Finlandia zaniepokojona cłami USA na stal i aluminium

Finlandia zaniepokojona cłami USA na stal i aluminium
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/PSZ
  • Dodano: 09-03-2018 15:39

Finlandia jest zaniepokojona potencjalnym wpływem, jaki wprowadzenie przez USA ceł na stal i aluminium może mieć na miejsca pracy i konkurencyjność firm tak w Unii Europejskiej, jak i w Stanach Zjednoczonych - oznajmiła minister handlu zagranicznego Anne-Mari Virolainen.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Zdaniem minister "decyzja USA, by ograniczyć import stali i aluminium jest szczególnie godna ubolewania". Virolainen spodziewa się, że UE zajmie wspólne stanowisko w kwestii amerykańskich ceł. Poinformowała, że jest w bliskim kontakcie z unijną komisarz ds. handlu Cecilią Malmstroem.

"Uważamy, że stal i aluminium produkowane w UE nie zagrażają bezpieczeństwu narodowemu USA" - oceniła Virolainen. Dodała, że działanie USA nie rozwiążą ogólnego problemu nadwyżki produkcyjnej, a prace dotyczące tej kwestii powinny być kontynuowane na forach międzynarodowych, pomimo akcji USA.

Jak poinformowano w komunikacie resortu handlu zagranicznego i rozwoju fińskie spółki córki zatrudniają w wielu branżach w USA około 34 tys. osób. Pośrednio wpływ ograniczenia importu może odczuć nawet 70 tys. osób.

Czytaj także: Polska minister o cłach USA: to wojna rodem z XIX wieku

Stany Zjednoczone są dla Finlandii jednym z głównym partnerów inwestycyjnych. W 2016 roku wartość fińsko-amerykańskiej wymiany handlowej wyniosła ok. 11,6 mld dolarów. Głównym fińskimi towarami eksportowymi do USA są produkty przemysłu leśnego, mierniki, maszyny i urządzenia elektryczne oraz produkty na bazie olejów mineralnych. W 2017 roku wyroby stalowe eksportowane do USA stanowiły około 2,4 proc. całego fińskiego eksportu, natomiast aluminiowe 0,5 proc.

Według informacji fińskiego Urzędu Celnego (Tulli) Finlandia od dawna ma nadwyżkę w handlu z USA. W okresie styczeń-sierpień 2017 roku nadwyżka ta przekroczyła 1,4 mld euro, podczas gdy w w analogicznym okresie 2016 roku była na poziomie 1,1 mld euro.

Czytaj również: Unia Europejska liczy, że USA zrobią dla niej wyjątek

W fińskich komentarzach podkreśla się, że protekcjonistyczna polityka prezydenta Donalda Trumpa będzie miała wpływ na Finlandię ze względu na złożone łańcuchy dostaw w handlu z USA, Chinami czy Meksykiem, a straty mogą przekraczać 1 mld euro.

Prezydent Trump podpisał 8 marca decyzję o ograniczeniu importu stali i aluminium, z wyjątkiem Kanady i Meksyku. Na stal nałożono 25-procentowe cło, a na aluminium 10-procentowe. Nowe taryfy mają wejść w życie 23 marca. Inne kraje mogą w drodze negocjacji starać się o przyznanie odstępstw od tej decyzji.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Finlandia zaniepokojona cłami USA na stal i aluminium

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.63.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!