W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku położono w poniedziałek stępkę statku wielozadaniowego dla Urzędu Morskiego w Szczecinie. Jednostka ma służyć, m.in. do obsługi oznakowania nawigacyjnego, ratownictwa morskiego i holowania.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
W poniedziałek w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę statku wielozadaniowego budowanego na potrzeby Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Jednostka ma służyć m.in. do obsługi oznakowania nawigacyjnego, prowadzenia prac hydrograficznych, gaszenia pożarów, ratownictwa morskiego, holowania i zwalczania rozlewów substancji niebezpiecznych. Może też pełnić funkcję lodołamacza.
Umowę na dostawę wielozadaniowej jednostki podpisano w marcu w Szczecinie. Zakłada ona budowę dwóch statków, z których jeden będzie przeznaczony dla Urzędu Morskiego w Szczecinie, a drugi Urzędu Morskiego w Gdyni.
Jak poinformowała Aleksandra Tesmer z Remontowa Shipbuilding, oba statki budowane są przy wsparciu Unii Europejskiej i powinny zostać przekazane armatorowi w połowie 2020 roku. Tesmer dodała, że zastąpią one wysłużone, 35-letnie statki eksploatowane dotąd przez oba urzędy morskie.
Obie jednostki budowane są według projektu opracowanego przez - wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Remontowa Holding, biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego Polski Rejestr Statków.
Każdy ze statków ma mieć długość około 60 m i szerokość 12,8 m. Jednostki będą mogły osiągać prędkość 15 węzłów. Inwestycja jest realizowana z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Wartość umowy to ok. 213,5 mln zł. 85 proc. tej sumy pochodzi z funduszy unijnych.