Pierwszy zbudowany w Chinach lotniskowiec zwodowano w środę w stoczni w mieście Dalian na północnym wschodzie kraju - poinformowały państwowe media. Ta jednostka z napędem konwencjonalnym ma wejść do służby około 2020 roku.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Liaoning to dawny radziecki okręt Wariag, kupiony w nieukończonym stanie od Ukrainy w 1998 roku i następnie przeholowany do Chin, gdzie został w pełni wyposażony. Do służby wszedł we wrześniu 2012 roku. Pełną zdolność operacyjną uzyskał w listopadzie ubiegłego roku.
Lotniskowiec uchodzi za symbol ambicji Pekinu, by odgrywać większą rolę na arenie międzynarodowej, i jego wzrastającej potęgi militarnej. Uczestniczy w ćwiczeniach morskich, także na spornych obszarach Morza Południowochińskiego.
Na nowym lotniskowcu bazować będą 24 myśliwce Shenyang J-15 i 12 śmigłowców. BBC pisze na swym portalu internetowym, że zdaniem wielu obserwatorów wojskowych, jednostka ta jest technologicznie zacofana w porównaniu z lotniskowcami marynarki wojennej USA.
Prace projektowe nad pierwszym chińskim lotniskowcem rozpoczęły się w 2013 roku, a budowa w końcu 2015 roku.
W uroczystości zorganizowanej w Dalianie z okazji wodowania uczestniczył wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej Fan Changlong oraz przedstawiciele dowództwa sił zbrojnych.
Agencja Associated Press pisze, że "przypuszcza się", iż Chiny planują zbudowanie jeszcze co najmniej dwóch, a być może nawet czterech lotniskowców. Dziennik "Renmin Ribao" pisał w tym miesiącu, powołując się na chińskiego eksperta wojskowego, że kolejny chiński lotniskowiec będzie miał być może napęd atomowy.