KGHM szykuje się do zwiększania produkcji

KGHM szykuje się do zwiększania produkcji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Piotr Stefaniak
  • Dodano: 15-03-2019 15:07

Rok 2018 nie był łatwy i pełen wyzwań dla KGHM. Jednym z największych była likwidacja skutków awarii w hucie Głogów, powstałej jeszcze w 2017 roku, ale której skutki były odczuwalne przez całe I półrocze 2018 r., bo spowodowała ona wyłączenie czwartej części naszej mocy produkcyjnej grupy. - A jednak udało się nam ten problem ograniczyć dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników, podobnie jak i inne, zewnętrzne, co widać w wynikach produkcyjnych i finansowych – powiedział w Warszawie Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zgodnie z nową strategią, grupa KGHM obecnie pozyskuje i udostępnia nowe złoża krajowe, co będzie skutkować w przyszłości wzrostem wydobycia rud miedzi.
  • KGHM realizuje też kilka ważnych projektów, które będą miały wpływ zarówno na zwiększenie wolumenu produkcji miedzi i innych metali, jak i lepsze spełnianie warunków ochrony środowiska.
  • Ostatnio Polskę obiegły szokujące wyniki kontroli NIK, która stwierdziła, że KGHM mógł stracić 20 mld zł na kupnie kopalni w Chile. W 2018 r. wprowadzono korzystne zmiany w eksploatacji i pracy złoża Sierra Gorda oraz przygotowano je do zwiększenia produkcji- twierdzi obecny zarząd giganta.


 
Rok 2018 nie był łatwy i pełen wyzwań dla KGHM. Przykładem uwarunkowań zewnętrznych był istotny spadek cen miedzi na rynkach światowych, z ok. 7000 USD/tonę w I połowie 2018 r., poniżej 6000 USD/t w drugiej połowie.

O wynikach finansowych informowaliśmy już. Przypomnimy, że w 2018 roku grupa KGHM osiągnęła 20,526 mld zł przychodów, wobec 20,358 mld zł rok wcześniej (wzrost o 0,8 proc.). Jej zysk netto spółki miał wartość 1,658 mld zł, wobec 1,525 mld zł rok wcześniej (wzrost o 8 proc.). Patrz też:  Marcin Chludziński o wynikach i planach KGHM

Uwarunkowania

- Formalnie, nasz biznes jest prosty - mówił szerzej prezes Chludzińśki. – Wydobywany rudę, przerabiamy ją i sprzedajemy. Ale pomijając skomplikowane procesy technologiczne, występujące na każdym etapie, naszą działalność warunkują trzy parametry. Pierwszym jest cena miedzi i innych metali, drugim – wolumen produkcji, trzecim – po jakiej cenie są sprzedawane ostatecznie produkty. Na cenę grupa, nie ma wpływu – przypomniał prezes.

Ta zależy głównie od popytu na rynkach światowych. Tymczasem w drugiej połowie 2018 r. z powodu napięć w handlu między USA i Chinami (które mają połowę udziału w konsumpcji miedzi), cena tego surowca spadła.

W 2019 roku sytuacja się poprawiła, dzięki schłodzeniu relacji USA-Chiny. W pierwszych dwu miesiącach cena miedzi oscylowała w granicach 6400-6500 USD/t. Taką też średnią cenę przyjął zarząd KGHM w projekcjach makroekonomicznych na 2019 r.

- Koncentrujemy się zatem na tych czynnikach, na które mamy wpływ – zaznaczył prezes Chludziński.

Działalność produkcyjna w kraju

Zadania i cele ujęte zostały 15 grudnia 2018 r. w Strategii KGHM Polska Miedź na lata 2019-23. Wychodzi ona m.in. z założenia, że 10-letnie prognozy popytu na miedź wskazują na jego wzrost i grupa chce się do tego przygotować.

W dużej mierze strategia rozwija i kontynuuje podjęte już działania.

Grupa realizuje program pozyskiwania i udostępniania złóż krajowych, co będzie skutkować w przyszłości wzrostem wydobycia rud miedzi. Chodzi zarówno o możliwość sięgania po złoża głębsze, z powodów technicznych ciągle jeszcze niedostępne lub nierentowne, jak i nowe.

Wśród tych ostatnich przedstawiciele zarządu KGHM wskazali na podpisane porozumienie z Gminą Żukowice oraz rozpoczęte prace planistyczne w sprawie lokalizacji inwestycji budowy szybu GG-2.

