Rząd Kanady wydał negatywną decyzję dotyczącą realizacji projektu Ajax ze względu na przewidywane, znaczące niekorzystne skutki projektu dla środowiska. KGHM chciał prowadzić w Kanadzie wydobycie miedzi i złota, ale na przeszkodzie stanęli m.in. mieszkający tam Indianie. Za dostęp do złoża miedziowy gigant zapłacił prawie 67 mln dol. w dwóch ratach (w 2010 r. i 2012 r., płacąc za udziały w spółce celowej). Wówczas oszacowano, że nakłady inwestycyjne na uruchomienie kopalni miałyby wynieść 795 mln dol.
- Decyzja rządu Kanady może ostatecznie rozwiać nadzieje KGHM na działalność wydobywczą w Kanadzie.
- Wcześniej negatywną decyzję wydały władze prowincji Kolumbia Brytyjska.
- Negatywnie o planach wydobywczych polskiej spółki wypowiadali się uprzednio przedstawiciele lokalnej społeczności indiańskiej.
Ajax to projekt miedziowo-złotowy zlokalizowany w pobliżu Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej. Projekt jest własnością KGHM Ajax Mining Inc., spółki joint venture należącej do KGHM Polska Miedź (80 proc.) oraz Abacus Mining and Exploration Corporation (20 proc.).
"Ze względu na aktualizację wyceny projektu Ajax na dzień 31 grudnia 2017 roku, w której - zgodnie z zasadami ostrożnej wyceny - KGHM Polska Miedź przyjęła wartość posiadanych przez KGHM Ajax nieruchomości jako górną granicę dla ustalenia wartości odzyskiwalnej aktywów KGHM Ajax, nie przewiduje się wpływu przedmiotowej decyzji na wartość odzyskiwalną projektu" - czytamy w komunikacie KGHM Polska Miedź.
KGHM Ajax ma rozważyć dalsze kroki po zapoznaniu się z argumentacją decyzji rządu Kanady, w połączeniu z uprzednio wydaną decyzją prowincjonalną.
W grudniu 2017 roku ministrowie środowiska oraz energii, górnictwa i zasobów ropy naftowej Kolumbii Brytyjskiej zdecydowali o nieprzyznaniu Certyfikatu Oceny Środowiskowej dla projektu miedziowo-złotowego Ajax zlokalizowanego w pobliżu Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej.
Federalny minister środowiska oraz zmian klimatu wyraził opinię, że projekt przyniesie znaczące niekorzystne skutki oraz odesłał projekt do resortu rybołówstwa i oceanów Kanady i resortu zasobów naturalnych Kanady.
Indiańskie dziedzictwo
Projekt Ajax zlokalizowany jest w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, w odległości 400 km na północny-wschód od Vancouver w bliskim sąsiedztwie miasta Kamloops. Projekt zakłada budowę kopalni odkrywkowej miedzi i złota oraz zakładu wzbogacania rud wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
O tym, że koło miasta Kamloops znajdują się złoża metali, wiadomo przynajmniej od lat 80. poprzedniego wieku. Już dekadę temu potwierdzono, że ich eksploatacja przyniosłaby spore profity.
Kluczowe dla inwestycji wydawało się jednak porozumienie z The Stk’emlúpsemc te Secwépemc Nation, czyli organizacją skupiającą Indian z regionu. Szef SSN Fred Seymur stwierdził w marcu 2018 roku, że budowa kopalni będzie szkodliwa i zbyt ryzykowna dla zdrowia i dobrego samopoczucia lokalnej społeczności.
Jednak jeszcze więcej wątpliwości co do przyszłości projektu mogą budzić słowa wodza Rona Ignace z Kamloops (miasta, w pobliżu którego miałaby powstać kopalnia). Wskazuje on na fakt, że tereny, gdzie miałaby być wybudowana odkrywka, obejmują Pipsell (m.in. jezioro Jacko), które są dziedzictwem miejscowej społeczności Indian i miejscem świętym.
Zobacz także: Zarząd KGHM poległ na świętym miejscu Indian
Zasoby eksploatacyjne (mineral reserves w kategoriach proven & probable) złóż koło Kamloops zostały oszacowane na 426 milionów ton rudy o zawartości 0,29 proc. miedzi, 0,19 g w tonie złota i 0,39 g w tonie srebra.
Zawartość metalu w zasobach eksploatacyjnych Ajaksu to 1,2 milionów ton (2,7 miliarda funtów) miedzi, 2,6 milionów uncji złota i 5,3 milionów uncji srebra. Zakłada się osiągnięcie średniej rocznej produkcji miedzi i złota w koncentracie na poziomie 53 000 ton miedzi i 114 000 uncji złota. Okres życia kopalni obliczono na 19 lat. Poziom produkcji srebra miałby być zmienny i jedynie część uzyskanego metalu w koncentracie będzie spełniać kryteria handlowe.