Kluczowa dla KGHM inwestycja zgodnie z planem

Kluczowa dla KGHM inwestycja zgodnie z planem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Choć z pozoru nie jest częścią ciągu produkcyjnego miedzi w KGHM, to bez rozbudowy składowiska „Żelazny Most” miedziowy potentat nie mógłby funkcjonować. Co słychać w tej kluczowej dla firmy inwestycji?

 • Składowisko ma prawie pół wieku. Zaprojektowano je tak, aby wystarczyło do końca wydobycia miedzi z pobliskiego złoża. Tymczasem nowe technologie pozwalają wydobywać rudę z miejsc dotąd niedostępnych.
 • Trzeba je więc rozbudować. Nowa część składowiska zapewni bezproblemowe funkcjonowanie spółki przez kolejne trzy dekady.
 • Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem, tempo realizacji jest bardzo dobre oceniane przez kierownika projektu i wszystkie osoby zaangażowane w ten proces - informują nas w KGHM.

W maju ubiegłego roku Zakład Hydrotechniczny KGHM Polska Miedź oraz Budimex podpisały umowę na realizację I etapu rozbudowy Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most” o Kwaterę Południową.

Kluczowa inwestycja

- Powiększenie zbiornika pozwoli na bezpieczne użytkowanie obiektu i dalszy rozwój spółki. To dla nas kluczowa inwestycja - mówi prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

Czytaj też: Miedź drożeje w obliczu kolejnych rozmów USA z Chinami

Rozbudowę OUOW „Żelazny Most” podzielono na dwa etapy. Przetarg na wykonanie pierwszego etapu inwestycji wygrała firma Budimex. Obejmuje on prace związane z robotami przygotowawczymi oraz budowę zapór okalających Kwaterę Południową - zaporę wschodnią zlokalizowaną na terenie gminy Rudna oraz zaporę zachodnią na terenie gminy Polkowice. Pełna realizacja pierwszego etapu prac jest planowana na koniec 2021 roku i umożliwi rozpoczęcie deponowania odpadów poflotacyjnych na całej powierzchni Kwatery Południowej. Wartość podpisanego kontraktu wynosi 578 mln złotych.

Dlaczego jednak w ogóle inwestycja jest realizowana?

Najpierw trzeba wyjaśnić, czym w ogóle „Żelazny Most” jest. Aby to zrobić, trzeba przyglądnąć się samemu procesowi produkcji miedzi.

Koncentraty miedzi uzyskane w wyniku wzbogacania stanowią jedynie około 4-6 proc. wagi urobku. Większość wydobytej skały jest odpadem, który zostaje zagospodarowywany na powierzchni. Proces flotacji wymaga użycia dużej ilości wody. Odpady z flotacji są szlamem w stanie płynnym, w którym części stałe zajmują 6,5-8,7 proc. objętości.

Są one następnie transportowane rurociągami z trzech Zakładów Wzbogacania Rud do Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych "Żelazny Most" (do roku 1980 były składowane na składowisku "Gilów"). W zbiorniku następuje sedymentacja fazy stałej, a woda sklarowana jest ujmowana i ponownie kierowana do ZWR-ów. Woda cyrkuluje stale w obiegu pomiędzy ZWR-ami i OUOW, a jej nadmiar według potrzeb zrzuca się do Odry.

Czytaj również: Zrównoważony raport KGHM już w sieci

Nic więc dziwnego, że rozbudowa składowiska jest tak dla spółki ważna. Zapewni bezproblemową pracę KGHM na kolejne trzy dekady. Bez niego KGHM miałby bowiem problem ze składowaniem odpadów.

Podobny, ale różny

Docelowa objętość Kwatery Południowej wyniesie około 170 mln m3, długość zapór zewnętrznych około 6400 m, a wysokość maksymalnie 60 m, natomiast szerokość plaż minimum 200 m.

- KGHM wybrał najbezpieczniejszy wariant konstrukcji oraz uszczelniania zapór zarówno pod względem hydrotechnicznym jak i środowiskowym przy rozbudowie OUOW „Żelazny Most” - informuje nas spółka.