- W pozyskiwaniu nowych złóż koncentrujemy się głównie na zagłębiu miedziowym, ale mówimy też o nowych obszarach koncesyjnych, w rejonie Bytomia Odrzańskiego i Kotli, gdzie widzimy duże szanse, ale zależy to ostatecznie od decyzji koncesyjnych Ministerstw Środowiska – podkreślił prezes Chludziński.

W obszarze Górniczy Głogów Głęboki – Przemysłowy (GGP) kontynuowana jest budowa szybu GG-1 (materiałowo-zjazdowego), rozpoczęto budowę powierzchniowej stacji klimatyzacji, a kontynuowane prace przygotowawcze do uzyskania zezwolenia na budowę kompleksu szybu GG-2 (Odra).

Wyrokiem NSA o koncesję na złoża soli w okolicach Pucka, zakończono spór z innym inwestorem, ubiegającym się o nią. – Zadecydujemy, czy będziemy je eksploatować samodzielnie, czy z partnerem – dodał Radosław Stach, wiceprezes ds. produkcji.

Projekty produkcyjne

KGHM realizuje już kilka ważnych projektów, które będą miały wpływ zarówno na zwiększenie wolumenu produkcji miedzi i innych metali, jak i lepsze spełnianie warunków ochrony środowiska.

- Realizujemy 150 projektów badawczo-rozwojowych, wśród dużych spółek jesteśmy liderem pod względem pozyskiwania środków na ich realizację – dodał prezes Chludziński. – Jednym z celów jest uzyskanie gospodarki obiegu zamkniętego.

Np. trwa zabudowa pieca wychylno-topielno-rafinacyjnego (WTR) w Hucie Miedzi Legnica oraz maszyny odlewniczej. Będzie on pełnił kilka funkcji, w tym przetapianie złomów i rafinowanie, a łącznie – zapewni ciągłość produkcji w hucie. Istotne jest zarazem sięganie po złom miedzi do produkcji, co jest i światową tendencją.

Budowa WTR skoordynowana jest z budową Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”, w tym stacji segregacji i zagęszczania odpadów. Inwestycja ta ma zostać zakończona w grudniu 2021 r.

Działalność produkcyjna za granicą

- Historycznym zaangażowaniem firmy, ze swoimi problemami, jest złoże Sierra Gorda w Chile – powiedział także w Warszawie Paweł Gruza, członek zarządu ds. aktywów zagranicznych. – W 2018 roku wprowadziliśmy tam korzystne zmiany nadzoru i zarządzania, skorygowaliśmy też złą politykę remontową, powodującą przestoje.

W 2018 r. wyprodukowano tam 96,8 tys. ton miedzi w koncentracie i 26,7 mln funtów koncentratu molibdenu.

Trwają prace ujęte programem Debottlenecking, które podstawowym celem jest zwiększenie zdolności mocy przerobowych – do 130 tys. ton średniorocznie, a docelowo do 140 tys. ton.

Zakłada się też poprawę efektywności zakładu przeróbczego Sierra Gorda. W procesie odkrywki powstała tam duża hałda z rudą tlenkowa, czyli – potencjalnym zapasem miedzi do odzyskania. Do tego potrzeba zastosowania innych technologii (kruszenia i ługowania).

Patrz też: Bardziej optymistyczne szacunki eksploatacji kopalni zagranicznych KGHM

W złożu Victoria (Kanada) w 2018 r. trwały prace przygotowania kluczowych rozwiązań środowiskowych oraz konsultacje z pozostałymi interesariuszami projektu. Zespół projektowy prowadził też prace zabezpieczenia infrastruktury i obszaru oraz „nad rozwojem formalno-prawnym projektu i utrzymaniem relacji z ludnością rdzenną w Ontario” – powiedział wiceprezes Gruza.

W przypadku złoża i koncesji Ajax (Kanada) rząd wydał negatywną decyzję dotyczącą realizacji tego projektu.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: KGHM szykuje się do zwiększania produkcji

  • observer 2019-03-19 17:22:03
    Jest rzeczą wielce zastanawiającą dlaczego ta Spółka wydała krocie na pozyskanie surowca zamiast na stworzenie warunków w kraju na wytwarzanie z miedzi gotowych wyrobów aby uzyskać wyższe marże - o co tutaj od lat naprawdę chodzi?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.171.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!