KGHM Polska Miedź otrzymała z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) kredyt w wysokości 900 mln zł. Miedziowa spółka chce przeznaczyć pieniądze na inwestycje w nowoczesne technologie zwiększające wydajność produkcji.
Cytowany w komunikacie wiceprezes EBI Vazil Hudak podkreślił, że pożyczka udzielona KGHM Polska Miedź jest dowodem wsparcia EBI dla polskich i europejskich producentów surowców. - Jest to zgodne z nową Strategią Polityki Przemysłowej Unii Europejskiej. Jej celem jest zapewnienie zrównoważonej i przystępnej podaży surowców, takich jak miedź, która znajduje szerokie zastosowanie w wielu kluczowych branżach - powiedział Hudak.
Prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki powiedział, że pieniądze pozyskane z EBI będą przeznaczone na sfinansowanie realizowanych projektów inwestycyjnych o charakterze rozwojowym i odtworzeniowym. - Inwestycje rozwojowe obejmują rozbudowę infrastruktury na różnych etapach ciągu technologicznego począwszy od wydobycia oraz przeróbki rudy, poprzez proces wytapiania, aż do elektrorafinacji miedzi - powiedział prezes.
Celem realizowanych przez KGHM projektów odtworzeniowych jest modernizacja procesu produkcyjnego, w tym odnowienie parku maszynowego i zastąpienie wycofywanego z eksploatacji sprzętu. - Chcemy poprawić wydajność, bezpieczeństwo pracy oraz zadbać o ochronę środowiska - powiedział.
W komunikacie podano, że EBI zgodził się na sfinansowanie do 50 proc. całkowitego kosztu projektu, który szacowany jest na ponad 1,9 mld zł. Projekt będzie realizowany w latach 2017-2021 i obejmie kopalnie oraz zakłady produkcyjne KGHM w Polsce.
KGHM to czołowy producent miedzi na świecie i największy srebra. Spółka ma kopalnie w Polsce i w Ameryce. Jest także autorem największej polskiej inwestycji zagranicznej – przejęcia kanadyjskiej spółki Quadra FNX Mining. Dzięki temu możliwa była budowa kopalni Sierra Gorda w Chile. O problemach kopalni, z czego one wynikały, jaka powinna być przyszłość tego projektu - mówi w rozmowie z portalem WNP.PL były prezes KGHM, Herbert Wirth.
Czytaj więcej: Herbert Wirth: Sierra Gorda świetna dla KGHM