W Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław zakończono rozruch nowej Hali Elektrolizy Cynku (zwanej potocznie Halą Wanien). Warta prawie 300 mln zł w pełni zautomatyzowana nowa linia pozwoli na stopniowe zwiększanie produkcji cynku w ZGH z 80 tys. ton do 100 tys. ton na rok.
- Nowa hala elektrolizy jest konstrukcyjnie przygotowana do jeszcze większej skali produkcji, o ile będzie taka potrzeba.
- Z końcem roku ma się zakończyć eksploatacja kopalni rud cynku i ołowiu „Olkusz-Pomorzany”, kiedyś głównego źródła wsadu dla ZGH.
- Huta będzie się starała nadal zwiększać wykorzystanie materiałów z recyklingu, stanowiących dziś 35 proc. wsadu.
Nowa hala była budowana od nieco ponad dwóch lat.
- Cała huta w Bukownie była na dobrym poziomie technicznym. Wyjątkiem była pochodząca jeszcze z lat 50. hala wanien. Obecnie oddajemy do eksploatacji jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Planowaliśmy rozruch instalacji w czerwcu tego roku, ale z powodu pandemii harmonogram realizacji uległ nieznacznej zmianie. Dzięki zaangażowaniu naszych inżynierów i mobilizacji firm wykonawczych z wielu europejskich krajów pomimo pandemii udało się skompletować na miejscu w ZGH zespół rozruchowy i 21 listopada br. nowa hala została włączona - mówi Bogusław Ochab, prezes zarządu ZGH Bolesław.