KGHM płacze i płaci. Podatek miedziowy ma już siedem lat

KGHM płacze i płaci. Podatek miedziowy ma już siedem lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Dariusz Malinowski
  • Dodano: 18-04-2019 06:02

To jedna z najbardziej kontrowersyjnych danin, jaka została nałożona w naszym kraju po 1989 roku. Dokładnie siedem lat temu zaczął być pobierany podatek od wydobycia kopalin, zwany popularnie podatkiem miedziowym. Jednak mamy rok wyborczy i podatek miedziowy w politycznych układankach odgrywa coraz większą rolę.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W obecnym kształcie podatek jest wręcz zabójczy dla spółki. Tuż po jego wprowadzeniu postulowano nowelizację prawa. Ustawa była bowiem oceniana jako „prowizoryczna” i wymagająca doszlifowania.
  • Zdaniem specjalistów proponowane zmiany w podatku wciąż są zbyt skromne.
  • Od czasu wprowadzenia podatku miedziowego KGHM zapłacił z tego tytułu do kasy państwa około 10 mld zł.
  • O ekspansji zagranicznej polskich firm i hutnictwie dyskutować będziemy od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL, na który serdecznie zapraszamy.

Czy są zwolennicy podatku w obecnej postaci? Być może gdzieś takich można byłoby znaleźć. Jednak obecnie potępiają go niemal wszyscy.

Nieoficjalnie prominentny działacz związkowy z KGHM mówi: gdyby był bardziej sprawiedliwy, może nie budziłby takich reakcji. - W obecnej postaci trudno go jednak bronić, można natomiast wykorzystać w walce politycznej – mówi nasz rozmówca.

Jak każda prowizorka, podatek ma się dobrze

KGHM to jedyna polska spółka, która budzi zainteresowanie światowej gospodarki. W końcu mówimy o czołowym na świecie producencie srebra i jednym z największych miedzi. To, co dzieje się w Lubinie czy Głogowie, budzi zainteresowanie na Vesey Street w Nowym Jorku (siedziba NYMEX) czy Finsbury Square w Londynie (siedziba London Metal Exchange).

Co prawda giełdowych potentatów interesuje bardziej wielkość produkcji naszej spółki, niż to, jakie musi płacić podatki. Ale skoro te ostatnie mogą wpływać na tę pierwszą, to także są uważnie śledzone.

Sprawa jest o tyle znacząca, że tuż po wprowadzeniu podatku postulowano nowelizację prawa. Ustawa była bowiem oceniana jako „prowizoryczna”, która wymaga doszlifowania.

W ciągu siedmiu lat funkcjonowania pobieranego od 18 kwietnia 2012 roku podatku miedziowego KGHM zapłacił państwu dodatkowo ponad 10 mld zł. Dużo? Nawet bardzo. Warto podkreślić, że w tym samym okresie dywidenda, jaką wypłaciła miedziowa spółka, była podobnej wielkości.

Złośliwi mówią nawet, że podatek powstał właśnie po to, aby państwo nie musiało się dzielić zyskami z mniejszościowymi akcjonariuszami spółki. Skarb państwa z każdej dywidendy pobiera bowiem 31,8 proc. Reszta trafia do inwestorów, to efekt stosunkowo niewielu akcji, jakie ma rząd w KGHM.
Warto przy okazji przypomnieć, że zapowiedź podatku spowodowała jesienią 2011 roku prawie 14-proc. zjazd akcji KGHM podczas jednej sesji!

Jednak podatek oznacza zmniejszenie zysku spółki i ostatecznej kwoty, jaka trafia do podziału pomiędzy akcjonariuszy. I choć o zmianach w podatku mówi się już niemal od chwili jego nałożenia, to pierwszy formalny krok został wykonany w ubiegłym tygodniu.

Drugie dno podatku

Za ustawą zmniejszającą podatek o 15 proc. głosowało 407 posłów, nikt nie głosował przeciw, trzech posłów wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu. 

