najniższego poziomu od października 2017 r. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME 3 lipca rozpoczął notowania na 0,7-proc. plusie (6.565,5 USD/t).
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Do wczorajszych spadków przyczyniły się niższe od oczekiwań odczyty PMI z chińskiego sektora przemysłowego, co jak zawsze wzbudza obawy rynku o twarde lądowanie tamtejszej mocno wylewarowanej gospodarki.
Notowaniom metali przemysłowych ciążą jednak najmocniej globalne napięcia pomiędzy USA a Chinami, Kanadą i Europą. Skutki protekcjonistycznych działań i perspektywa eskalacji sporów zaczynają się przekładać na spadki wskaźników zaufania w wielu regionach świata oraz powoli na sferę realną.
Chiński eksport do USA w I poł. 2018 r. mocno spowolnił - dynamika wzrostu wskaźnika wyniosła w tym okresie 5,4 proc. w ujęciu rocznym, o 13,9 pkt. proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z chińskich danych celnych (brak informacji, czy dane dotyczą eksportu wyrażonego w USD, czy CNY). W samym w czerwcu wzrost eksportu spowolnił do 3,8 proc. rok do roku vs. 27,6 proc. w ujęciu rocznym w 2017 r.
Stany Zjednoczone do piątku zamierzają wprowadzić w życie kolejną transzę ceł na chiński import o wartości do 34 mld USD.
Prezydent USA Donald Trump zagroził w ub. tygodniu nałożeniem ceł na kolejne 200 mld USD towarów z Chin, z możliwością rozszerzenia taryf na kolejne 200 mld importu z Państwa Środka. Administracja Białego Domu rozważa również wprowadzenie 20-proc. ceł na europejskie auta.