Hutniczy piec zużywa tyle energii, co cała aglomeracja

Hutniczy piec zużywa tyle energii, co cała aglomeracja
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022


Przemysł zużywa jedną czwartą energii, ale przoduje w tym kilka branż. Najwięcej zużywa przemysł stalowy – sama tylko stalownia huty CMC Poland w Zawierciu zużywa tyle energii co cały Kraków, choć ma jeden z najnowocześniejszych pieców na świecie.

Przemysł nie zużywa dużo energii. W Europie to 25 proc. całości zużycia. To mniej niż w gospodarstwach domowych – powiedział Tadeusz Skoczkowski, kierownik Zakładu Racjonalnego Użytkowania Energii na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej n sesji "Efektywność energetyczna w zakładach przemysłowych" podczas kongresu Nowy Przemysł Expo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Hutniczy piec zużywa tyle energii, co cała aglomeracja

  • Bogdan Kasierski 2018-09-27 09:10:58
    Zbliża się wielki przełom w dziedzinie energetyki termojądrowej (fuzyjnej), energia czysta, tania, bezpieczna i w nieograniczonej ilości odmieni świat już w najbliższych dekadach. Pierwsze kraje, który opracują, wdrożą lub przynajmniej przyłączą się do projektu fuzyjnego, wprowadzą świat w nową erę. p(1H) + 11B ---> 12C ---> 3α (3 x 4He) + 8.57 MeV, to równanie zmieni naszą cywilizację. Laserowa fuzja wodorowo-borowa nie uwalnia żadnych neutronów w swojej podstawowej reakcji - innymi słowy, nie jest radioaktywna. Nie wymaga radioaktywnego paliwa i nie wytwarza odpadów radioaktywnych. W odróżnieniu od większości innych metod generowania energii, nie są potrzebne wymienniki ciepła, ani też turbiny parowe - fuzja wodorowo-borowa uwalnia energię prawie bezpośrednio w postaci elektryczności. Nie potrzeba skomplikowanych konstrukcji reaktorów, takich jak w tokamakach lub stellaratorach. Technika laserowa zwiększa moc laserów 1000-krotnie co 10 lat, fuzja wodorowo-borowa jest już blisko. Prototyp reaktora (typu DT lub PB) rozpocznie komercyjną produkcję taniej energii elektrycznej prawdopodobnie za 6-12 lat.
    • Auto54N 2018-09-27 13:04:13
      To jakaś nowa religia?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.179.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!