Huty stają. Brakuje dostaw

Huty stają. Brakuje dostaw
Ceny stali biją rekordy, podaż spada.// Fot. AW

Europejskie huty wstrzymały przyjmowanie nowych zamówień. To - z jednej strony - skutek braku surowców, ale przede wszystkim wysokich cen gazu i energii, które powodują, że nie wiadomo, jak ustawić ceny stali, by opłacało się produkować... Ceny stali wariują, a na rynku pojawiła się ogromna liczba ofert wyglądających na spekulacyjne.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Problemy z dostępnością surowców i materiałów, a także ich cenami i bardzo wysokimi kosztami energii powodują, że europejskie huty wstrzymały przyjmowanie nowych zamówień.
  • W ciągu tygodnia ceny złomu w wypadku zamówień z Turcji wzrosły o 120 dolarów na tonie, czyli niemal o jedną czwartą.
  • Problemy z dostępnością stali od razu odbiły się na cenach, które znacznie wzrosły, co może mieć także związek z zakupami spekulacyjnymi.
  • O hutnictwie rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, 25-27 kwietnia. Rejestrację na naszą konferencję znajdziecie tutaj.

- Takiej sytuacji jeszcze nie mieliśmy... To, co było przy pandemii, było spacerkiem po parku. Huty wstrzymały realizacją zamówień i przyjmowanie nowych. Stali jest tyle, ile na składach u dystrybutorów – mówi Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Jacek Rożek, wiceprezes Bowimu, nieco łagodzi ten obraz, deklarując, że wcześniejsze zamówienia, nie zawsze terminowo, ale są realizowane. Gorzej z nowymi. Sytuacja na rynku jest bardzo niepewna.

- Problemy z dostępnością surowców i materiałów, a także ich cenami i bardzo wysokimi kosztami energii powodują, że europejskie huty wstrzymały przyjmowanie nowych zamówień. Problematyczne staje się także sprowadzenie stali z Azji, bo tamtejsze huty - widząc, co się dzieje w Europie - także wstrzymują oferty i czekają na rozwój wypadków – mówi Jacek Rożek.

Huty elektryczne wyłączają piece

W ubiegłym tygodniu oficjalnie o przerwaniu pracy - ze względu na wysokie koszty - poinformował włoski koncern Pittini, który wytwarza stal ze złomu w piecach elektrycznych. Inne tego rodzaju huty w wielu krajach także zawieszają pracę, choć nie tak oficjalnie.  

- Ceny gazu i energii elektrycznej dla przemysłu biją w Europie kolejne rekordy. Dziś rządzi ten, kto ma koks – powiedział WNP.PL jeden z przedstawicieli branży stalowej.

Problemy z dostępnością rudy żelaza i węgla z Rosji i Ukrainy (według nieoficjalnych informacji niewielkie ilości rudy żelaza wciąż napływają z Ukrainy do huty ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej) - zwłaszcza w średnim i długim terminie - można próbować złagodzić poprzez dostawy z innych kierunków.

Ale co rusz bijących rekordy cen gazu i energii elektrycznej nie da się tak łatwo zredukować. A może się da? Podobno coraz więcej krajów przychyla się do polskiej propozycji czasowego zawieszenia działania systemu ETS, co mogłoby obniżyć ceny energii - zarówno z gazu, jak i z węgla.

Czytaj także: Rudę żelaza z Ukrainy i Rosji trudno będzie zastąpić

W wypadku hut elektrycznych w dobrej sytuacji są także ci, którzy - dzięki umowom długoterminowym - wciąż mają energię tańszą niż obecnie na rynku.

- W naszych hutach produkcja trwa normalnie, bo długoterminowe kontrakty zapewniają nam ceny energii na niższym poziomie – mówi Przemysław Sztuczkowski, prezes Cognora.

Zwraca jednak uwagę na inny problem: znaczny wzrost cen złomu.

- Turcja, który w dużej mierze wykorzystywała slaby z Ukrainy i Rosji, znacznie zwiększyła zakupy i cena tony złomu już podskoczyła o 500 złotych – wyjaśnia Przemysław Sztuczkowski.

Ceny złomu ostro w górę

Według serwisu Kallanish w ciągu tygodnia ceny złomu w wypadku zamówień z Turcji wzrosły o 120 dolarów na tonie, czyli niemal o jedną czwartą. Jeden z holenderskich eksporterów powiedział, że lokalni dostawcy wstrzymują sprzedaż złomu, licząc na dalszy wzrost cen.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (18)

Do artykułu: Huty stają. Brakuje dostaw

  • Das (...) Onutza 2022-06-06 13:22:49
    oto dowód jak Rosja łatwiutko wykoleiła zachodnie gospodarki - brawo! tak trzymać!!! agonia łajdackiego zachodu świadczy o jego rychłym upadku
  • ala 2022-03-16 20:23:09
    Uruchomić piec w Krakowskie Hucie !
    • eksperci z internetu xD 2022-04-07 13:39:42
      Kraków produkuje wyroby płaskie, blachy na rynku nie brakuje eksperci internetowi xD
  • Marcin 2022-03-13 12:21:01
    Bo to wojna spekulantow a nie np. Ukraincow - nikt po 2008 nie poszedł siedziec, wiec co sie dziwic
  • Ekonomista 2022-03-11 17:02:37
    Zlomu ci u nad dostatek w krzakach przy PKP !!
  • Marian Ber 2022-03-10 21:42:40
    Ale tu ciuli na forum co jedzą russkie gówno z ręki

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.168.16
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!