Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną o prawie 1 procent. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych kosztuje 6.539,50 USD za tonę, po zwyżce notowań o 0,9 proc. - podają maklerzy.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł we wrześniu 52,4 pkt. wobec 51,7 pkt. miesiąc wcześniej - podano w sobotę w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 51,6 pkt.
PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł zaś we wrześniu 55,4 pkt. wobec 53,4 pkt. w poprzednim miesiącu. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
Na dodatek bank centralny Chin obniżył wymagania dotyczące rezerw niektórych krajowych banków.
Jednak słabsze dane o PMI podał Caixin - PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł we wrześniu 51,0 pkt. wobec 51,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się 51,5 pkt.
- Chociaż te dane PMI są mieszane, to tempo wzrostu gospodarczego w Chinach jest utrzymywane nieoczekiwanie dobrze - wskazują analitycy Bloomberg Intelligence - Fielding Chen i Tom Orlik.
Tymczasem analitycy Barclay oceniają, że są odpowiednie warunki, aby ceny miedzi się ustabilizowały, albo nawet jeszcze wzrosły. "W szczególności oceniamy, że gwałtowny spadek zapasów miedzi rafinowanej w Chinach powinien zapewnić krótkoterminowe wsparcie dla cen miedzi" - piszą w nocie. - Jednakże fundamentalne wsparcie cen miedzi może być krótkotrwałe i maksymalnie potrwać kilka tygodni - dodają.
Rynki w Chinach są nieczynne przez cały pierwszy tydzień października z powodu święta narodowego.
Piątek miedź na LME w Londynie zakończyła ze spadkiem notowań o 41 USD do 6.481,00 USD za tonę.
Metal zakończył III kwartał ze wzrostem cen - to już 5. z kolei taki kwartał dla miedzi. W III kw. miedź na LME zyskała 9,2 proc. i był to najlepszy wynik w tym roku.
We wrześniu metal staniał na LME o 4,5 proc., ale 4 września kosztował 6.917,00 USD za tonę, najwyżej od niemal 3 lat.