Kary więzienia za toksyczny wyciek

Kary więzienia za toksyczny wyciek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 04-02-2019 16:41

Na kary więzienia skazał w poniedziałek sąd w Gyoer (północno-zachodnie Węgry) członków kierownictwa i pracowników huty aluminium, na której terenie w 2010 r. dziesięć osób straciło życie na skutek toksycznego wycieku. Proces odbywał się po raz drugi.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Dyrektor huty Zoltan Bakonyi i wicedyrektor zostali skazani odpowiednio na 2,5 oraz 2 lata bezwzględnego pozbawienia wolności, a sześciu innych oskarżonych na kary więzienia w zawieszeniu - za spowodowanie przez zaniedbanie wypadku o skutku śmiertelnym, wykroczenia przeciwko mieniu publicznemu, złamanie przepisów dotyczących gospodarowania odpadami i spowodowanie poważnych szkód dla środowiska.

Ponadto jednemu oskarżonemu wymierzono karę grzywny, a jednemu udzielono nagany. Pięciu oskarżonych zostało uniewinnionych.

Proces w tej sprawie odbył się już po raz drugi. Musiał być powtórzony, gdyż sąd drugiej instancji unieważnił wcześniej wyrok uniewinniający wszystkich oskarżonych, wydany przez sąd w Veszprem w styczniu 2016 roku.

4 października 2010 roku po wielu dniach ulewnych deszczy przerwany został wał zbiornika osadowego huty aluminium w Ajka (160 km na zachód od Budapesztu), w wyniku czego ponad milion metrów sześciennych toksycznego czerwonego szlamu zalało teren o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych. Śmierć poniosło 10 osób, a ponad 200 odniosło obrażenia.

Mimo przeznaczenia setek milionów euro na oczyszczenie terenu i odbudowę zniszczonych wiosek setki hektarów nadal nie nadają się do uprawy. Była to najpoważniejsza katastrofa ekologiczna w historii Węgier.

Żrący wyciek spustoszył trzy wioski i zanieczyścił okoliczne rzeki, w tym wpływającą do Dunaju Rabę. Szlam składał się głównie z nadających mu czerwoną barwę tlenków żelaza; miał właściwości żrące ze względu na pozostałości rozpuszczonego wodorotlenku sodu.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Kary więzienia za toksyczny wyciek

  • paws 2019-02-04 19:37:51
    nawet na Węgrzech sadzają za takie rzeczy. W PL od lat palą wysypiska śmieci i odpadów niebezpiecznych i właściciele nawet kary pieniężnej nie dostają a co dopiero mówić o sadzaniu w pace. Jakie państwo takie sądownictwo.
    • Pół 2019-02-05 08:39:51
      Palenie śmieci jest szkodliwe, ale jak można porównywać to do wycieku miliona m3 (400 basenów olimpijskich) zmydlajacego odpadu na niewielkim terenie?
      • Gość 2019-02-05 15:30:17
        Jedno i drugie jest przestępstwem.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.238.189.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!