Chińska Sinosteel zbuduje w Iranie trzy zakłady związane z produkcją aluminium w tym hutę. Wartości inwestycji nie podano.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Planowany zakład produkujący aluminę ma mieć zdolności produkcyjne na poziomie 1,6 mln ton, a huta aluminium – 350 tys. ton wlewków aluminiowych. Trzecim zakładem ma być elektrownia o mocy 1 tysiąca MW, która zapewni energię potrzebną do funkcjonowania dwóch pierwszych zakładów. Finansowego wsparcia przedsięwzięciu mają udzielić chińskie banki.
Obydwa zakłady aluminiowe mają być postawione w formule EPCF (Inżynieria, Zamawianie, Budowa, Finansowanie) lub jako joint venture, natomiast elektrownia w formule BOO (Budowa, Własność i Eksploatacja). Iran ma nadzieję na pozyskanie w ten sposób najnowocześniejszych i najmniej szkodliwych ekologicznie technologii wytwarzania aluminium.
Dla Sinosteel jest to poszerzenie współpracy z Iranem i wejście w nowy obszar działalności. - Współpracowaliśmy już w przeszłości z dużymi irańskimi firmami produkującymi stal, a teraz dynamizujemy nasze kontakty z Iranem - powiedział Huang Jian, dyrektor zarządzający Sinosteel, która podobnie jak IMIDRO jest w rękach państwa.