Decyzja ArcelorMittal Poland to carbon leakage w praktyce

Decyzja ArcelorMittal Poland to carbon leakage w praktyce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Decyzja ArcelorMittal o wygaszeniu ostatniego wielkiego pieca w Krakowie to przede wszystkim czytelny sygnał dla Komisji Europejskiej, że przy obecnej polityce klimatycznej i braku należytej ochrony rynku produkcja stali będzie się z Europy wyprowadzać - mówi Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. O takim zagrożeniu branża mówi od dawna. Teraz ten scenariusz zaczyna się spełniać.

  • Większość stali, która w ub. roku nie wjechała do USA trafiła do Unii Europejskiej.
  • W Polsce produkcja surówki spadła o 6,5 proc., a w całej UE spadek produkcji stali był dwuprocentowy.
  • Odpowiedź Unii na politykę celną USA była szybka, ale, jak się okazało, nieadekwatna.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Decyzja ArcelorMittal Poland to carbon leakage w praktyce

  • Xxx 2019-05-27 20:55:30
    Czemu nikt nie pisze o kosztach jakie trzeba byłoby ponieść na inwestycje środowiskowe wymagane do spełnienia norm europejskich? To raczej tu jest klucz zamykający część surowcową w Krakowie. Niestety, to już było pewne kilka lat temu, kiedy inwestowano tylko w Dąbrowie Górniczej w stalownię i wielkie piece. Smutne, ale prawdziwe.
  • Emeryt AMP 2019-05-10 19:09:28
    To było do przewidzenia, że po przejęciu włoskiej huty AM zatrzyma produkcję stali w Krakowie. Temat produkcji stali w Krakowie pojawiał się przez kilka lat wcześniej. W mojej ocenie Pan Prezes Sammadar i grupa Hindusów skupiona wokół niego bronił utrzymania produkcji stali w Krakowie. Po jego odejściu ze stanowiska prezesa, grupa liderów z byłego Arcelora doprowadziła do tego do czego dążyła już kilka lat wcześniej. Czyli wątek włoski i zmiany personalne dały w efekcie zatrzymanie produkcji stali w Krakowie, a opowiadania obecnego prezesa, że to na miesiące lub kwartały można wciskać osobom, które nie znają AMP i stanu technicznego linii produkcji surówki i stali w Krakowie.
  • Marek 2019-05-09 10:37:06
    W tym samym czasie AcelorMittal uruchamia i rozwija produkcję stali w przejętej w zeszłym roku hucie we Włoszech moce produkcyjne około 6 milionów ton, ile wsparcia dostali od Włochów, UE na uruchomienie i utrzymanie tej produkcji?
  • robert 2019-05-08 19:42:53
    Skoro Hindusi zamykają piec w Polsce, a nie w innym kraju to jest tego jakiś powód. Nie jest tym powodem unijna polityka klimatyczna, ponieważ ceny co2 są w europie takie same to co zdecydowało o zamknięciu pieca, to ceny energii a te dla przemysłu są wyższe w polsce niż w unii europejskiej. A z czego w polsce wytwarza się energię? z węgla, tak więc w interesie uratowania kilkunastu tysięcy miejsc pracy w pgg zdecydowano o zniszczeniu przemysłu stalowego w polsce. Czy taka decyzja ma sens? Zwłaszcza, że skoro pada hutnictwo to zaraz zaczną padać inne branże metalurgia, papiernictwa itp itd. Odejdźmy jak najszybciej od węgla, to może uda nam się uratować przemysł energochłonny w polsce.
  • jscek 2019-05-07 20:14:32
    Dzienniak - rzecznik prasowy Arcelora ? Ktoś go jeszcze słucha ?
    • AM 2019-05-08 10:36:50
      Tak, słucha palancie.. A ty coś robisz dobrego dla Polski?
    • podatnik/energetyk 2019-05-08 16:41:50
      Tak słuchają imbecylu ekonomiczny....To JSW jest głównym dostarczycielem węgla koksowego od AcMi.Brak odbiorcy w NowejHucie w Krakowie to spadek przychodów JSW... a spadek przychodów JSW przy rosnących apetytach niskowydajnych górników to wzrost kosztów dla podatników dopłacających do górnictwa w polsce...Analogicznie jest z węglem kamiennym....wzrost cen węgla dla energetyki zawodowej sztucznie podnoszony po to aby pośrednio dotować PGG...efektem jest wzrost cen prądu oraz 2,5 mln ton węgla na zwałach za które notabene energetyka została musiała przedpłacić żeby tylko ryle kopały na zwały a była kasa na kilkanaście przywilejów płacowych górników...Więc kółeczko się znowu zamyka zarówno wokół JSW i PGG czyli JSW traci odbiorców a PGG kopie za drogo....więc podatnicy dołążą PODWÓJNIE do górników nierobów!!!!
      • Jerzy 2019-06-28 13:36:25
        Zamknięcie wielkiego pieca nie równa się z brakiem odbioru węgla koksowego do koksowni. Koksownia nadal będzie pracować bo nie da się jej wyłączyć na czas określony. Do Polski jest importowany węgiel koksowy więc JSW ma pełen komfort ze zbyciem tego produktu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!