Nowe technologie z zakresu magazynowania energii, technologii fotowoltaicznych czy budowania jednostek wytwórczych planuje rozwijać KGHM w ramach zgorzeleckiego klastra energii odnawialnej.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej poszerza grono swoich członków.
- Celem przedsięwzięcia są prace nad efektywnym wykorzystaniem lokalnych zasobów energetycznych w odnawialnych źródłach energii.
- KGHM planuje wykorzystać w nim swoje kogeneracyjne doświadczenia.
KGHM Polska Miedź S.A. przystąpił w środę do Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej.
Zobacz także 1112 największych firm przemysłowych w Polsce. Jedyny taki raport w polskim internecie.
Klaster działa na terenie całego powiatu zgorzeleckiego. Zrzesza 39 podmiotów, w tym m.in. samorządy - Miasto i Gminę Zgorzelec - oraz uczelnie wyższe - Politechnikę Śląską i Politechnikę Wrocławską. Do klastra należą również lokalni przedsiębiorcy.
Celem przedsięwzięcia jest m.in. efektywne wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych w odnawialnych źródłach energii; poprawa efektywności energetycznej oraz realizacja projektów badawczo-rozwojowych służących rozwojowi inteligentnych sieci elektrycznych (tzw. smart grids).
Mirosław Skowron, pełnomocnik KGHM Polska Miedź S.A. ds. energetyki podkreślił, że uczestnictwo w klastrze energetycznym to kolejny krok KGHM w kierunku zwiększania bezpieczeństwa energetycznego własnego oraz regionu.
- KGHM buduje i eksploatuje własne źródła kogeneracyjne. Mamy więc doświadczenie i chcemy je wykorzystać przy budowie regionalnych układów energetycznych - powiedział Skowron.
Nowe technologie w KGHM
KGHM chce w ramach działalności w klastrze wdrażać nowe technologię z zakresu magazynowania energii, technologii fotowoltaicznych czy budowania jednostek wytwórczych.
Rzeczniczka Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej Agnieszka Spirydowicz mówiła wcześnie, że jednym z zadań klastra jest rozwój elektromobilności. Jedna z firm należących do klastra zakupiła pięć aut o napędzie elektrycznym. Na ich bazie ma powstać w Zgorzelcu wypożyczalnia takich samochodów.
W ramach klastra na terenie powiatu zgorzeleckiego ma powstać również instytucja, która będzie skupiać start-upy zajmujące się innowacjami energetycznymi.
- Chcemy, by były tu tworzone innowacyjne rozwiązania, jeśli chodzi o zbilansowane zarządzanie energią - powiedziała Spirydowicz.
Kolejne projekty to budowa instalacji służących do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Na terenie powiatu zgorzeleckiego planowana jest m.in. budowa 21 instalacji fotowoltaicznych - każda z nich o mocy 1 MW.
Klastry dla modernizacji polskiej energetyki
Zasady funkcjonowania klastrów reguluje znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki, połączona z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej. Zgodnie z brzmieniem ustawy, obszar działania tego rodzaju klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin, a jego koordynatorem powinien być jeden z członków.
Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.
Na terenie Dolnego Śląska działa łącznie już pięć tego typu przedsięwzięć. To klastry Wzgórz Strzelińskich, Ziemi Łużyckiej, Wzgórz Trzebnickich oraz Izerski. Te cztery klastry, w odróżnieniu od zgorzeleckiego, zrzeszają przede wszystkim gminy.
Czytaj także: Pierwszy w Polsce samorządowy klaster energii - idea, organizacja i pieniądze