PARTNERZY PORTALU

Koksownia Victoria w Wałbrzychu podwoiła zysk

Koksownia Victoria w Wałbrzychu podwoiła zysk
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP/rs
 • Dodano: 28-02-2019 15:22

Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria zamknęły ub. rok rekordowym zyskiem netto rzędu 42 mln zł, wobec ponad 20 mln zł rok wcześniej. Spółka potwierdza, że toczą się rozmowy dotyczące przejęcia większościowego pakietu jej akcji przez ARP, ale transakcja nie jest jeszcze przesądzona.

 • Wystąpienie ARP do UOKiK o zgodę na koncentrację nie przesądza jeszcze o tym, iż do niej dojdzie - poinformował prezes wałbrzyskiej koksowni Jarosław Kossowski.
 • Zapewnił, że zakłady nie schodzą "z wytyczonej przez akcjonariuszy ścieżki rozwoju, realizując konsekwentnie inwestycje rozwojowe", osiągając lepsze od planowanych wyniki finansowe.
 • W ocenie prezesa przejęcie koksowni przez TFS i ARP jesienią 2016 r. było dla spółki pozytywnym impulsem, którego efekty są widoczne w wynikach minionych dwóch lat.

Obecnie do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) należy mniejszościowy pakiet 34,5 proc. akcji wałbrzyskiej koksowni, a 58,4 proc. akcji posiada Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS) w Katowicach. W miniony poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że ARP złożyła wniosek o zgodę na koncentrację, chcąc kupić pakiet należący obecnie do Silesii.

"Rzeczywiście od pewnego czasu akcjonariusze prowadzą rozmowy na temat potencjalnej akwizycji. Wystąpienie ARP do UOKiK o zgodę na koncentrację nie przesądza jeszcze o tym, iż do niej dojdzie. W przypadku zawarcia porozumienia pomiędzy TFS i ARP opinia publiczna zostanie o tym niezwłocznie powiadomiona. Niezależnie od rozstrzygnięć WZK będzie kontynuowała obraną drogę rozwoju" - poinformował  prezes wałbrzyskiej koksowni Jarosław Kossowski.

Zapewnił, że zakłady nie schodzą "z wytyczonej przez akcjonariuszy ścieżki rozwoju, realizując konsekwentnie inwestycje rozwojowe", osiągając lepsze od planowanych wyniki finansowe. W ocenie prezesa przejęcie koksowni przez TFS i ARP jesienią 2016 r. było dla spółki pozytywnym impulsem, którego efekty są widoczne w wynikach minionych dwóch lat.

"W tym czasie aktywowane zostały poważne inwestycje, odbudowane kompetencje w obszarze sprzedaży; wprowadzono nowe rozwiązania służące optymalizacji kosztów funkcjonowania zakładu. Przyniosło to wymierne efekty w postaci coraz lepszych wyników finansowych - już wynik netto osiągnięty w 2017 r. był najlepszy od przeszło dziesięciu lat, a w ub. roku spółka zanotowała wynik przeszło dwukrotnie wyższy, na poziomie niemal 42 mln zł" - powiedział Kossowski.

Jego zdaniem zatwierdzony niedawno przez radę nadzorczą spółki długoletni plan inwestycyjny pozwala koksowni zintensyfikować realizację zamierzeń inwestycyjnych, do których należy głównie modernizacja baterii koksowniczych, sortowni oraz zagospodarowanie gazu koksowniczego.

Victoria rozstrzygnęła już przetarg na wykonanie projektu kompleksowej modernizacji sortowni - projekt będzie gotowy do wiosny przyszłego roku, a prace zakończą się późną jesienią 2020 r. Obecnie koksownia czeka także na oferty w związku z ogłoszonym niedawno przetargiem na gruntowną modernizację kolejnej baterii koksowniczej.

