- Ten rok będzie okresem rosnących kosztów energii, transportu i materiału wsadowego. Ewentualne wprowadzenie opłaty wyrównawczej CBAM to skomplikowany system z trudnym procesem weryfikacji. Mocne ograniczenie eksportu będzie katastrofalne dla europejskiego rynku, który na razie potrzebuje dostaw z krajów trzecich - ostrzega Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.
- - Mam duże obawy co do skuteczności węglowej opłaty wyrównawczej CBAM, obawiam się działań pozorowanych, mających na celu zwolnienie ich dostaw z dodatkowych opłat - mówi Iwona Dybał podsuwając przykłady możliwego obchodzenie unijnych ograniczeń.
- - Ukraina, która w 2020 roku była poza pierwszą piątką największych dostawców, po wzroście o 150 proc. stała się drugim po Niemczech zagranicznym dostawcą na polski rynek - twierdzi prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.
- - Ograniczenia kilkukrotnie zmniejszyły import stali z Chin do UE, ale trwa przegląd mający wyjaśnić, czy Chiny nie obchodziły ich np. przez Wietnam, skąd import do UE w ciągu tego roku wzrósł o 1 mln ton - zaznacza.