PARTNERZY PORTALU

KGHM z Sumitomo o przyszłości Sierra Gorda

KGHM z Sumitomo o przyszłości Sierra Gorda
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: wnp.pl/AH
  • Dodano: 19-09-2018 08:12

Władze KGHM spotkają się z japońskimi współwłaścicielami kopalni Sierra Gorda ws. przyszłości problematycznego projektu.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Na wrzesień planowane jest spotkanie prezes i wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych KGHM z prezesem Sumitomo Metal Mining oraz prezesem Sumitomo Corporation w Tokio - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Jak wskazują przedstawiciele polskiego koncernu, KGHM intensywnie współpracuje z japońskim współwłaścicielem Sierra Gorde, aktywnie wspierając długoterminowy rozwój kopalni.

Sierra Gorda jest jedną z największych kopalń miedzi i molibdenu na świecie. Kopalnia znajduje się na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, który jest największym zagłębiem miedzi w Chile.

KGHM jest właścicielem Sierra Gorde od 2012 r., gdy kupił kopalnię w pakiecie z kanadyjską Quadrą za blisko 11 mld zł. Polski koncern jest właścicielem 55 proc. udziałów.

Zakład rozpoczął przerób rudy na koncentrat miedzi w lipcu 2014 roku. 

Przez dwa lata swojej działalności od 2014 do 2016 kopalnia w Chile przynosiła milionowe straty. Ówczesny szef Ministerstwa Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz w 2016 roku zapowiedział przeprowadzenie audytu w KGHM, który pokaże, "dlaczego spotkaliśmy się z tak wielkimi trudnościami, jeśli chodzi o inwestycję w kopalnię Sierra Gorda w Chile".

Jak wylicza "DGP", od początku KGHM stracił na chilijskiej kopalni 7,5 mld zł.

Czytaj także: Mirosław Kidoń, nowy szef Sierra Gorda, ma usunąć wąskie gardła

Spółka, pomimo trudności z projektem, zapowiadała, że się z niego nie wycofa. Przedstawiciele koncernu podkreślają, że aktywność Sierra Gordy jest obliczona na 24 lata "z tendencją do zwiększania produkcji rudy z obecnych 110 do 130-140 tys. ton dziennie".

W okresie pierwszych trzech miesięcy 2017 r. Sierra Gorda po raz pierwszy w dotychczasowej historii zrealizowała dodatni wynik operacyjny w wysokości około 9 mln dol. 
KGHM Polska Miedź eksploatuje największe w Europie złoże rudy miedzi, ma także uprawnienia do eksploatacji złóż na terenie USA, Kanady i Chile. 

KGHM to szósty producent miedzi elektrolitycznej i drugi srebra na świecie. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną. KGHM jest jednym z czołowych polskich eksporterów.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KGHM z Sumitomo o przyszłości Sierra Gorda

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.205.66.93
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!