Handel emisjami powinien wspierać, a nie wymuszać dekarbonizację

Wysokie ceny stali skłaniają do myślenia o liberalizacji rynku, co - zdaniem Tomasza Ślęzaka z zarządu ArcelorMittal Poland - może być ryzykownym i pochopnym pociągnięciem. - ETS powinien dawać mechanizmy wsparcia dekarbonizacji, a nie tylko ją wymuszać. Dekarbonizacja przemysłu jest bardzo kosztowna i bez realnego wsparcia trudno ją będzie zrealizować - twierdzi Tomasz Ślęzak.

  • Na rynku stali nie należy znosić mechanizmów zabezpieczających: wiele sąsiednich krajów subwencjonuje swoich producentów, co tworzy nie do końca równe warunki konkurowania.
  • Safeguard być może utraciłby rację bytu po wprowadzeniu CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism; rozwiązania ograniczające tzw. ucieczkę emisji - przyp. red.), ale trzeba najpierw sprawdzić rzeczywiste skutki tego rozwiązania.
  • Unia Europejska powinna myśleć nad tym, żeby wprowadzane mechanizmy uzupełniały się i były komplementarne.

Rosnące od dłuższego czasu ceny stali po napaści Rosji na Ukrainę wystrzeliły w górę. Według Tomasza Ślęzaka, dyrektora Energii i Ochrony Środowiska, członka zarządu ArcelorMittal Poland, sytuacja, która wytworzyła się w wyniku wojny w Ukrainie, bardzo silnie oddziałuje na rynek, tworząc stan niepewności, a wysoki poziom cen to wynik naturalnego zachowania w takich sytuacjach wszystkich graczy na rynku. Na to wciąż nakłada się rosnący już znacznie wcześniej poziom kosztów produkcji.

- Koszty surowców i energii wzrosły nierzadko o ponad 100 proc. To musi mieć wpływ na ceny - mówi Tomasz Ślęzak.

Jednym z proponowanych rozwiązań tego problemu jest zniesienie safeguardu i otworzenie rynku dla importowanej stali. 

- Przestrzegamy przed łatwymi decyzjami w tej sprawie... Rynek europejski jest specyficzny, poddany dużej presji kosztowej w związku z polityką klimatyczną. Sytuacja, która doprowadziła do stworzenia safeguardu, wciąż się nie zmieniła – jesteśmy otoczeni przez dużą liczbę krajów, które subwencjonują swoich producentów, co tworzy nie do końca równe warunki rywalizacji - mówi Tomasz Ślęzak.

CBAM może zastąpić safeguard

Jego zdaniem nie należy też na razie mówić o zastąpieniu safeguardu przez CBAM. 

- Te regulacje nie są do końca znane. Trwa bardzo ożywiona dyskusja i nie znamy jeszcze ostatecznego ich kształtu. Jeżeli ten instrument okazałby się skuteczny, to safeguard być może utraciłby rację bytu, ale to wymaga jeszcze czasu - podkreśla Tomasz Ślęzak.

Czytaj także: Tego jeszcze nie przerabialiśmy. Ceny nie chcą spadać

Zwraca on także uwagę na potrzebę odpowiedniego skalibrowania i zgrania CBAM z systemem handlu emisjami ETS.

- Dobrze by było, żeby ETS nie tworzył dodatkowych naprężeń kosztów, był komplementarny do CBAM i dawał realne mechanizmy wsparcia dekarbonizacji. Nie tylko wymuszania, ale także wsparcia. Proces dekarbonizacji przemysłu jest niezwykle kosztowny i bez realnego wsparcia trudno go będzie zrealizować - nie tylko w sektorze stali - wskazuje Tomasz Ślęzak.

Ograniczenia energetyki skłaniają do własnej generacji

W obliczu rosnących kosztów energii ArcelorMittal myśli także nad własną generacją energii. 

- Polski system energetyczny ma swoje wyzwania i obciążenia. To rodzi potrzebę, by stać się także producentami energii. Na pewno będziemy się angażowali w budowę fotowoltaiki. Staramy się przekonać rząd o zdjęciu barier ograniczających rozwój energetyki wiatrowej na lądzie. Na małe reaktory jądrowe patrzymy z dużym zainteresowaniem, ale ta technologia nie jest jeszcze w pełni dojrzała - mówi Tomasz Ślęzak.

Czytaj także: Zużycie stali wyhamuje

To kwestia ważna, szczególnie patrząc przez pryzmat zmian, jakie czekają zakład AMP w Dąbrowie Górniczej, który - z huty surowcowej, opartej o koks i rudę żelaza - w ciągu najbliższej dekady zacznie się przekształcać w hutę pracującą na piecach elektrycznych i złomie, co wielokrotnie zwiększy pulę potrzebnej do jej działania energii elektrycznej. Docelowo firma chce zbudować piece elektryczne o łącznej mocy produkcji 5 mln ton stali rocznie.

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Handel emisjami powinien wspierać, a nie wymuszać dekarbonizację

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.59.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!