Co ciekawe, w porównaniu ze starszymi rozwiązaniami spółka zdecydowała się na pewne zmiany. Różnica konstrukcji w odniesieniu do obiektu głównego polega m.in. na sposobie wznoszenia zapór, jak również na uszczelnieniu dna. Obiekt główny uszczelniał się samoczynnie pod wpływem eksploatacji. W przypadku nowej kwatery wstępne uszczelnienie powstaje na etapie budowy - jest to membrana nieprzepuszczalna usytuowana u podstawy zapór podstawowych. Dno zapory będzie uszczelniony półmetrową warstwą gliny.

Sama konstrukcja zapór nowo powstającej kwatery jest inaczej wznoszona niż obiektu głównego.

- Są one wznoszone zgodnie z najwyższymi standardami światowymi, metodą tzw. downstream. To jest konstrukcja droższa niż obiektu głównego, natomiast jest znacznie bezpieczniejsza, ponieważ poszczególne piętra zapory wznoszone są cały czas na wyselekcjonowanym materiale gruboziarnistym, który ma znacznie lepsze parametry konstrukcyjne niż materiał drobnoziarnisty - tłumaczy spółka.

Co istotne, wyselekcjonowany materiał, z którego będą wznoszone zapory nowej kwatery, będzie wytwarzany w stacji segregacji i zagęszczania odpadów. To bardzo ważny element procesu technologicznego, który będzie intensywnie rozbudowywany. Są już fundamenty, jest rozstrzygnięty przetarg na wykonanie hali technologicznej i poszczególne elementy instalacji.

Długa historia

Sam „Żelazny Most” ma już długą historię. Decyzja o budowie składowiska została podjęta w 1971 roku. Powierzchnia składowiska wynosi 15,67 km2/ Co ciekawe, wstępne plany KGHM zakładały, że „Żelazny Most” będzie funkcjonował do 2015-2016 roku…

Szacowano, że w tych latach koncern zakończy wydobycie miedzi. Tymczasem nowe technologie pozwalają na dojście do złóż położonych nawet na głębokości poniżej 1200 metrów, co daje możliwość prowadzenia eksploatacji przez kolejne 20-30 lat. Obecny zbiornik jest już więc zbyt mały i musi zostać rozbudowany.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Kluczowa dla KGHM inwestycja zgodnie z planem

 • pracownik 2019-07-30 14:10:56
  zachwycenie ? to jest zbiornik trucizn ! nie ma powodu do dumy. coś z tym materiałem potrzeba będzie zrobić, utylizacja będzie kosztować miliardy.w razie uszkodzenia tego zbiornika nastąpi katastrofa ekologiczna jakiej jeszcze w Polsce nikt nie widział. gromadzimy odpady i się tym szczycimy, niesamowite
  • Zeghar 2019-07-30 21:28:58
   Proszę nie opowiadać bzdur. Ten zbiornik ma inną zawartość niż w przypadku węgierskim czy brazylijskim. I jest o wiele lepiej monitorowany.
  • Wtf? 2019-07-31 16:05:05
   Szczycimy się odpadami? Gdzie? Szczycimy się tym jak potrafimy je bezpiecznie przechowywać. Trzeba odróżniać problemy. Chyba ze się nie chce i szuka się dziury w całym dla samego szukania dziur bo może żona nie taka i dziecko niespełniający oczekiwań? Spuść powietrze człowieku
 • Lubin 2019-07-30 11:43:15
  Bez żelaznego nie ma KGHM i nie ma pracy. Cały region stałby się martwy jak Wałbrzych po wyłączeniu kopalni. Dlatego jestem dumny z tego jak ta budowla jest prowadzona, zabezpieczana i rozwijana!
 • ? 2019-07-30 11:38:03
  Ciekawe kiedy naucza się odzyskiwać jeszcze metale z tych odpadów? To będzie wydarzenie na skale światowa. W moście zapewne leżą dziesiątki miliardów złotych..
 • Biznes lubi ciszę 2019-07-30 11:35:17
  W KGHM po cichu a ciagle do przodu. W Orlen glosno a jakoś fuzja z duma zapowiadana utknęła w martwym punkcie...
 • Trzeba zobaczyc 2019-07-30 11:33:54
  Ta budowle koniecznie trzeba zobaczyć. Nie jest to zwykły zbiornik i widać to na pierwszy rzut oka. Każdy fotograf będzie się tu czuł jak w niebie. Feria barw niesamowita. Cieszy fakt ze calosc jest bezpieczna i odpowiednio nadzorowana, to co u nas często kuleje akurat w tym przypadku działa od kat doskonale.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!