KGHM może być zadowolony z pierwszego roku strategii

KGHM może być zadowolony z pierwszego roku strategii
Startegia przyczyniła się do wzrostu produkcji srebra przez KGHM. Fot. mat. pras.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: DM
  • Dodano: 16-01-2020 10:20

KGHM podsumował pierwszy rok realizacji strategii spółki na lata 2019-2023. Jak mówi prezes koncernu Marcin Chludziński, branża surowcowa to nie sprint, lecz bieg maratoński. Jak na początku tego biegu sprawował się KGHM?

  • Spółka realizuje spektakularny program inwestycji, ich efekty już są widoczne.
  • Mimo nie zawsze sprzyjających warunków otoczenia, strategiczne kierunki „4E” są realizowane.
  • Spółka osiąga bardzo dobre wyniki produkcyjne.

Z powodu zmian makroekonomicznych w branży surowcowej, jak również silnego wpływu globalnych megatrendów, w IV kwartale 2018 roku zarząd KGHM podjął decyzję o konieczności dokonania przeglądu strategii KGHM Polska Miedź.

Jak tłumaczyła wówczas spółka, decyzja o rewizji strategii podyktowana była w szczególności: dynamicznymi zmianami w przemyśle wydobywczym i przetwórczym, powodowanymi wyzwaniami makroekonomicznymi, technologicznymi, legislacyjnymi.

Wpływ na nią miały także zmiany kierunków globalnego rozwoju gospodarczego – megatrendy wpływające na branżę wydobywczą,  w tym przełom technologiczny, zmiany demograficzne i społeczne, niedobór zasobów naturalnych, zmiany klimatyczne, zmiany sił wśród globalnych gospodarek i szybka urbanizacja.

Ważnym czynnikiem było także dostosowanie programu inwestycyjnego do możliwości finansowych spółki. A co także kluczowe - zmotywowanie załogi. I to się udało.

Czytaj też: To był rok gasnących pieców. Ale ma być lepiej

Jak wygląda realizacja strategii?

- Efekty pierwszych miesięcy działania w ramach strategii robią wrażenie – przyznaje spółka. Po trzech kwartałach ubiegłego roku – wyniki finansowe za cały rok nie zostały jeszcze opublikowane, ale firma zanotowała znaczące wzrosty.

I tak produkcja miedzi była w tym okresie wyższa o 14 proc. niż rok wcześniej i sięgnęła 530 tys. ton. Jeszcze większą poprawę spółka zanotowała w segmencie srebra, którego jest jednym największych producentów na świecie. Po trzech kwartałach produkcja sięgnęła tu aż 1031 ton, czyli o 22 proc. więcej niż rok wcześniej.

Co trzeba podkreślić, otoczenie rynkowe nie było łatwe. Niższe ceny miedzi, wojna handlowa na linii USA – Chiny nie sprzyjały spółce.

Co ważne spółka ma świadomość potrzeb inwestycyjnych. Na cały rok zaplanowała wydatki na inwestycje na poziomie 2,516 mld złotych. Po trzech kwartałach wydatkowano ponad 1,7 mld złotych.

Rozbudowywany jest Żelazny Most, obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, powstały nowe instalacje w Hucie Miedzi Legnica i Hucie Miedzi Głogów. Realizowane są liczne, mniej spektakularne inwestycje, które jednak pokazują, że spółka dba o ludzi i o środowisko naturalne.

Jednak to nie wszystko. Należy pamiętać, że KGHM wyznaczył także strategiczne cztery e-kierunki: elastyczność, efektywność, e-przemysł, ekologia.

Co zrobiono w tych obszarach w minionym roku?

Spółka zracjonalizowała gospodarkę złożem i lepiej dopasowała techniki wydobywcze do struktury geologicznej. Przygotowuje nowe obszary wydobywcze, zoptymalizowała produkcję hutniczą – m.in. poprzez wspomniane inwestycje.

Ważnym elementem działań było zoptymalizowanie struktury finansowania spółki. To m.in. obligacje na rynku wtórnym. Realizowano konsolidację polityki zakupowej – bo oznacza to oszczędności.

Firma dbała też o efektywność. Szeroko realizowano programy mające przynieść oszczędności w zużyciu wody czy energii elektrycznej, której KGHM jest przecież największym w kraju konsumentem. Realizowano programy efektywniejszego wykorzystania zasobów.

KGHM ogromną wagę przywiązuje też do transformacji technologicznej. Kluczowy jest tu program KGHM 4.0. To, co spółka robi w tym obszarze, to m.in. automatyzacja procesów technologicznych czy np. przygotowanie infrastruktury do łączności pod ziemią umożliwiającej wprowadzenie uczenia maszynowego.

Jednym z fundamentów rozwoju KGHM jest ekologia. Spółka nie chce powtarzać haseł, działa. Oczywistym jest przestrzeganie konkluzji BAT (najlepsze dostępne technologie – co wiąże się z mniejszą ich ingerencją w środowisko). Najlepszym tego przykładem jest 16 nowych projektów w hutach KGHM, dzięki którym obniżono emisję szkodliwych dla środowiska gazów.

Spółka stawia także na obieg zamknięty – to stąd m.in. piec WTR i wykorzystanie żużla z pieca jako kruszywa drogowego. Jeśli do tego doliczymy np. hermetyzację przenośników koncentratów miedzi, widać, że ekologia jest oczkiem w głowie kierownictwa spółki.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KGHM może być zadowolony z pierwszego roku strategii

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.215.79.204
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!