Czytaj też: KGHM nie planuje sprzedaży zagranicznych aktywów. Może niektóre "zamrozić"

- Proponowana zmiana to typowa „kiełbasa wyborcza” – mówi nam Ryszard Zbrzyzny, szef największego w KGHM Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, komentując przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy.

- Ma ona wymiar kosmetyczny i spółce ulży w niewielkim stopniu. To, że Sejm zajął się nią dopiero teraz, nie jest przypadkowe. W końcu za chwilę mamy wybory europejskie, a jesienią parlamentarne – mówi Zbrzyzny.

Odmiennego zdania jest poseł PiS Krzysztof Kubów (okręg legnicki). - Zawsze mówiliśmy, że tym podatkiem trzeba się zająć i wywiązać z tej obietnicy wyborczej, poza tym nigdy nie uciekaliśmy od tego tematu – mówi parlamentarzysta.

Jednak trudno nie dostrzec, że właśnie teraz prace nabrały tempa.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: KGHM płacze i płaci. Podatek miedziowy ma już siedem lat

  • Paweł 2019-04-25 16:56:37
    Musimy wszyscy wyprzedzać akcje KGHM, niech je trzyma ten co pobiera dywidendę.
  • Józef 2019-04-23 14:26:30
    Tu nie chodzi o podatek miedziowy. Firmy wykorzystujące surowce narodowe muszą spłacać narodowi dywidendę za wykorzystane surowce. Muszą one zatrudniać specjalistów, a nie PIS-owskich pociotków, żeby optymalizować produkcję. Nie może być tak żeby sprzątaczka w Polkowicach zarabiała w miesiąc więcej niż nauczyciel za pół roku.
  • GOŚcinnie 2019-04-18 13:31:17
    Ja dokładnie pamiętam poprzednie wybory do Sejmu. Pamiętam jak Szydło przyjechała do Lubina i machała papierami, że oni ten niesprawiedliwy podadek zdejmą. Mówiła, że mają już nawet napisaną ustawę (!) machając papierami. Doskonale to było widać co się działo w tym czasie na Giełdzie Papierów Wartościowych - kurs akcji piął się w górę. Więc ja pytam.... gdzie ta ustawa??? Dlaczego KNF i prokuratura nie zainteresowały się słowami Szydło??? Kto zarobił na tym kłamstwie??? Czy były to osoby powiązane z PiS??? Dlaczego ten podatek wciąż obowiązuje???
  • obserwator 2019-04-18 12:07:57
    Podatek od wydobycia płacą wszystkie firmy górnicze na całym świecie nawet w Rosji i Chinach tylko nie u nas (oprócz miedzi) bo nie ma wolnego rynku tak jak w komunie. Ale przed wyborami pis rzuca kiełbasę wyborczą i go zmniejsza o połowę bo przecież musi wygrać wybory.
  • miki 2019-04-18 10:30:33
    ciekawe czy wpływy z podatku pozwoliły na dopłacenie do emerytur pracownikom KGHM. Zawsze dziękuję Bogu, że nas pokarał TYLKO rudą miedzi i weglem, a nie np ropą. Bo z miedzi i węgla mamy tylko tyle, że finansujemy emerytury panom górnikom.
    • Kamil 2019-04-19 06:15:13
      Śmieciu emerytury to górnik wypracował A nikt za darmo nie daje
      • Adam 2019-04-20 10:58:51
        szkoda twojego czasu na dyskusję z takim (...) i downem jakim jest miki
      • ronee 2019-04-23 12:28:54
        Ale ja pamiętam, jak przed poprzednimi wyborami mówiłeś, że zagłosujesz na pis, bo zniosą podatek od wydobycia miedzi. Przez to więcej kasy bedzie w kghm i dostaniesz podwyżkę, bo za te marne 15 tys to się nie da żyć. Jasne. A tak to by dali podwyżkę tym darmozjadom nauczycielom.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!