"Plany inwestycyjne realizujemy zgodnie z harmonogramem. Głównym celem jest zbudowanie długoletniej zdolności do produkowania koksu odlewniczego najwyższej jakości, bez istotnego zachwiania wolumenów sprzedawanego koksu w okresie prowadzonych modernizacji baterii" - poinformował prezes.

TFS i ARP kupiły akcje koksowni Victoria jesienią 2016 r. od realizującej wówczas program restrukturyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Za blisko 400 tys. akcji, reprezentujących ponad 92,8 proc. kapitału zakładowego spółki, obecni akcjonariusze zapłacili niespełna 2,5 roku temu 350 mln zł.

Informacje dotyczące rozmów między TFS a ARP na temat skupienia własności wałbrzyskiej w koksowni przez jednego z tych akcjonariuszy pojawiły się w prasie w połowie ubiegłego roku. Spółki nie komentowały wówczas tych doniesień.

W czasie gdy właścicielami koksowni były wspólnie TFS i ARP, zakończono m.in. realizację strategicznego dla wałbrzyskiego zakładu projektu: budowę nowej baterii koksowniczej za ponad 130 mln zł; inwestycję oddano do użytku w grudniu 2017 r. W ubiegłym roku rozpoczęto także przygotowania do modernizacji sortowni oraz kompleksowego zagospodarowania gazu koksowniczego. Rozważana jest m.in. budowa kogeneracyjnego bloku energetycznego na gaz koksowniczy, instalacja baterii silników spalinowych lub warianty mieszane.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Koksownia Victoria w Wałbrzychu podwoiła zysk

 • Bogdan Kasierski 2019-03-06 01:24:19
  za 4-10 lat będą już komercyjne mini reaktory termojądrowe, czas zwijać kopalnie
 • ASAD 2019-03-01 19:17:01
  Nie zgadzam się z opinią Obserwatora , Który twierdzi , że Prezes Warzecha jest jednym z najlepszych Prezesów w WZK"Victoria" S.A. Jestem długoletnim pracownikiem i w/g mnie i nie tylko najlepszymi Prezesami w WZK"Victoria byli: 1.Prezes Barczyk 2.Prezes Krukowski 3.Prezes Myślecki / był tylko 3 miesiące/ 4.Prezes Turkosz 5............................. 6............................. 7............................. 8............................. 9............................. Na przedostatnim miejscu umieszczam Prezesa Warzechę. Co do fachowości zgadzam się z Obserwatoram.Niestety fachowość nie idzie w parze z najlepszym Prezesem. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem ,że Prezes Warzecha "ustawił" WZK"Victoria" S.A. na dalsze lata.To załoga i nowi Prezesi /po Prezesie Warzysze/codzienną ciężką pracą wypracowali pozycję obecną Zakładu.
 • Obserwator 2019-03-01 09:57:28
  Dobrze, że Prezes Warzecha jeden z najlepszych fachowców i zarazem prezesow w histori tej koksowni dzięki współpracownikom i załodze tak ustawił ta koksownie, że mogła wykorzystać koniunkturę rynkowa. Efekty prac obecnego zarzadu będzie można ocenić za kilka lat.
  • ASAD 2019-03-01 18:47:01
   Nie zgadzam się z opinią Obserwatora.Pan Prezes Warzecha nie był najlepszym Prezesem WZK"Victoria: S.A. Według mojej opinii , a jestem długoletnim pracownikiem, Pan Prezes Warzycha zajmuje n/w miejsce po /podaję w kolejności/: 1.Prezes Barczyk 2.Prezes Krukowski 3.Prezes Myślecki /był tylko 3 misiące/ 4.Prezes Turkosz 5.Prezes Zibrow 6......................... 7......................... 8........................ 9......................... Pana Prezesa Warzychę umieszczam na pozycji przedostatniej. Co do fachowości , zgadzam się z Obserwatorem. Niestety fachowość w tym przypadku nie idzie w parze z określeniem najlepszego Prezesa WZK"VICTORIA''S.A.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.81.25.170
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!