Grupa Cognor debiutuje w Zielonym Indeksie

Grupa Cognor debiutuje w Zielonym Indeksie
Wprowadzona w zakładach Cognora technologia EAF obniża emisję gazów przy produkcji stali. Fot. Cognor

Grupa Cognor operuje w branży hutniczej – "trudnej” ze względów środowiskowych i podlegającej systemowi EU ETS. Charakter procesów sprawia, że emisje utrzymują się na wysokim poziomie. Tym większy jest potencjał jednak podjętych działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych. Cognor jest w tym obszarze aktywny, choć poziom emisji wzrósł w ubiegłym roku w porównaniu do 2017 r.

Grupa Cognor prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach. Jej dywizja produkcyjna reprezentowana jest przez dwa oddziały: Huta Stali Jakościowych z siedzibą
w Stalowej Woli oraz Ferrostal Łabędy z siedzibą w Gliwicach. Produkują one półwyroby i wyroby hutnicze ze stali, zarówno długie (pręty gładkie, płaskowniki, kształtowniki) jak i płaskie (blachy grube i cienkie).

Drugą część grupy stanowi dywizja surowcowa, reprezentowana przez oddział Złomrex z siedzibą w Poraju. Zajmuje się ona skupem, przeróbką i sprzedażą  złomów stali i metali nieżelaznych do podmiotów produkcyjnych grupy oraz klientów zewnętrznych.

„Jeszcze w nieodległej przeszłości UE prowadziła politykę zniechęcania do wytwarzania stali na miejscu i starała się wypychać produkcję wyrobów hutniczych poza Europę. (…) Przemysł hutniczy został wpisany na czarną listę i nie miał prawa korzystać z jakichkolwiek form wsparcia z funduszy unijnych, podczas gdy piętrzono restrykcje środowiskowe w tym następowało ograniczenie ilości darmowych praw do emisji dwutlenku węgla” – stwierdza zarząd w sprawozdaniu finansowym za 2019 r. Jak dodaje, na szczęście jest to przeszłość.

Emisje

W 2019 roku zakłady produkcyjne grupy Cognor wyemitowały 117 065 ton CO2e. Dane te nie obejmują emisji związanych ze zużyciem energii elektrycznej i ciepła oraz powstałych w łańcuchu dostaw.

W porównaniu z 2018 rokiem, w ub. roku emisje bezpośrednie Cognor zmalały o 6,4 proc., jednak w porównaniu z 2017 r. (115 944 ton) wzrosły o 1 proc.

Jak informuje zarząd, grupa „ma pełną świadomość wpływu swojej działalności na środowisko naturalne i dokłada wszelkich starań, aby minimalizować negatywne skutki w tym zakresie”.

Zakłady grupy są objęte unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (UE ETS). W trzecim okresie rozliczeniowym, tj. 2013 – 2020, zasady funkcjonowania tego systemu przewidują, że uprawnienia do emisji CO2 są nabywane w drodze aukcji, choć zarazem operatorzy instalacji są uprawnieni do otrzymania określonej liczby darmowych uprawnień do emisji CO2 (EUA - European Union Allowances).

Na rok 2019 spółkom Grupy zostało przydzielone 93 121 EUA, co zaspokaja ok. 74 proc. ich zapotrzebowania. W pozostałym zakresie grupa korzysta z posiadanych rezerw emisji z lat ubiegłych lub kupuje uprawnienia.

Wskaźniki

W 2019 r. łączne przychody grupy Cognor przekroczyły 1,9 mld zł. W przeliczeniu oznacza to, że 1 zł przychodów towarzyszyła emisja 0,06 kg CO2e z bezpośredniej produkcji.

W relacji do zysku operacyjnego przed potrąceniami, 1 zł EBITDA towarzyszyła emisja 1,16 kg CO2.

Natomiast na 1 pracownika w 2019 r. był to poziom emisji 58,3 ton CO2.

Działania

W celu zmniejszenia skali ingerencji w środowisko naturalne Grupa stosuje w produkcji stali technologię  EAF (piecy elektrycznych). Generujące ona niższe zanieczyszczenia w postaci emisji gazów, w porównaniu do pieców hutniczych opartych na technologii BOF (produkcja stali w konwertorach).

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Grupa Cognor debiutuje w Zielonym Indeksie

  • Łukasz 2020-10-08 12:15:03
    Ten europejski lewacki kołchoz to jakaś parodia jest. Mam pomysł może by tak popełnili tam zbiorowe samobójstwo w celu redukcji emisji CO2 i przy okazji uwolnili nas od swoich debilizmów.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.52.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!