Jarosław Kaczyński: przejęcie Stoczni Gdańsk to element wielkiego planu

Jarosław Kaczyński: przejęcie Stoczni Gdańsk to element wielkiego planu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP/TE
 • Dodano: 31-08-2018 13:19

Przejęcie przez Skarb Państwa Stoczni Gdańsk i GSG Towers to element wielkiego planu, jakim jest odbudowa przemysłu stoczniowego i całej gospodarki morskiej - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników piątkowej uroczystości na terenie Wyspy Ostrów.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W piątek na terenie Wyspy Ostrów zaprezentowano podstawowe założenia planów rozwoju tych terenów stoczniowych.
 • W uroczystości wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
 • Prezes PiS w liście odczytanym przez szefa "S" Stoczni Gdańsk Romana Gałęzewskiego, wyraził zadowolenie z faktu, iż zostały przygotowane plany rozwoju terenów stoczniowych na Wyspie Ostrów, a Stocznia Gdańska i GSG Towers stały się własnością Skarbu Państwa.

- Wykupienie tych zakładów jest olbrzymim krokiem naprzód: krokiem, który otwiera szerokie perspektywy rozwojowe oraz daje szanse na naprawdę pomyślną przyszłość" - podkreślił Kaczyński.

Wyraził też nadzieję, że niedługo zostanie odbudowany potencjał produkcyjny stoczni, a wytwarzane statki będą konkurować z wyrobami innych producentów.

- Przejęcie przez Skarb Państwa Stoczni Gdańsk i GSG Towers jest elementem wielkiego planu, wielkiego projektu rewitalizacyjnego, jakim jest odbudowa nie tylko przemysłu stoczniowego, ale także całej gospodarki morskiej wraz z żeglugą śródlądową - stwierdził prezes PiS.

Zobacz też: Stocznia Gdańsk ma znów budować statki. Ten plan ma dać jej "drugie życie"

Z kolei minister Emilewicz przypomniała, że ogłoszenie planu rozwoju przemysłu stoczniowego na Wyspie Ostrów, odbywa się w "wyjątkowym dniu" - w 38. rocznicę podpisana Porozumień Sierpniowych.

- Jesteśmy przekonani, że potencjał tego miejsca, w którym się znajdujemy, umożliwi odbudowę przemysłu stoczniowego. I tego, który dzisiaj na Wyspie się znajduje, ale także tego, który chce tutaj przyjść dlatego, że tutaj są dobre tereny, dobre warunki - mówiła.

- Dziś pokazujemy plany, co chcemy, aby na tej Wyspie się wydarzyło w ciągu najbliższego roku, najbliższych 5, 10 lat. To miejsce, mamy nadzieję, stanie się też miejscem szkolącym kadry dla przemysłu stoczniowego nie tylko Wyspy, nie tylko Wybrzeża, ale - mamy nadzieję, że tutaj także będą przyjeżdżać szkolić się kadry dla przemysłu stoczniowego z całej Europy - powiedziała też minister przedsiębiorczości i technologii.

Minister Kwieciński podziękował wszystkim osobom i firmom, które przyczyniły się do przejęcia stoczni i przygotowania planu jej rozwoju.

- Ale naprawdę chciałbym podziękować stoczniowcom, bo to dzięki wam, dzięki waszej determinacji, dzięki związkowcom, którzy upierali się, że te tereny i stocznia, nie mogą tak zostać, nie mogą zostać w takim kształcie, w jakim były do tej pory, to dzięki państwa uporowi udało nam się doprowadzić do zmiany - podkreślał minister inwestycji i rozwoju.

Obecny na uroczystości szef "S" Piotr Duda powiedział kolei, że związek nie mógł wyobrazić sobie lepszego - niż przejęcie przez polski kapitał i ogłoszenie planów rozwoju Stoczni Gdańsk, prezentu "na swoje urodziny".

- Dobrze, że ta zła droga wreszcie się kończy - mówił Duda podkreślając, że w ostatnich latach niejednokrotnie słyszał od stoczniowców, że "mają dość tej niepewności, czy będzie na wypłaty, czy będzie Stocznia funkcjonować, czy jeszcze miesiąc, czy jeszcze rok, czy dwa.

19 lipca br. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o., kontrolowanej przez ukraińskiego inwestora Serhija Tarutę.

ARP posiadała wcześniej 18,95 proc. akcji Stoczni Gdańsk i 50 proc. udziałów w stowarzyszonej GSG Towers, produkującej wieże do elektrowni wiatrowych. W efekcie tych działań 100-procentowym właścicielem Stoczni Gdańsk i GSG Towers są spółki z grupy ARP.

Podstawowe założenia planu rozwoju przemysłu stoczniowego na terenie Wyspy Ostrów, zaprezentowano w piątek w jednej z należących do Stoczni Gdańskiej SA. hal na terenie Wyspy. Jak poinformowano, w projekcie nazwanym "Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy początek" swój udział mają i będą miały Agencja Rozwoju Przemysłu S.A (ARP), Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. (PSSE) oraz Stocznia Gdańsk S.A.

Do końca roku PSSE ma zakończyć pierwszy etap prac modernizacyjnych na terenie Wyspy Ostrów. Jak wyjaśniono w komunikacie prasowym, na rewitalizowanych terenach powstaną dwie nowe płyty montażowe o łącznej powierzchni 20 tys. m kw., graniczące z nabrzeżami, co daje możliwość bezpośredniego wodowania jednostek.

- Wzdłuż Nabrzeża Trawlerowego będą mogły powstawać statki o długości do 150 m, ich elementy i nadbudówki, a wzdłuż Hali 33 będą budowane nadbudówki. Sama Hala 33 też jest przebudowywana i będzie na nowo wyposażana, tak by po zakupie nowych urządzeń i linii mogły tam powstawać jednostki o długości do 90 m. - poinformowano.

ARP ma z kolei wzmocnić finansowo Stocznię Gdańsk: ARP planuje przeprowadzić tą operację poprzez swoje spółki zależne, głównie SPV Operator, a środki w ramach dokapitalizowania mają być przeznaczone przez zarząd Stoczni Gdańsk na kapitał obrotowy, modernizację hal i linii technologicznych oraz inwestycje w park maszynowy. Inwestycje te mają pozwolić pozyskać stoczni kontrakty, także w nowych segmentach.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Jarosław Kaczyński: przejęcie Stoczni Gdańsk to element wielkiego planu

 • Karok 2018-09-01 09:40:17
  Ta stocznia, was zje.
 • Karok 2018-09-01 09:39:17
  Ta stocznia, was ,, zje "
  • podatnik 2018-09-04 19:37:05
   Nie was tylko nas podatników zeżre.
 • Państwo praworządne ? Czy zmierzamy stopniowo w kierunku anarchii . 2018-08-31 18:31:46
  • Dlaczego w związku z obowiązująca ustawą autorstwa PiS o obrocie ziemi rolnicy sprzedający grunty 0.30ha nie płacą należnego podatku VAT, może downy z papierkiem rolnika za 2tyś złotych nie umieją czytać, może środki masowego przekazu w Polsce powinny opublikować ostatni list świętej pamięci Senatora USA do byłej Premier RP Beaty Szydło jako Apel do przestrzegania prawa przed niszczeniem demokraci w Polsce. Wyrok Unijnego Trybunału Sprawiedliwości z klauzulą natychmiastowej wykonalności: Tak NSA rozstrzygał sprawy dotyczące opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TUSE) z 15 września 2011roku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10. Jeżeli sprzedający działki ze swojego majątku prywatnego podejmuje działania w celu zmiany ich przeznaczenia (np. z rolnego na budowlany),czy uzbrojenia wykraczające poza zwykłe formy sprzedaży, w celu sprzedaży działek musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty VAT. Każdy pełnoletni obywatel RP powinien mieć równe prawo do zakupu ziemi rolnej powyżej 1ha , w obecny stanie prawnym odbierają nam wolność, z przestępcami pseudo rolnikami nie powinno się negocjować, patologie wyeliminować, wszyscy mamy równe prawo do prowadzenia działalności gospodarczej również w obszarze gruntów, upraw jej i sprzedaży. Dotychczas wybieraliśmy do parlamentu kandydatów którzy poza przynależnością partyjną nic sobą • nie reprezentowali, w związku z powyższym naodpierdalali, nauczyli się z mlekiem matki komuny złodziejki żyć na cudzy koszt, nic nie dając od siebie, powyższe nie powinno dziwić gdyż uczciwie nigdy nic nie zarobili.
 • Wierny Poddany 2018-08-31 16:25:31
  Pamiętamy, jak naście lat temu "ratowano" Kolebkę łącząc ją przymusowo ze Stocznią Gdynia, która właśnie wyszła na plus. Jak to się skończyło, wiemy wszyscy - Kolebka wykolebała się razem z Gdynią Przy okazji mam pytanko: czy przy okazji pewien znany dyrektor znowu zbiera sobie kasę pod hasłem "na ratowanie Stoczni"?
 • podatnik 2018-08-31 16:08:01
  Lenin stoczniowy wiecznie żywy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.173.144
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!